BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Mapamond
Prințul William, pilot pe un elicopter-ambulanță

Prințul William, pilot pe un elicopter-ambulanță

la 8 August 2014 12:12
8 August 2014 12:12
Prinţul William va începe în septembrie pregătirea pentru a deveni, din primăvara anului viitor, pilot pe un elicopter-ambulanţă și își va dona în întregime salariul, a anunțat, joi, Palatul Kensington.
Scris de Carmen Ile - Prinţul William va începe în septembrie pregătirea pentru a deveni, din primăvara anului viitor, pilot pe un elicopter-ambulanţă și își va dona în întregime salariul, a anunțat, joi, Palatul Kensington.

Trimite articolul

X

Ducele de Cambrigde a renunțat în septembrie 2013 la serviciul în armată după şapte ani şi jumătate, dintre care ultimii trei ani i-a petrecut ca pilot de elicopter în baza Royal Air Force din insula Anglesey, din Ţara Galilor.

William se va alătura organizaţiei de caritate „East Anglian Air Ambulance” (EAAA), cu sediul la Cambridge, la finalul perioadei de pregătire. Prinţul va desfăşura misiuni de urgenţă, de la intervenţii pentru acordarea primului ajutor pentru victimele unor crize cardiace, până la accidente rutiere.

Palatul regal a precizat că aceasta va fi activitatea principală a prinţului, care, însă, va beneficia de un program special pentru a-şi putea onora îndatoririle regale.

Purtătorul de cuvânt al Palatului Kensington a anunțat că prinţul îşi va dona în întregime salariul de pilot (40 000 de lire sterline/ 50 000 de euro pe an, potrivit presei britanice) organizaţiei EAAA, care este în totalitate finanţată din donaţii.

William va trebui să treacă o serie de teste pentru a obţine licenţa de pilot civil. El va trebui să efectueze şi o pregătire specifică echipelor de salvare.

La peste 150 de misiuni de salvare a participat prințul ca pilot în armată.

Sursa: Mediafax

Trimite articolul

X
Taguri:
armata ,
Cambridge ,
East Anglian Air Ambulance ,
elicopter ,
pilot ,
prinţul William
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    FC Bihor

    FOTO/VIDEO
    Victorie de marcă pentru FC Bihor! Echipa orădeană a câștigat meciul cu Farul și s-a calificat în grupele Cupei României
    FC Bihor a început meciul cu curaj și a obținut două lovituri de colț după o pătrundere impetuoasă a lui Orban (min 2).

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO
    Lucrările din Parcul 1 Decembrie, pe ultima sută de metri. Primăria Oradea va aplica penalizări pentru zonele neterminate
    După cum se prezintă situația în teren, lucrările de reabilitare și modernizare a Parcului 1 Decembrie din Oradea nu au mari șanse să fie finalizate integral până în 31 august, ultimul termen acordat după prelungiri succesive.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primăria Oradea nu va mai închiria scenă pentru concerte. Trupa IRIS a inaugurat achiziția făcută cu fonduri prin PNRR
    Primăria Oradea a achiziționat, în cadrul proiectului de reabilitare a Bastionului Crăișorul, finanțat prin PNRR, două echipamente care vor fi folosite la evenimentele organizate în municipiu.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primăria Oradea pune presiune pe constructori pentru lucrările prin PNRR. Firmele care nu respectă termenul limită, bune de plată
    Cu mai puțin de două săptămâni înainte de expirarea termenului limită, primarul Florin Birta a prezentat situația proiectelor finanțate prin PNRR în cadrul conferinței de presă organizate la finalizarea lucrărilor de restaurare și reabilitare a Bastionului Crăișorul din Cetatea Oradea. 2

    Cultură

    GALERIE FOTO
    „Mândra mea, Supermodel”, un eveniment-spectacol în viziunea artistei Angela Szabo
    Evenimentul a fost o fuziune între artă contemporană şi artă populară tradiţională transilvăneană.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cine este femeia norocoasă din Oradea care a dat lovitura vieții la Loto 6/49: „Cu acești bani îmi voi lua viața de la capăt”
    Femeia care a câștigat cel mai mare premiu din istoria Loto 6/49 și-a ridicat, miercuri, 19 august 2026, premiul în valoare de 52.839.623,04 lei. Câștigătoarea, o femeie de 59 de ani din Oradea, spune că banii îi vor oferi șansa de a „își lua viața de la capăt”. 3
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X