“Lega dei Ticinesi” (LdT), un partid de mici dimenisiuni din cantonul elvetian Ticino, a anuntat luni, in cadrul consultarilor ce au avut loc pe tema extinderii libertatii de circulatie a persoanelor, lansarea demersurilor pentru convocarea a doua referendumuri: primul impotriva extinderii libertatii de circulatie asupra Romaniei si Bulgariei, iar al doilea impotriva continuarii, in general, a extinderii libertatii de circulatie asupra altor tari din UE.
Parlamentarul Giuliano Bignasca, liderul partidului “Lega dei Ticinesi”, citat de Tagblatt, a declarat ca libertatea de circulatie a persoanelor a adus numai dezavantaje Elvetiei, invocand impotriva Romaniei si Bulgariei reprosul ca aceste tari ar fi “angrenate in criminalitate”.
Publicatia elvetiana informeaza ca si democratii elvetieni au amenintat ca vor apela la referendum in legatura cu problemele ridicate de partidul LdT, iar SVP (Schweizerische Volkspartei – Partidul Popular Elvetian) ar putea sustine convocarea referendumului impotriva liberei circulatii a romanilor si bulgarilor.
SVP ar renunta la acest demers numai daca UE si-ar retrage cererile legate de taxe si impozite in Elvetia, ceea ce este putin probabil, scrie Tagblatt.
Asadar, conchide ziarul elvetian, sustinerea SVP pentru referendum este lucru hotarat, ramanand de vazut daca SVP va sustine si un referendum impotriva extinderii libertatii de circulatie si asupra altor state UE.
Parlamentul elvetian va decide asupra referendumului impotriva extinerii dreptului de libera circulatie a romanilor si bulgarilor intr-o sesiune extraordinara din 28 aprilie, iar a doua problema – referendumul impotriva extinderii dreptului de libera circulatie asupra altor state UE – va fi dezbatuta in sesiunea de vara.
Referendum impotriva romanilor, in Elvetia
<p>Un partid extremist de dreapta din Elvetia a lansat luni demersurile pentru convocarea unui referendum impotriva extinderii libertatii de circulatie pentru Romania si Bulgaria, acestea fiind tari "angrenate in criminalitate", informeaza ziarul elvetian Tagblatt.</p>
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Când un pacient ajunge la Unitatea de Primire a Urgențelor, el vede, de cele mai multe ori, doar sala de așteptare și timpul care pare să treacă prea încet. Dincolo de ușile secției însă, fiecare minut înseamnă decizii rapide, echipe care se reorganizează în câteva secunde și o luptă continuă pentru salvarea vieților. Medicul urgentist Natalia Hrihorișan explică motivul pentru care, uneori, cel care a venit primul nu este și primul care intră la consultație și cum arată, în realitate, o gardă la UPU-SMURD Bihor.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Consiliul Local Oradea a aprobat, în ședința extraordinară de luni, 24 august, actul adițional la convenția de cofinanțare încheiată cu CNI pentru construirea noului complex sportiv de pe strada Făgărașului nr. 2.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Tribunalul Bihor a dispus, printr-o hotărâre pronunțată luni, încetarea procesului penal față de Claudia Anca Veer, la data comiterii faptelor grefieră în cadrul instanței, acuzată că în urmă cu 14 ani ar fi falsificat trei cereri de chemare în judecată prin care era solicitată înmatricularea a 34 de autoturisme fără plata taxei de poluare.
Cultură
Scopul demersului este promovarea artiștilor plastici contemporani. Tema aleasă este moștenirea betonului și a ideologiei totalitare.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Trei cetățeni din Republica Moldova, căutați pentru infracțiuni comise în Slovacia, și un cetățean german, dat în urmărire internațională sub acuzația de trafic de droguri în țara sa natală, au fost prinși în weekend de polițiștii de frontieră din Bihor, în puncte de trecere de la granița româno-maghiară.
Citiți principiile noastre de moderare aici!