BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Mapamond
Rusia a livrat Iranului un nou transport de combustibil pentru centrala nucleară

Rusia a livrat Iranului un nou transport de combustibil pentru centrala nucleară

la 22 January 2008 10:59
22 January 2008 10:59
<p>Rusia a livrat marţi dimineaţă al cincilea transport de combustibil destinat viitoarei centrale nucleare iraniene de la Bushehr. </p>
Scris de IM:ANTENA_3 - <p>Rusia a livrat marţi dimineaţă al cincilea transport de combustibil destinat viitoarei centrale nucleare iraniene de la Bushehr. </p>

Trimite articolul

X

“Cel de-al cincilea transport de combustibil nuclear a sosit marţi dimineaţă la Bushehr”, precizează un comunicat al Organizaţiei pentru Producţia şi Dezvoltarea Energiei Nucleare, citată de agenţia oficială Irna. Rusia a livrat până în prezent 55 de tone de combustibil din cantitatea de 82 de tone prevăzută în contract.

Transporturile precedente au fost livrate în perioada 17-28 decembrie şi 18-20 ianuarie. Alte trei transporturi urmează să fie livrate Iranului până în luna februarie, potrivit unui calendar stabilit de cele două părţi.

Ministrul iranian de Externe, Manouchehr Mottaki, a declarat la 30 decembrie că centrala de la Bushehr va funcţiona “la o capacitate de 50 la sută începând cu vara viitoare”, în timp ce un purtător de cuvânt al companiei ruse Atomstroiexport a precizat că aceasta “nu va fi lansată înainte de sfârşitul anului 2008”.

Cele cinci state membre permanente ale Consiliului de Securitate (Statele Unite, China, Rusia, Marea Britanie şi Franţa) alături de Germania se vor reuni marţi la Berlin pentru a dezbate o nouă rezoluţie menită să constrângă Iranul să suspende activităţile de îmbogăţire a uraniului.

Potrivit unei surse diplomatice de la Paris, cele şase puteri vor înainta “în următoarele zile” Consiliului de Securitate un al treilea proiect de rezoluţie care cuprinde sancţiuni împotriva Iranului.

Trimite articolul

X
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Se închide circulația între Ștrandul cu Valuri din Băile 1 Mai și Inelul Metropolitan
    Circulația rutieră va fi închisă temporar pe segmentul de drum dintre Ștrandul cu Valuri din stațiunea Băile 1 Mai și Inelul Metropolitan, în perioada 19 mai, ora 08:00 – 22 mai, ora 20:00.

    FC Bihor

    Minunea nu s-a produs! Este oficial, FC Bihor Oradea nu va juca barajul de promovare în Superligă cu Farul Constanța!
    Când termini un campionat pe locul 4, după ce pe precedentul l-ai încheiat pe 14, ar trebuie să fie doar motive de bucurie. La FC Bihor Oradea satisfacția performanței sportive este umbrită de detaliul administrativ care blochează accesul echipei antrenate de Erik Lincar la barajul de promovare în prima ligă.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    SURSE: Incertitudine pentru Drumul Expres Oradea – Arad: CNAIR contestă transferul proiectului
    Un conflict instituțional cu implicații directe asupra unor proiecte importante de infrastructură rutieră a izbucnit între Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) și Ministerul Transporturilor, după ce cinci investiții majore au fost transferate către Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR).

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere a furnizării de apă potabilă Calea Aradului spre DN79 – Aeroportul Internațional Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Zona Ogorului și comunele Sânmartin, Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica, Lăzăreni

    BIHON CAO

    CAO lansează un portal digital pentru depunerea, preluarea și emiterea documentațiilor pentru avize și contracte

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Performanță pentru un elev din Bihor: Premiul I la etapa națională a concursului „Adolf Haimovici”
    Un elev al Liceul Teoretic „Gabriel Țepelea” Borod a obținut Premiul I la etapa națională a Concursului Național de Matematică Aplicată „Adolf Haimovici”, competiție desfășurată la Iași în perioada 15-17 mai.

    Bihon CSM Oradea

    „Leii roșii” vor să tranșeze marți semifinala cu Dinamo. CSM CSU Raiffeisen conduce cu 2-1 la general
    Dinamo București și CSM CSU Raiffeisen vor disputa marți seară meciul 4 din semifinalele turneului play off al Ligii Naționale de baschet masculin. Primele trei partide s-au încheiat cu rezultatele: 93-89 și 80-81 la Oradea, respectiv 72-76 la București.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    13 inculpați – unii vânători și paznici de vânătoare, trimiși în judecată pentru braconaj pe un fond cinegetic din Tinca
    Parchetul de pe lângă Tribunalul Bihor a dispus trimiterea în judecată a 13 persoane, printre care vânători și paznici de vânătoare, acuzați de braconaj și uz de armă letală fără drept, complicitate la aceste infracțiuni, dar și de nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor și uciderea, rănirea sau schingiuirea animalelor, cu intenţie, fără drept.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X