Acestia sustin ca descoperirea ar putea ajuta la producerea unor pastile care sa incetineasca procesul general al trecerii anilor. Cercetatorii au identificat o serie de gene la cobaii pe care au desfasurat studiile, responsabile cu reglarea procesului de imbatranire.
Potrivit acestora, oamenii dezvolta versiuni similare genelor descoperite la cobai, ele urmand a fi folosite in tratarea unor afectiuni care apar odata cu varsta inaintata. “Acum ca am reusit sa identificam aceste gene si avem informatii referitoare la ele, avem posibilitatea de a continua studiile in cazul oamenilor.
Speram sa reusim sa manipulam aceste gene pentru a imbunatati durata de viata, dar si calitatea ei, pentru ca la o anumita varsta oamenii sa fie sanatosi, fara a suferi afectiuni legate de trecerea anilor”, a explicat coordonatorul studiului, dr. Brian Kennedy.
Cercetatorii mai afirma ca descoperirea celor 25 de gene si la nevertebrate este un lucru deosebit de important, deoarece cele doua specii sunt despartite de 1.5 milioane de ani de evolutie.
Unele dintre genele descoperite erau legate si de comportamentul alimentar. Studiile realizate pana in prezent pe animale au aratat ca restrictionarea drastica a regimului de viata, prin impunerea unei alimentatii sanatoase, poate ajuta de asemenea la prelungirea duratei de viata si la incetinirea procesului de imbatranire.
“Majoritatea persoanelor nu sunt de acord sa li se reduca si sa li se controleze dieta intr-un mod drastic, pentru a obtine ca rezultat prelungirea si imbunatatirea vietii. Insa in viitor, vom putea sa realizam acest lucru cu ajutorul unei pastile”, a afirmat dr. Matt Kaeberlein, membru al echipei de cercetatori de la Universitatea Washington.
S-au descoperit genele care provoaca imbatranirea
<p>Cercetatorii americani de la Universitatea Washington din Statele Unite ale Americii au descoperit, dupa numeroase studii, 25 de gene care joaca un rol crucial in procesul de imbatranire, informeaza Daily Mail.</p>
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
FC Bihor
Când termini un campionat pe locul 4, după ce pe precedentul l-ai încheiat pe 14, ar trebuie să fie doar motive de bucurie. La FC Bihor Oradea satisfacția performanței sportive este umbrită de detaliul administrativ care blochează accesul echipei antrenate de Erik Lincar la barajul de promovare în prima ligă.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un conflict instituțional cu implicații directe asupra unor proiecte importante de infrastructură rutieră a izbucnit între Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) și Ministerul Transporturilor, după ce cinci investiții majore au fost transferate către Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR).
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un elev al Liceul Teoretic „Gabriel Țepelea” Borod a obținut Premiul I la etapa națională a Concursului Național de Matematică Aplicată „Adolf Haimovici”, competiție desfășurată la Iași în perioada 15-17 mai.
Bihon CSM Oradea
Dinamo București și CSM CSU Raiffeisen vor disputa marți seară meciul 4 din semifinalele turneului play off al Ligii Naționale de baschet masculin. Primele trei partide s-au încheiat cu rezultatele: 93-89 și 80-81 la Oradea, respectiv 72-76 la București.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Parchetul de pe lângă Tribunalul Bihor a dispus trimiterea în judecată a 13 persoane, printre care vânători și paznici de vânătoare, acuzați de braconaj și uz de armă letală fără drept, complicitate la aceste infracțiuni, dar și de nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor și uciderea, rănirea sau schingiuirea animalelor, cu intenţie, fără drept.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
În perioada 15 -17 mai, polițiștii au desfășurat o nouă campanie de tip razie pe șoselele din Bihor, în cadrul căreia au fost legitimate peste 1.800 de persoane.
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!