Tensiunea din Fâşia Gaza se menţine la cote înalte din cauza blocadei impuse de Israel, deşi statul evreu a ridicat parţial restricţiile.
Centrala electrică din Gaza funcţionează din nou, după ce guvernul israelian a permis aprovizionarea ei cu păcură, în urma presiunilor internaţionale. Stocul rămâne, totuşi, insuficient iar curentul electric este întrerupt, pe rând, în cartierele oraşului.
Palestinienii cer ridicarea totală a blocadei, impusă de Israel ca represalii la tirurile de rachete ale extremiştilor din Gaza. Sute de palestinieni, între care multe femei, au forţat ieri punctul de trecere de la Rafah, la graniţa Fâşiei Gaza cu Egiptul, pentru a pune capăt blocadei, măcar simbolic.
Soldaţii egipteni au tras salve de avertisment pentru a ţine în frâu mulţimea. Nouă demonstranţi şi un militar egiptean au fost răniţi. În cele din urmă, forţele egiptene au readus situaţia sub control. În afara graniţei israeliene, în prezent blocată, punctul de trecere de la Rafah este singura legătură a Fâşiei Gaza cu restul lumii.
Dar Egiptul a interzis aproape total accesul după ce islamiştii din Hamas au preluat puterea în Gaza. Hamas a cerut, ieri, Ligii Arabe să impună guvernului egiptean redeschiderea frontierei.
Preşedintele palestinian Mahmud Abbas, rival politic al mişcării Hamas, a cerut şi el ridicarea blocadei şi a propus ca forţele sale de securitate să preia controlul asupra frontierei. Abbas a condamnat, de asemenea, atacurile extremiştilor palestinieni lansate din Gaza asupra Israelului.
Tensiune în fâşia Gaza
Reactualizat la:
Sute de palestinieni din Fâşia Gaza au pătruns, miercuri dimineaţă, pe teritoriul egiptean, după explozia mai multor bombe care au deschis breşe în zidul ridicat pe frontieră. Incidentul a urmat după o confruntare violentă care a avut loc, marţi, la singurul punct de trecere dintre Gaza şi Egipt.
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Circulația rutieră va fi închisă temporar pe segmentul de drum dintre Ștrandul cu Valuri din stațiunea Băile 1 Mai și Inelul Metropolitan, în perioada 19 mai, ora 08:00 – 22 mai, ora 20:00.
FC Bihor
Când termini un campionat pe locul 4, după ce pe precedentul l-ai încheiat pe 14, ar trebuie să fie doar motive de bucurie. La FC Bihor Oradea satisfacția performanței sportive este umbrită de detaliul administrativ care blochează accesul echipei antrenate de Erik Lincar la barajul de promovare în prima ligă.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un conflict instituțional cu implicații directe asupra unor proiecte importante de infrastructură rutieră a izbucnit între Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) și Ministerul Transporturilor, după ce cinci investiții majore au fost transferate către Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR).
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un elev al Liceul Teoretic „Gabriel Țepelea” Borod a obținut Premiul I la etapa națională a Concursului Național de Matematică Aplicată „Adolf Haimovici”, competiție desfășurată la Iași în perioada 15-17 mai.
Bihon CSM Oradea
Dinamo București și CSM CSU Raiffeisen vor disputa marți seară meciul 4 din semifinalele turneului play off al Ligii Naționale de baschet masculin. Primele trei partide s-au încheiat cu rezultatele: 93-89 și 80-81 la Oradea, respectiv 72-76 la București.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Parchetul de pe lângă Tribunalul Bihor a dispus trimiterea în judecată a 13 persoane, printre care vânători și paznici de vânătoare, acuzați de braconaj și uz de armă letală fără drept, complicitate la aceste infracțiuni, dar și de nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor și uciderea, rănirea sau schingiuirea animalelor, cu intenţie, fără drept.
Citiți principiile noastre de moderare aici!