BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Mapamond
Un bărbat a călătorit 13 ani în jurul lumii, pe jos

Un bărbat a călătorit 13 ani în jurul lumii, pe jos

la 8 October 2007 06:48
3 Comentarii
8 October 2007 06:48
<p>LONDRA - "Aventurierul" Jason Lewis a sosit în Greenwich sâmbătă, finalizându-şi călătoria de 13 ani în jurul lumii, declară AFP. Ceea ce surprinde e că bărbatul de 40 de ani s-a deplasat în incursiunea sa folosind doar puterea propriilor picioare. </p>
Scris de IM:REALITATEA.TV - <p>LONDRA - "Aventurierul" Jason Lewis a sosit în Greenwich sâmbătă, finalizându-şi călătoria de 13 ani în jurul lumii, declară AFP. Ceea ce surprinde e că bărbatul de 40 de ani s-a deplasat în incursiunea sa folosind doar puterea propriilor picioare. </p>

Trimite articolul

X

Lewis şi-a încheiat traseul de 75.000 de km pedalând pe Tamisa, în barca sa ce măsoară aproape 9 metri. Drumul către Londra a fost precedat de un tur pe bicicletă prin Bulgaria, România, Austria şi Germania până la Oostend, în Belgia, unde îl aştepta barca.

În călătoria sa, Lewis s-a răsturnat în Atlanticul de Nord, şi-a rupt ambele picioare, a fost vânat de un crocodil în Australia, arestat sub acuzaţia de spionaj în Egipt şi ameninţat cu o sentinţă de 40 de ani de închisoare.

Călătoria începută în 1994 a inclus de asemenea escaladă, alpinism şi caiac-canoe.

La petrecerea de întâmpinare a lui Jason Lewis a fost prezent şi Ducele de Gloucester, vărul Reginei Elisabeta a II-a a Marii Britanii şi iniţiatorul expediţiei “360 adventure”.

Originar din Dorset, Lewis a declarat că plănuieşte să demareze o campanie de mini-expediţii pentru tineri şi discursuri despre modificările climatice.

Trimite articolul

X
3 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. soarecul26 says:
    October 8, 2007 at 12:06 pm

    Acest om ne-a dat o lectie de viata si anume: ceea ce ne-am propus sa realizam in viata, sa ducem la bun sfarsit, pentru ca numai asa suntem demni de lauda si satisfactia noastra este pe masura. In plus mersul pe jos face organismul sanatos:)
    Multa bafta in viitoarele sale proiecte! Toata stima si respectul

    Reply
  2. Anonim says:
    October 8, 2007 at 11:01 pm

    Sanatos, sanatos… Dar anii cine-i da inapoi?

    Reply
  3. sherifu says:
    October 8, 2007 at 11:43 pm

    bravo batran…………….

    Reply
  4. powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Premieră! Etapa a V-a din circuitul „Oradea joacă padel” se va desfășura în aer liber
    Premieră pentru padelul orădean. După aproape doi ani și jumătate în care etapele s-au jucat indoor la Padel Arena Oradea, sâmbătă, 23 mai, etapa cu numărul 5 din circuitul local „Oradea joacă padel” se va desfășura în aer liber.

    BIHON Sport local

    Cine îi va lua locul lui Cristian Achim pe banca CSM CSU Raiffeisen Oradea? „Avem opt variante de posibili viitori antrenori”
    Președintele Clubului Sportiv Municipal Oradea, Șerban Sere, oferă explicații despre speculațiile privind succesorul lui Cristian Achim pe banca tehnică a echipei de baschet.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Șeful stației hidrologice de la Ineu a decedat la doar 56 de ani. Comunitatea este în doliu
    Comunitatea din județul Bihor este în doliu după dispariția bruscă a lui Ioan Marin Sidea, șeful Stației Hidrologice Ineu din cadrul ABA Crișuri Oradea, care a încetat din viață la sfârșitul săptămânii trecute.

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere a furnizării de apă potabilă Calea Aradului spre DN79 – Aeroportul Internațional Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Zona Ogorului și comunele Sânmartin, Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica, Lăzăreni

    BIHON CAO

    CAO lansează un portal digital pentru depunerea, preluarea și emiterea documentațiilor pentru avize și contracte

    BIHON Sport local

    Studenții fotbaliști orădeni joacă miercuri finala Campionatului Național Universitar
    Echipa de fotbal a Universității din Oradea participă în aceste zile cu succes la turneul final al Campionatului Național Universitar 2026, care se desfășoară în județul Constanța.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Dosar de înșelăciune cu utilaje pentru măști și mănuși în timpul pandemiei COVID-19, trimis în judecată de Parchetul Bihor
    O orădeancă și un român stabilit în Elveția au fost anchetați de Parchetul Bihor pentru înșelăciune în legătură cu achiziționarea și livrarea de linii tehnologice pentru producerea de măști, mănuși și filtru melt-blown (capabil să rețină particulele microscopice, virușii și bacteriile din aer – n. red.), în perioada pandemiei COVID-19. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    15 persoane cu dependențe au fost ajutate să depășească situațiile critice
    Prima sesiune din cadrul programului gratuit de sprijin pentru persoanele cu dependențe demarat de Direcția de Asistență Socială Oradea (DAS Oradea) s-a încheiat cu succes.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X