BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Opinii
Bomba cu nutrii

Bomba cu nutrii

la 15 January 2007 16:08
15 January 2007 16:08
Noi zvonuri şi ameninţări vehiculate de presă readuc în atenţie criza programului nuclear al Iranului. Administraţia Bush şi Guvernul Israelului insistă că nu vor tolera ca Iranul să aibă un program de energie nucleară, acuzându-l că îl va folosi şi în scopuri militare şi ameninţându-l cu lovituri militare unilaterale.
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - Noi zvonuri şi ameninţări vehiculate de presă readuc în atenţie criza programului nuclear al Iranului. Administraţia Bush şi Guvernul Israelului insistă că nu vor tolera ca Iranul să aibă un program de energie nucleară, acuzându-l că îl va folosi şi în scopuri militare şi ameninţându-l cu lovituri militare unilaterale.

Trimite articolul

X

Sperietoarea cu armele de distrugere în masă, care a dat roade atât de eficiente în Irakul aflat acum practic în război civil, e repusă pe tapet cu o remarcabilă consecvenţă (sau lipsă de imaginaţie). Fiindcă Saddam a fost spânzurat pentru genocidul cu arme chimice asupra kurzilor, dar nu s-a întrebat nimeni cine l-a susţinut în războiul din anii 80 cu Iranul susţinut de sovietici şi ce concerne din Germania şi Franţa îi furnizaseră acele arme chimice. Sigur, conform discursului public, Iranul n-are voie să aibă arme nucleare fiindcă nu e o democraţie, sprijină terorismul, e pe axa răului etc.

Dar motivul real al ameninţărilor e că Iranul ameninţă de doi ani să declanşeze o criză a dolarului prin deschiderea la Teheran a unei noi Burse a Ţiţeiului, concurând cele trei burse care au monopol, din New York (NYNEX – New York Mercantile Exchange), Londra (International Petroleum Exchange) şi (în viitor) Dubai (Dubai Mercantile Exchange), toate în dolari. Astfel, 30-40 la sută din producţia mondială de petrol nu va mai fi tranzacţionată în dolari, ci în euro, cu tranzacţii bilaterale suplimentare în ruble cu Rusia şi în yuani cu China.

După cum se anunţă, vor adera şi alte ţări dependente de dolarul american: Venezuela, Nigeria, Malaysia.
Aceasta va afecta dolarul, generând o cerere mare şi bruscă pentru euro şi o ofertă mare de dolari pe pieţele financiare internaţionale. Sumele disponibilizate în dolari se vor deplasa către SUA şi către circuitele financiare cu sediul la New York şi Londra, care vor fi inundate cu sume mari de foşti petro-dolari, generând inflaţie şi restrângerea operaţiunilor militare externe, deci pierderi şi în industria militară.

În noiembrie 2002, când Saddam a schimbat moneda folosită în programul Petrol contra Hrană, de după primul război din Golf, de la dolari la euro, au fost implicate sume mici (un miliard de dolari anual). Dar Saddam a devenit o ţintă în războiul împotriva terorismului, deşi agenţiile de spionaj ale SUA au arătat că nu avea legături cu atentatele din 11 septembrie şi cu Al-Qaeda. După patru luni, SUA şi aliaţii lor invadau Irakul, iar de atunci producţia petrolieră a Irakului se vinde din nou în dolari.
Dar Iranul are alianţe politice, economice şi probabil militare cu Rusia şi China şi contează pe sprijinul Franţei şi al Germaniei.

Nici nu vreau să mă gândesc ce ar putea ieşi din atacarea Iranului. În limbajul orwellian ce domină presa din ţările democrate, ţări ca Irakul şi Iranul, ce nu se conformează intereselor marilor puteri, sunt acuzate că au arme de distrugere în masă cu care dictatorii vor să distrugă lumea. Iar Superman (comunitatea internaţională, adică SUA şi aliaţii lor) va salva lumea de aceşti dictatori periculoşi. Fiindcă SUA au acum cheltuieli militare mai mari decât cele ale Rusiei, Chinei, Europei, Indiei şi Iranului la un loc, iar dolarul a ajuns să fie susţinut de forţele armate ale SUA.

Adrian Gagiu

Trimite articolul

X
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    FC Bihor

    Destin tragic pentru un fost fotbalist la FC Bihor Oradea! S-a stins din viață la doar 43 de ani!
    O veste tristă a venit marți seara de la Arad, unde fostul fotbalist Radu Leon Mărginean a decedat la doar 43 de ani.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Furtuna a făcut ravagii în Bihor: nouă intervenții ale pompierilor și patru mesaje RO-Alert
    Marți, 30 iunie, începând cu ora 18:00, pompierii militari bihoreni au fost mobilizați pentru înlăturarea efectelor fenomenelor meteorologice.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ANM a emis un cod portocaliu nowcasting pentru Bihor. Vezi localitățile vizate de furtuni puternice
    Avertizarea a fost emisă de Administrația Națională de Meteorologie în seara zilei de marți, 30 iunie.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    România

    Mai multă relaxare pe stadioane: vot pentru consumul de alcool în timpul meciurilor
    Camera Deputaților a adoptat marți, în calitate de for decizional, proiectul de lege care modifică regulile privind organizarea competițiilor sportive și permite vânzarea și consumul băuturilor slab alcoolizate în incinta stadioanelor. 1

    Cultură

    Orădeanul Andrei Arad cucereşte Roma. Tânărul artist a câştigat Trofeul secțiunii Muzică Internațională a concursului ROMA-NIA
    Tânărul orădean a impresionat juriul internațional cu o interpretare sensibilă și complexă a piesei „Purple Rain”.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Atac în plină zi într-o stație de tramvai din Oradea. Un tânăr i-a smuls lănțișorul unei femei de 70 de ani
    Un tânăr de 21 de ani, din Oșorhei, a fost arestat de Judecătoria Oradea pentru 30 de zile, pentru o tâlhărie comisă ziua în amiaza mare, într-o stație de tramvai din cartierul Nufărul. 2
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X