Sunt cu ochii pe televizor non-stop, nu mai răspund la telefoane şi nu mai întreprind prea mare lucru. Cică „de teamă să nu se interpreteze şi să nu te ridice careva”. Şi pe unele posturi TV centrale au ieşit unii reclamând că deşi încearcă să contacteze miniştri ori diverşi ministeriabili în probleme stringente, nimeni nu mai poate fi contactat telefonic, pesemne să nu fie „interceptat” de servicii. Şi aşa proiectele rămân în aer, deci oamenii vor fi în minus iar. Nici pe plan local nu se poate spune că situaţia ar fi mult diferită. Unii pe alţii se suspicionează şi se spionează. Numai că, în unele cazuri, cei cu musca pe căciulă s-au apucat să arate cu degetul către alţii, uitând că atunci când îndrepţi degetul către cineva, celelalte sunt de fapt îndreptate spre tine. Şi în încercarea de a-şi păstra scaunele, încearcă prin ofensivă de tachinare să-şi intimideze colegii, „curaţi” care ar mai îndrăzni să facă ceva pe ici pe colo. Poate că cei ce ştiu că trăiesc legal şi au potenţial ar trebui să prindă mai mult curaj, să nu se mai lase intimidaţi şi să iasă în faţă. Ar fi acum un moment prielnic ca oamenii ce se ştiu cu probleme să nu mai atace, să facă nişze paşi înapoi, iar românii de calitate să îşi spună cuvântul fiecare în domeniul lui şi să fie valorificaţi, spre binele ţării.
Psihoza DNA şi DIICOT
Reactualizat la:
Din decembrie încoace şi mai pregnant de vreo lună, România e inertă. De când Direcţia Naţională Anticorupţie şi Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism (DIICOT) fac percheziţii, operează reţineri şi propun arestări, românii cu funcţii în instituţile publice, nu mai fac nimic.
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
BIHON Sport local
Revenit în fotbal după 14 ani, exact în locul de unde a luat o pauză, fostul fotbalist bihorean Adrian Anca a încheiat la finalul sezonului colaborarea cu CS Bihorul Beiuș.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Piața Unirii din Oradea s-a transformat într-un spațiu al jocului și al învățării, unde sute de copii au participat la activități dedicate siguranței rutiere și protejării mediului.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Deschiderea recentă a sensului giratoriu de deasupra pasajului Oneștilor și lărgirea străzii Lăpușului la patru benzi sunt privite de mulți orădeni ca investiții necesare pentru fluidizarea traficului din zonă.
Cultură
Manifestarea aduce împreună peste 200 de membri ai ansamblurilor folclorice și ai grupurilor vocale din județul Bihor și din zonele apropiate
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Șandor Ciarnău, un bărbat de 36 de ani, din Oradea, a fost arestat miercuri de Tribunalul Bihor într-un dosar instrumentat de DIICOT Oradea, sub acuzația de trafic de persoane.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Temperaturile ridicate și timpul petrecut tot mai des în aer liber cresc riscul contactului cu căpușele, avertizează Direcția de Sănătate Publică Bihor. Mușcăturile pot transmite boli grave, iar medicii recomandă măsuri de protecție și prezentarea rapidă la consultații dacă apar simptome.
Citiți principiile noastre de moderare aici!