BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Opinii
Sublimul și periculosul joc cu apa

Sublimul și periculosul joc cu apa

la 18 July 2017 10:10 Reactualizat la: 18 July 2017 10:10

Sublimul și periculosul joc cu apa

18 July 2017 10:10 Reactualizat la: 18 July 2017 10:10
Vara, cel mai la îndemână răsfăț este să ne aruncăm într-o oglindă de apă, fie că e un ocean, o mare, un fluviu, un râu, un lac sau o baltă…
Scris de Demian - Vara, cel mai la îndemână răsfăț este să ne aruncăm într-o oglindă de apă, fie că e un ocean, o mare, un fluviu, un râu, un lac sau o baltă…

Trimite articolul

X

Și dintr-odată îmbrățișarea răcoroasă a apei ne îmbată cu o satisfacție greu de explicat, pe care o reținem secret în trupul și sufletul nostru, poate de la prima scufundare în apa sfințită din cristelniță, primind-o, așadar, odată cu taina botezului.

Sau poate și mai adânc din vreme?…

Dacă ar fi să ne aducem aminte de o ipoteză – că viața pe pământ s-a înfiripat mai întâi și mai întâi undeva, într-un colț anonim al oceanului planetar – ar putea fi o chemare atavică spre veșnicia din care ne-am născut; sau mai romantic, din chemarea presupuselor cântece de sirene care trăiesc, nevăzute, în fiecare ochi de apă. Oricum, s-a stabilit fără tăgadă că atunci când ne naștem, corpul nostru conține 75% apă; apoi pierdem cu anii puțin câte puțin, până la bătrânețe, când chemarea ei nu ne mai domină și rămânem din această zestre inițială lichidă doar cu 50%.

Poate și experiența de viață ne spune mereu să nu ne mai aventurăm în satisfacții ademenitoare, pentru că apa nu e numai un loc de nebunii, ci și un posibil dușman fără scrupule care, dacă nu ai știința să-l învingi, te ucide.

Despre această față rapace a apei vreau să vă vorbesc.

Și nu cu plăcere…

Căci nu este săptămână dată de bunul Dumnezeu în care să nu auzim de victime care s-au aruncat în valuri fără să fie pregătite pentru această întâlnire perversă cu apa. Și mai ales că mulți dintre cei ce privesc cumplitul eveniment nu știu ce să facă, intrând într-o panică paralizantă. Și mor  oamenii și mor și mor și, după fiecare tragedie, totul se uită și se instalează credința implacabilă că acesta este tainul pentru bucuriile conviețuirii cu apa… Și iar nu ne mai aducem aminte că apa e atât de puternică încât, numai la trecerea ei peste pietre, acestea se rotunjesc și se supun legilor firii până la sfărâmarea din urmă și dispariția lor…

Acum două săptămâni, în timp ce la hotelul Perla din stațiunea 1 Mai se desfășura o salvare din ștrandul plin de lume și de spumă menită să facă cât mai fantezistă atmosfera în piscină, un tânăr plin de euforie sărise ca un delfin în văzul tuturor, în cădere lovind în cap un turist care îl admira cu gura căscată.

După dispariția sub spumă și apă a accidentatului, în câteva clipe personalul din paza ștrandului a sărit în piscină, pornind cele necesare pentru reanimarea celui în cauză. Din întâmplare, spre fericirea generală, trecea pe acolo un echipaj al Ambulanței, care a încheiat totul cu bine, în apauzele entuziaste ale privitorilor.

Dar spre surprinderea onoratului public și chiar a celor ce lucrează la hotel, ca în dramele antice (Deus ex machina), a apărut în carne și oase managerul Stației de Salvare din Oradea, domnul Gheorghe Pintea, care a decodat tărășenia, anunțând că totul a fost o înscenare știută numai de domnia sa și de cei doi eroi – delfinul și victima.

Ca o ironie a sorții, în seara aceleiași duminici, domnul Pintea mi-a dat un telefon cu glasul plin de emoție, anunțându-mă că în județ, în același interval temporal, s-au petrecut trei tragedii reale: un bărbat s-a înecat la Salonta, un băiat și o fată la Păgaia. Acolo, cei ce îi priveau pe nefericiții ce se zbăteau în ghearele morții n-au știut ce să facă, nefiind instruiți nici în natație și nici în salvarea victimelor. Ba de necrezut, dintre toate unitățile din județ care au ștranduri publice în dotare, una singură a cerut cursuri și exerciții de salvare din partea autorităților competente.

De unde și morala trasă împreună: este neapărat ca înotul să se învețe din fragedă pruncie, sub supravegherea unor cunoscători și necesitatea introducerii în școală și chiar în comportamentul societății civile – mereu indiferente – a elementarelor aplicații de salvare a victimelor de la înec.

Mă dezarmează însă experiența că în codul manierelor obligatorii ale conducătorilor auto de toate categoriile sunt prevăzute prin lege dotările cu truse medicale elementar alcătuite ale vehiculelor, precum și lecții dedicate salvării victimelor din accidentele de circulație, ore care nu s-au ținut niciodată… Și dintru începuturi și până astăzi, tinerii șoferi sunt aruncați pe șosele fără cea mai elementară pregătire în posibila salvare a colegilor de aventură…

Mircea Bradu

Trimite articolul

X
Taguri:
jocul cu apa ,
Mircea Bradu
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Economic

    ANAF verifică veniturile din străinătate: contribuabilii riscă impunere din oficiu dacă nu declară corect
    Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) anunță că va transmite notificări contribuabililor în cazul în care apar neconcordanțe între veniturile raportate de autoritățile fiscale din alte state și cele declarate în România.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 25 iunie, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 25 iunie.

    România

    Fără copii după buletin la ghișeu? Instituțiile ar putea fi obligate să verifice singure datele cetățenilor
    Românii ar putea scăpa de necesitatea de a duce la ghișeu copia după buletin ori dovada adresei de domiciliu.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Nu am griji. Am o Toyota. Yaris Cross începând de la 22.377 €
    Ai Toyota, nu ai griji! Consum mic, fiabilitate, siguranță și 10 ani garanție.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primarul Florin Birta, despre noul stadion: „municipiul Oradea își va asuma cota de cofinanțare de 25%”
    După tumultoasele lupte politice din ultimele săptămâni, primarul Florin Birta a evidențiat pasul înainte făcut în perspectiva construirii noului stadion de 16.000 de locuri în Oradea. După zece luni de contestații, constructorul desemnat inițial își va putea duce planul. Lucrările ar urma să înceapă în primăvara anului 2027, dar până atunci trebuie mutată și Grădina Zoologică. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Tragedie în Bihor. Un adolescent a murit înecat după ce a ieșit la scăldat alături de un prieten
    Incidentul s-a petrecut în cursul zilei de miercuri, 24 iunie.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X