BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Local DISABLED
Revitalizarea Cetăţii Oradea

Revitalizarea Cetăţii Oradea

la 12 September 2008 12:05
12 September 2008 12:05
ORADEA - Sala Festivă a Colegiului Naţional Mihai Eminescu, a găzduit un seminar cu tema viitorul cetăţii din oraşul nostru. Iniţiativa a venit din partea Fundaţiei Life.
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - ORADEA - Sala Festivă a Colegiului Naţional Mihai Eminescu, a găzduit un seminar cu tema viitorul cetăţii din oraşul nostru. Iniţiativa a venit din partea Fundaţiei Life.

Trimite articolul

X

La discuţii au participat reprezentanţi ai diferitelor direcţii şi servicii locale, ai Consiliului Judeţean, ai Administraţiei Imobiliare Oradea, ai Universitaţii Oradea dar şi ai Primariei. În cadrul cercului de discutii s-au propus mai multe idei pentru viitorul şi renovarea cetăţii, ca dezvoltarea unei strategii în care să se implice toate instituţiile direct afectate, înfiinţarea unui grup de discutii cu întâlniri periodice, înfiinţarea unui laborator de cercetări structurale în cetate sau chiar o expoziţie foto cu tema „prabuşirea cetăţii”, menită să tragă un semnal de alarmă referitor la starea deplorabilă în care aceasta se află.

Proiect

De menţionat este că până la ora actuală a fost depus şi aprobat un proiect în acest scop, în valoare de 7,5 milioane de euro. Acesta acoperă doar o treime banii necesarii reamenajării cetăţii. Proiectul promite schimbări majore, chiar amenajarea de spaţii de cazare şi săli de conferinţă în incinta cetăţii. „ Prin acest seminar noi am dorit deschiderea unei căi de comunicare şi colaborare între părţile implicate, crearea unui cadru potrivit de discuţii, dar, din nefericire din 120 de invitaţii făcute,ne-au onorat cu prezenţa doar 50 de persoane” spune directorul executiv al Fundaţiei Life, Marius Hârduţ. El speră totuşi că discuţiile purtate în cadru acestui seminar au dus la o „trezire” a părţilor implicate iar cu puţină voinţă şi hotărâre se va putea duce planul la bun sfârşit.
Simona Albinaru

Trimite articolul

X
Taguri:
imobiliare oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Intervenție de urgență a salvamontiștilor bihoreni în Remeți. Turist din Ungaria, rănit grav în urma unui accident de ATV
    Un turist din Ungaria a fost implicat într-un accident de ATV produs între localitățile Remeți și barajul Drăgan, intervenția fiind gestionată de echipele S.J. Salvamont-Salvapeo Bihor, din cadrul Consiliului Județean Bihor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Sentință în cazul unui orădean de 75 de ani, care a trecut pe roșu și a ucis un pieton pe Șoseaua Borșului
    Un an și 6 luni de închisoare, cu suspendare – este pedeapsa pe care a primit-o în primă instanță, un bărbat de 75 de ani, din Oradea, acuzat de producerea unui grav accident de circulație în care și-a pierdut viața un pieton de 69 de ani.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Lufthansa reduce masiv zborurile dintre Munchen și mai multe aeroporturi din România. Care este situația pe Aeroportul Oradea
    Compania aeriană germană Lufthansa a anunțat joi, 16 aprilie, o schimbare rapidă a planurilor sale operaționale, care afectează inclusiv câteva dintre zborurile ce leagă Munchen de aeroporturi din România.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Oradea intră în era Tram-tren: a fost semnat contractul pentru rețeaua metropolitană modernă
    Miercuri, 15 aprilie 2026, a fost semnat contractul de finanțare din fonduri europene pentru proiectul Tram-tren, cea mai mare investiție derulată până acum de Consiliul Județean Bihor. 2

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Elev prins cu droguri într-un liceu din Oradea. Le-a dat și altor colegi un „joint” și substanțe psihoactive
    Un tânăr din Oradea a fost condamnat de Tribunalul Bihor la un an și 10 luni de internare într-un centru educativ după ce a fost prins de două ori cu droguri în școală. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Incendiu la un bloc de pe strada Aluminei: o persoană și o pisică au fost evacuate
    În după-amiaza de joi,16 aprilie, pompierii militari orădeni au acționat pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un bloc de locuințe cu patru etaje, situat pe strada Aluminei, din municipiu.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X