BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
9.000 lei, amenda pentru înmânarea notei de plată în locul bonului fiscal

9.000 lei, amenda pentru înmânarea notei de plată în locul bonului fiscal

la 22 September 2015 11:32
22 September 2015 11:32
Inspectorii antifraudă au verificat sâmbătă societăți comerciale care eliberau note de plată/ proforme sau bonuri nefiscale în locul bonului fiscal.
Scris de Carmen Ile - Inspectorii antifraudă au verificat sâmbătă societăți comerciale care eliberau note de plată/ proforme sau bonuri nefiscale în locul bonului fiscal.

Trimite articolul

X

220 de inspectori antifraudã au verificat 98 de societăți comerciale din zonele comerciale Centrul Vechi, Ateneu și Herăstrău, din București, în principal pentru verificarea modului în se fiscalizează încasările prin intermediul casei de marcat electronice fiscale. Pentru sancționarea abaterilor constatate au fost dispuse 135 de amenzi în valoare de 437.200 lei, confiscări de numerar în cuantum de 8.081 lei, 11 avertismente și suspendarea activității unui local, care comercializa băuturi alcoolice fără banderole fiscale.

Inspectorii antifraudă au constatat că, aproape fără excepție, cei controlați eliberau note de plată/ proforme sau bonuri nefiscale în locul bonului fiscal, existând suspiciunea întemeiată că păstrează o evidență dublă a activității.

„Întrucât, în ciuda acțiunilor concertate ale inspectorilor antifraudă demarate în martie 2015, o parte dintre agenții economici aleg încă să evite fiscalizarea încasărilor, ANAF acordă, alături de cazurile de mare evaziune instrumentate, o atenție deosebită și fenomenului evaziunii fiscale cauzat din încălcarea obligației de utilizare a casei de marcat și emitere a bonului fiscal, se vor verifica atent evidențele tehnico-operative și contabile”, se arată pe site-ul Direcției Generale Antifraudă Fiscală.

Reprezentanții a 49 de agenți economici au fost invitați la sediul Direcției Generale Antifraudă Fiscală în cursul zilei de marți, pentru a fi informați în legătură cu prevederile legale și a se elimina astfel practicile uzitate de aceștia, respectiv realizarea unei evidențe duble și eliberarea notelor proforme/de consum/bonurilor nefiscale în locul bonului fiscal.

Trimite articolul

X
Taguri:
anaf ,
antifrauda ,
bon fiscal ,
control ,
nota de plata ,
societate comerciala
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    FOTO
    Salbă de medalii cucerite de arcașii de la Menumorut Biharia la Campionatele Naționale și Cupa României
    August a fost o lună solicitantă pentru arcașii de la CS Menumorut Biharia care au concurat la trei competiții, de unde s-au întors cu o salbă consistentă de medalii.

    BIHON Sport local

    Începe campionatul în Liga 3. Transferurile efectuate de cele patru cluburi care vor reprezenta județul Bihor în Seria 8
    Începută în 17 iunie, perioada de transferări din România se încheie în 8 septembrie, astfel că mai pot apărea noutăți în loturile celor patru echipe bihorene. Mai jos vă prezentăm sosirile înregistrate de cele patru echipe bihorene care vor activa în sezonul 2026/2027 în Liga 3, până în data de 26 august. Sezonul debutează vineri și sâmbătă, trei dintre echipele bihorene urmând să evolueze pe teren propriu.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primăria Oradea reduce birocrația pentru băncile, coșurile de gunoi și mobilierul urban din jurul blocurilor
    Primăria Municipiului Oradea a aprobat o procedură privind soluționarea solicitărilor referitoare la mobilierul urban din cvartalele de locuit, prin care sunt stabilite reguli unitare pentru amplasarea băncilor, coșurilor pentru deșeuri, rastelurilor pentru biciclete și a altor elemente de mobilier urban.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Libertății din Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apa potabilă în Paleu și Săldăbagiu de Munte

    BIHON CAO

    CAO anunță întrerupere alimentării cu apă pentru zona străzilor Gheorghe Doja, Teleki Mihaly, Kabos Endre, Cartier Podgoria

    Economic

    Bihorenii reclamă tot mai mult: peste 1.700 de sesizări la Protecția Consumatorilor. O singură firmă a cerut control voluntar
    Numărul reclamațiilor depuse de consumatorii bihoreni continuă să crească, iar activitatea de control a CJPC Bihor a adus, în prima jumătate a anului, amenzi de peste 2,3 milioane de lei și oprirea de la comercializare a unor produse în valoare de aproape 5,5 milioane de lei.

    România

    Bolnavii de cancer îi cer lui Bolojan să intervină în criza citostaticelor: „Nu vă puneți semnătura pe certificatele noastre de deces”
    Federația Asociațiilor Bolnavilor de Cancer (FABC) din România susține că a identificat, în numai 24 de ore, trei medicamente oncologice care lipsesc și alte opt cu discontinuități repetate și de lungă durată. FABC le cere premierului Ilie Bolojan și președintelui CNAS, Horațiu Moldovan, să verifice situația direct în spitale, după ce cei doi oficiali au minimalizat amploarea problemelor de aprovizionare.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cei patru „magnifici”, surprinși noaptea pe noul pasaj de pe Calea Aradului. Tinerii făceau concurs cu trotinetele
    Patru tineri au fost surprinși noaptea, pe noul pasaj de pe Calea Aradului din Oradea. Potrivit celui care a făcut fotografia, aceștia făceau concurs cu trotinetele pe șosea.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X