BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Amenzi până la 4.000 de lei pentru deşeurile animale

Amenzi până la 4.000 de lei pentru deşeurile animale

la 24 February 2017 00:28
24 February 2017 00:28
Un proiect de act normativ stabilește amenzi pentru fermierii care nu respectă regulile privitoare la neutralizarea deșeurilor de origine animală sau la depozitarea acestora.
Scris de Demian - Un proiect de act normativ stabilește amenzi pentru fermierii care nu respectă regulile privitoare la neutralizarea deșeurilor de origine animală sau la depozitarea acestora.

Trimite articolul

X

Astfel, crescătorii individuali de animale au obligația să înștiințeze cu privire la existenţa unuia sau mai multor animale moarte, în termen de maximum 24 de ore, medicul veterinar de liberă practică căruia îi sunt arondați și autoritatea administrației publice locale pe a cărei rază administrativ-teritorială se constată respectiva situaţie.

Amenzile se aplică pentru contravenţii precum: neanunţarea de către crescătorii individuali de animale, a medicului veterinar de liberă practică căruia îi sunt arondați și autorității administrației publice locale pe a cărei rază administrativ-teritorială are loc decesul animalelor. Acestea se sancţionează cu amendă de la 100 de lei la 200 de lei pentru crescătorii individuali de animale.

Neluarea măsurilor pentru depozitarea deșeurilor de origine animală în ferme sau exploataţii în condiţii care să prevină îmbolnăvirea animalelor, oamenilor sau poluarea mediului se soldează cu amendă de la 100 de lei la 200 de lei pentru crescătorii individuali de animale. În cazul unităţilor de creştere a animalelor – adică ferme, unităţi de producţie, depozitare, procesare ori comercializare a cărnii sau a altor produse de origine animală – amenda este de la 500 de lei la 1.000 de lei.

Neîntocmirea evidenţelor veterinare cu privire la deșeurile de origine animală în conformitate cu prevederile legale în vigoare sau cu referire la materiile rezultate în urma neutralizării ori procesării acestora va fi de asemenea penalizată. În cazul unităţilor de creştere a animalelor, unităţilor de producţie, depozitare, procesare ori comercializare a cărnii sau a altor produse de origine animală, amenda este de la 800 de lei la 1.200 de lei.
Abandonarea, depunerea sau depozitarea deșeurilor de origine animală în alte locuri decât cele organizate şi autorizate în acest scop este de asemenea sancţionată. În cazul unităţilor de creştere a animalelor, unităţilor de producţie, depozitare, procesare ori comercializare a cărnii sau a altor produse de origine animală, amenda este de la 2.000 de lei la 4.000 de lei.

Contravenientul poate achita amenda pe loc sau în termen de cel mult 48 de ore de la data încheierii procesului-verbal ori, după caz, de la data comunicării acestuia, jumătate din minimul amenzii prevăzute în prezenta hotărâre de guvern, agentul constatator făcând menţiune despre aceasta în procesul-verbal.

Sancţiunile se aplică de persoane împuternicite de către Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor, de Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor, Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale şi Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice, conform legislaţiei specifice în vigoare.

Trimite articolul

X
Taguri:
amenzi ,
contraventii ,
deseuri animale ,
masuri de depozitare ,
sanctiuni
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Liderii din echipa lui Ilie Bolojan s-au reunit după decizia instanței. Ce strategie pregătesc în PNL
    Liderii liberali din echipa lui Ilie Bolojan s-au reunit joi seara, 9 iulie, în sistem hibrid, pentru a stabili strategia partidului după decizia Tribunalului București, care a suspendat hotărârile luate la Congresul PNL din 21 iunie. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Chirurg orădean, arestat la domiciliu după ce a lovit un jandarm aflat în post la sediul BNR Cluj
    Chirurgul orădean Paul Andrei Țenț a fost trimis în arest la domiciliu pentru 30 de zile, acuzat că l-a amenințat și lovit pe un jandarm, în Cluj-Napoca.

    Educație

    Cinci unități de învățământ din județul Bihor au dobândit statut de „Școală europeană” în 2026
    A fost publicată lista unităţilor de învăţământ preuniversitar declarate câştigătoare în cadrul Concursului Național „Şcoală europeană” în anul 2026, inițiat de Ministerul Educației și Cercetării. Printre cele 85 de instituții școlare se numără și 5 din Bihor.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    Economic

    Noua lege a pensiilor: Crește stagiul de cotizare pentru femei. Cine iese mai târziu la pensie
    Începând cu luna august 2026, condițiile de pensionare pentru femei se modifică din nou, ca parte a calendarului de reformă prevăzut de noua lege a pensiilor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO
    Pasajul suprateran de pe DN 19, la ieșirea din Oradea spre Satu Mare, va fi deschis oficial traficului
    Vineri, 10 iulie 2026, la ora 9:00, se va deschide oficial traficul pe pasajul rutier suprateran situat la intersecția Drumului Național 19 cu Calea Bihorului, în Oradea. În ultimele zile, traficul a fost deschis parțial, în regim de șantier, pe anumite porțiuni. 4

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Curtea de Apel București: decizie amânată referitoare la măsurile preventive în cazul familiei Pașca
    Curtea de Apel București a amânat pentru luni, 13 iulie, pronunțarea unei hotărâri referitoare la măsurile preventive față de Viorel Pașca, soția și fiii acestuia, precum și față de coordonatoarea așezămintelor Dumbrava, Delia Păcală, coordonatoarea azilelor Dumbrava, inculpați de DIICOT sub acuzațiile de constituirea unui grup infracțional organizat, trafic de persoane în formă continuată și complicitate la trafic de persoane în formă continuată. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X