BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Au crescut depozitele în lei

Au crescut depozitele în lei

la 28 December 2016 09:46
28 December 2016 09:46
Românii se reorientează spre economii în lei. Potrivit ultimelor date ale BNR, depozitele în lei ale gospodăriilor populaţiei au crescut.
Scris de Raul Simea - Românii se reorientează spre economii în lei. Potrivit ultimelor date ale BNR, depozitele în lei ale gospodăriilor populaţiei au crescut.

Trimite articolul

X

S-a înregistrat o creștere de 2,5 la sută, până la 100.083 milioane lei, la sfârşitul lunii noiembrie 2016, faţă de noiembrie 2015. La 30 noiembrie 2016, depozitele în lei ale gospodăriilor populaţiei au înregistrat o creştere de 12,1 la sută (12,9 la sută în termeni reali), faţă de 30 noiembrie 2015.

Depozitele în lei ale persoanelor juridice (societăţi nefinanciare şi instituţii financiare nemonetare) s-au majorat cu 2,6 la sută, până la 78.442,4 milioane lei. La 30 noiembrie 2016, depozitele în lei ale persoanelor juridice s-au majorat cu 16,2 la sută (17,0 la sută în termeni reali), faţă de 30 noiembrie 2015.

Mai puţină valută

Au scăzut, în schimb, economiile în valută. BNR arată că depozitele în valută ale rezidenţilor gospodării ale populaţiei şi persoane juridice (societăţi nefinanciare şi instituţii financiare nemonetare), exprimate în lei, au scăzut cu 0,1 la sută, până la nivelul de 84.623,6 milioane lei (exprimate în euro, depozitele în valută au scăzut cu 0,4 la sută, până la 18.737,8 milioane euro).

Comparativ cu aceeaşi lună a anului precedent, depozitele în valută ale rezidenţilor exprimate în lei au crescut cu 5,0 la sută (exprimate în euro, depozitele în valută ale rezidenţilor s-au majorat cu 3,4 la sută); depozitele în valută ale gospodăriilor populaţiei exprimate în lei au crescut cu 7,7 la sută (exprimate în euro, depozitele în valută ale gospodăriilor populaţiei s-au majorat cu 6,1 la sută), iar depozitele în valută ale persoanelor juridice (societăţi nefinanciare şi instituţii financiare nemonetare) exprimate în lei au scăzut cu 0,5 la sută (exprimate în euro, depozitele în valută ale rezidenţilor persoane juridice s-au diminuat cu 2,1 la sută).

Trimite articolul

X
Taguri:
BNR ,
depozite in euro ,
depozite in lei
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Lucrările de modernizare a parcurilor din Oradea avansează. Când vor fi gata și cât costă fiecare investiție
    Lucrările de modernizare derulate în parcurile din Oradea ar urma să fie finalizate în perioada următoare, însă ritmul diferă de la un obiectiv la altul.

    Economic

    Românii câștigă mai mult, dar cheltuie aproape tot: peste o treime din bani ajunge la stat
    O treime din banii cheltuiți lunar de români ajunge la stat, arată cele mai recente date publicate de Institutul Național de Statistică (INS). Practic, echivalentul a aproximativ 10 zile de muncă pe lună este dedicat acoperirii taxelor, contribuțiilor și altor obligații fiscale.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Programul marilor magazine din Oradea de Paște
    Marile magazine și centre comerciale din Oradea și-au prezentat programul de funcționare cu ocazia sărbătorilor pascale.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    România

    Licența Gold FM, retrasă de CNA. Jessie Baneș: „Astăzi înmormântăm dreptul la libera exprimare în România”
    Conform CNA, decizia de a retrage licența postului radio a fost luată în baza Legii audiovizualului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cum vor funcționa piețele, ștrandurile și unitățile ADP Oradea în perioada Sărbătorilor Pascale
    Programul a fost transmis printr-un comunicat de presă în cursul zilei de marți, 7 aprilie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Oradea Job Expo: Angajează-te la Sogefi – ingineri, tehnicieni și supervizori
    Primăvara aceasta aduce la Oradea o nouă ediție a Târgului locurilor de muncă Oradea Job Expo, eveniment dedicat întâlnirii directe dintre angajatori și candidații aflați în căutarea unui loc de muncă.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X