BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Comerţul cu amănuntul în scădere

Comerţul cu amănuntul în scădere

la 3 February 2010 08:31
3 February 2010 08:31
<p>Cifra de afaceri în comerţul cu amănuntul a scăzut în decembrie cu 6,1% faţă aceeaşi lună din 2008, mai ales ca urmare a scăderii semnificative a vânzărilor de carburanţi, precum şi a declinului vânzărilor de mărfuri nealimentare şi alimentare, a anunţat, miercuri, Institutul Naţional de Statistică.</p>
Scris de IM:BIHOR_ONLINE - <p>Cifra de afaceri în comerţul cu amănuntul a scăzut în decembrie cu 6,1% faţă aceeaşi lună din 2008, mai ales ca urmare a scăderii semnificative a vânzărilor de carburanţi, precum şi a declinului vânzărilor de mărfuri nealimentare şi alimentare, a anunţat, miercuri, Institutul Naţional de Statistică.</p>

Trimite articolul

X

Datele exclud vânzările de autovehicule şi motociclete şi sunt ajustate în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate. În serie brută, declinul a fost de 8,5%, faţă de decembrie 2008.

În noiembrie, a doua lună din trimestrul IV, declinul – în termeni anuali – era de 9%, tot în date ajustate sezonier.

În ultima lună a anului trecut, cea mai importantă scădere a fost înregistrată în comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate, de 15,4%, urmată de reducerea cu 10,9% a vânzărilor de bunuri nealimentare şi cu 5,1% a celor de produse alimentare, băuturi şi tutun.

Faţă de noiembrie, afacerile din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), ajustate în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, au scăzut pe ansamblu cu 5,6% în decembrie, după ce vânzările de produse alimentare, băuturi şi  tutun s-au diminuat cu 2,7%, iar cifra de afaceri din vânzările de produse nealimentare s-a redus cu 10,9%.

În schimb, comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate a crescut cu 4,6% faţă de luna precedentă.

În serie brută, în schimb, cifra de afaceri din comerţul cu amănuntul a fost mai mare pe ansamblu în decembrie cu 9,6% faţă de noiembrie.

În 2009, volumul cifrei de afaceri pentru comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, a scăzut cu 10,4%, după diminuările semnificative înregistrate de comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate (-19,1%) şi vânzările de produse nealimentare (-9,4%). În plus, vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun au scăzut cu 3,3%.

În serie brută, scăderea pe ansamblu a fost de 10,3% în 2009 faţă de 2008.

 

Sursa NewsIn

Trimite articolul

X
Taguri:
comert ,
romania ,
scadere ,
vanzare
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Minor prins cu „cristal”, într-un magazin din Oradea. A fost condamnat alături de 3 bihoreni, pentru trafic de droguri
    Tribunalul Bihor a pronunțat sentința în cazul a patru bihoreni, printre care și un minor, acuzați de trafic de droguri de risc și mare risc, tentativă la această infracțiune, dar și de deținere de substanțe interzise pentru propriul consum.

    Economic

    10 milioane de euro pentru producătorii locali. Ce pot construi primăriile din Regiunea Nord-Vest
    Autoritățile locale din Regiunea Nord-Vest vor putea accesa fonduri europene pentru dezvoltarea unor infrastructuri dedicate producătorilor locali.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Trei sate din comuna Copăcel vor beneficia de o nouă rețea de alimentare cu apă
    Locuitorii din satele Chijic, Copăcel și Surduc vor avea acces la o rețea de alimentare cu apă potabilă, în urma unei investiții derulate de administrația locală din comuna Copăcel.

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în zona străzii Doina

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în Oradea – strada Tudor Vladimirescu

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    „Caștalău”, un recidivist din Bihor, va fi predat în Ungaria după ce va executa în țară 3 ani de pușcărie
    Curtea de Apel Oradea a admis, zilele trecute, o cerere a autorităților judiciare din Ungaria și a dispus predarea în țara vecină a unui recidivist din Suplacu de Barcău, Elemér Marian Kállai, zis „Caștalău”, de 51 de ani.

    Bihon CSM Oradea

    Mikko Riipinen, noul antrenor al CSM CSU Oradea: „Cred cu tărie că pot ajuta acest club să progreseze”
    CSM CSU Oradea va porni la drum în viitoarea ediție cu un nou antrenor, Mikko Riipinen (cu dublă cetățenie - Suedia, Finlanda).

    Cultură

    Încurcături, negocieri şi hohote de râs în savuroasa comedie „Peţitoarea”, premiera Teatrului Regina Maria
    Regizorul Ion Sapdaru a revenit la Oradea cu o adaptare a textului dramaturgului georgian Avksenti Tsagareli.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X