Cristian Boureanu a raspuns citatiei DNA, dar a declarat jurnalistilor ca nu cunoaste exact motivul pentru care a fost citat. Potrivit procurorilor Boureanu este invinuit pentru abuz in serviciu.
Procurorii au declansat urmarirea penala in acest dosar ca urmare a unui control ANAF care arata ca Loteria a pierdut peste doua miliarde de lei in perioada 2003 – 2005.
Procurorii anticoruptie ancheteaza contractul semnat de Loteria Romana in 1992 cu firma greceasca INTRACON care s-a angajat sa livreze echipamente pentru automatizarea sistemelor Loteriei.
Contractul a fost completat opt ani mai tarziu printr-un act aditional considerat de procurori pagubos pentru Loterie. Astfel acest nou contract creste de la 8 la 10,5% cota din profit pe care Loteria o are de plata catre firma greceasca si deschide posibilitatea unei noi modificari a termenilor contractuali.
Din Adunarea Generala a Actionarilor, care a aprobat acest act aditional, faceau parte actualul deputat PD-L, Cristian Boureanu, in calitate de consilier al Ministerului de Finante, Ioan Nicolescu, inca secretar general in Ministerul de Finante, si Eugen Nicolaescu, actualul ministru al Sanatatii, pe atunci secretar general adjunct al Ministerului de Finante. Adunarea era prezidata de Nicolae Cristea, director al Loteriei.
Procurorii sustin ca acest act aditional s-a incheiat in conditii ilegale si ca cei patru se fac vinovati de abuz in serviciu, intrucat si-au insusit documentul fara sa fi existat vreun studiu economico-financiar pe care sa se fundamenteze aceasta decizie.
Drept urmare, valoarea exacta a contractului nu poate fi estimata nici acum in conditiile in care in 2006, Loteria mai avea de platit inca 8 ani cote de profit de 8% catre firma greaca, cu toate ca pana in anul anterior fusese deja acoperita 95% din valoarea initiala a contractului.
Cristian Boureanu, audiat la DNA
<p>Deputatul PD-L Cristian Boureanu s-a prezentat marti la sediul Directiei Nationale Anticoruptie pentru audieri in dosarul cu privire la fraudarea Loteriei Romane, informeaza Realitatea TV.<BR /></p>
Trimite articolul
Xpowered by Surfing Waves
BIHON Sport local
Circuitul „Regional Padel Tour” va debuta cu etapa de la Oradea programată în weekend, 31 ianuarie – 1 februarie 2026, la Padel Arena Oradea din complexul Era, „leagănul” padelului bihorean.
România
Mihai Savin, fost vicepreședinte, a fost numit șef al Autorității Vamale Române, după demiterea lui Alexandru Bogdan Bălan de către premier, în contextul reorganizării instituției și a reducerilor de posturi de conducere.
România
Piaţa asigurărilor auto obligatorii din România este departe de stabilitatea prezentată oficial de Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF), susţin reprezentanţii transportatorilor şi ai altor sectoare afectate.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
În după-amiaza zilei de 26 ianuarie, la ora 16:47, polițiștii din Aleșd au fost alertați prin 112 de IPJ Bihor că pe drumul județean 764, în afara localității Aștileu, a avut loc un accident rutier.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
141 de persoane au fost internate în spitalele din Bihor din cauza infecțiilor respiratorii, pneumoniilor și gripei, săptămâna trecută.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Hotel Parc oferă condiţii ideale de cazare, masă şi recuperare, la preţuri de bun simţ.
Citiți principiile noastre de moderare aici!