BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
În România a ajuns un nou virus gripal

În România a ajuns un nou virus gripal

la 29 September 2008 06:42 Reactualizat la: 9 February 2011 15:23
2 Comentarii
29 September 2008 06:42 Reactualizat la: 9 February 2011 15:23
Românii sunt sfătuiţi să se vaccineze împotriva gripei. Recomandarea medicilor este cu atât mai importantă cu cât în ţara noastră au pătruns trei noi tulpini de viruşi, una dintre ele fiind însă complet nouă.
Scris de IM:REALITATEA.TV - Românii sunt sfătuiţi să se vaccineze împotriva gripei. Recomandarea medicilor este cu atât mai importantă cu cât în ţara noastră au pătruns trei noi tulpini de viruşi, una dintre ele fiind însă complet nouă.

Trimite articolul

X

E vorba de virusul H3N2, izolat în Australia, la care nu avem imunitate. Acesta a fost descoperit anul trecut şi la noi in ţară, dar au fost doar câteva persoane care au făcut gripa din cauza lui. Această tulpină este inclusă în vaccinul antigripal distribuit în campania de imunizare care începe pe 1 octombrie.

Trei milioane de copii şi bolnavi cronici vor fi vaccinaţigratuit începând de luna viitoare. Cei care vor să se imunizeze împotriva gripei pot cumpăra noul vaccin din farmacii, la preţul de 30 de lei.

 

Realitatea.net

Trimite articolul

X
Taguri:
h3n2 ,
imunitate ,
vaccinare gratuita ,
virus gripal
2 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Aeqvitas says:
    September 29, 2008 at 10:44 am

    Te vaccinezi si atat. Ce este asta o reclama la producatorii de vaccinuri? Probabilitatea ca producatorul vaccinului sa nimereasca tulpina care ar urma sa se raspandeasca intr-o perioada viitoare intr-o anumita regiune este in mod normal foarte mica, asta daca nu se ocupa ei si de raspandirea virusului. Si atunci daca acesta probabilitate de a nimeri tulpina nu are sens sa ne vaccinam. Dupa cum bine o stiu doctorii care au terminat de curand o facultate de medicina (pentru ca cei mai vechi in breasla au uitat sau au fost ajutati sa uite) infectiile virale nu se trateaza ci se lasa organismul sa lupte cu acestea.
    Dar in goana dupa bani si in superficialitatea lor doctorii se grabesc sa prescrie un medicament fara a mai tine cont de principiile pe care le invata in scoli. Un exemplu in acest sens este administrarea antibioticelor. De cele mai multe ori daca mergeti la doctor cu rosu in gat veti primi un antibiotic si pentru ameliorarea simtomelor paracetamol sau neurofen fara nici o analiza. Principiul (care in occident este respectat cu sfintenie) spune ca inainte de a se ajunge la administrarea unui tratament cu antibiotice trebuie sa se faca antibiograma prin care se se depisteze sursa infectiei. Daca cauza este virala atunci nu se administreaza antibiotice pentru ca nu au nici un efect asupra cauzei, daca este bacteriana atunci se determina timpul bacteriei pentru a se administra antibioticul specific. Dar la noi iti tranteste un antibiotic cu spectru larg, prin acest gest doctorul practic nu ne respecta propria imunitate si dreptul organismului de a-si crea una.

    Reply
  2. www.politicienii.ro says:
    September 30, 2008 at 2:50 am

    Filmulete si alte nebunii catre Mircea Geoana !

    In urma cu cateva luni aruncati cu epitete la adresa altor politicieni ce concurau si concureaza PSD-ul, partidul pe care il conduceti. Nu ma refer la inflatia ce afecteaza promisiunile electorale pe care le faceti, de genul 20 de mii de euro “cash”, ba nu… 25 pe care nu se stie cine le da si cine le primeste, probabil tot PSD-stii ce va vor sprijini in campanie… Vreau sa ma refer la apelativele si epitetele alocate si din care agentia MEDIAFAX citeaza in pagina (click aici) fluxului lor de stiri. Stiindu-va extrem de ambigu am dori sa faceti precizari suplimentare fata de cele spuse si fata de cele mentionate de agentie.

    Ce sa intelegem din spusele lui Mircea Geoana ? Nu de alta… dar am ajuns in posesia unui fil ce contrazice total precizarile respective, punandu-va in aceiasi galeata cu politicienii pe care-i criticati.

    Mai multe informatii pe www ohabaferdinand ro sau www politicienii ro

    Reply
  3. powered by Surfing Waves

    Economic

    Schimbare importantă pentru utilizatorii de carduri: bancomatele ar putea permite retrageri cu sumă personalizată
    Utilizatorii de carduri bancare ar putea avea posibilitatea de a retrage exact suma dorită de la orice bancomat din România, indiferent de banca emitentă a cardului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primăria Oradea scoate la licitație zece locuințe. Chiriile pornesc de la 301 lei pe lună
    Consilierii locali orădeni au aprobat hotărârea privind închirierea prin licitație publică a zece locuințe libere aflate în fondul locativ al municipiului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Poliția, obligată să achite despăgubiri unui bărbat lăsat fără permis, după ce a folosit apă de gură
    Dacă alcoolemia este sub 0,40 mg/l, polițiștii ar trebui să amâne întocmirea procesului-verbal până la primirea rezultatului analizei de sânge de la Medicina Legală.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON Sport local

    Orădeanca Teodora Lăzuran a fost desemnată jurat la Dance World Cup 2026
    România va  avea o reprezentată în juriul uneia dintre cele mai mari competiții din elita dansului sportiv - Dance World Cup 2026.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Peste 2500 de persoane la mitingul de susținere pentru Viorel Pașca, la Oradea. Alături de participanți a fost și avocatul Răzvan Doseanu
    Un nou miting pentru susținerea lui Viorel Pașca s-a desfășurat în seara zilei de duminică, 5 iulie.

    BIHON Sport local

    Cinci medalii pentru micii luptători orădeni la turneul de la Dunajska Streda
    Un grup de componenți ai secției de lupte a LPS Bihorul - CS Gladiatorul Oradea a participat la turneul internațional de la Dunajska Streda (Sovacia).
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X