Sindicaliştii sunt nemulţumiţi de reducerea contribuţiilor sociale şi consideră că sistemul de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale este desfiinţat prin Legea Bugetului în forma ei actuală. Sindicaliştii nu sunt de acord nici cu propunerea Guvernului de a reduce contribuţia angajatorului către fondul public de pensii.
Reprezentanţii profesorilor vor protesta atât în faţa Parlamentului, în faţa Guvernului, cât şi în faţa Ministerului de Finanţe, nemulţumiţi de refuzul Executivului de a le acorda drepturile şi majorările salariale solicitate. Liderii federaţiilor din învăţământ solicită acordarea tichetelor cadou pentru toţi salariaţii din sistemul educaţional.
Peste 300 de sindicalişti protestează
Reactualizat la:
Peste 300 de sindicalişti - printre care şi profesori - vor protesta astăzi, de la ora 11.00, în faţa Parlamentului. Reprezentanţii celor patru mari confederaţii sindicale: Cartel ALFA, BNS, CNSLR-Frăţia şi Confederaţia Sindicatelor Democratice din România sunt nemulţumiţi de proiectul de lege a bugetului care este dezbătut în aceste zile.
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Bihorenii au avut parte miercuri seara, 12 august, de un spectacol astronomic.
România
Reprezentativa de baschet U16 ani a României a fost învinsă de Franța cu scorul de 108-69 (20-15, 30-22, 31-21, 27-11), în meci contând pentru sferturile de finală.
FC Bihor
Stadionul Crișul din Sântandrei a găzduit miercuri partida dintre echipa locală, Crișul, și FC Bihor, contând pentru turul 3 al Cupei României. Meciul s-a încheiat cu scorul de 0-3 (0-1), după o dispută dominată de orădeni.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Gala „10 pentru eternitate” le-a prilejuit orădenilor șansa de se afla față în față cu cea mai mare sportivă din istoria sportului românesc, Nadia Comăneci.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Pompierii bihoreni au fost mobilizați în cursul zilei de marți, 11 august pentru stingerea a 11 incendii produse la terenuri, pășuni și păduri, fiind afectate în total peste 50 de hectare.
Citiți principiile noastre de moderare aici!