O situaţie gravă s-a înregistrat la Ambulanţa Bucureşti, unde din cauza zăpezii salvările au ajuns după trei ore chiar şi la urgenţele de gradul zero.
Medicii de la Ambulanţă spun că, în ultimele 12 ore, au primit peste 500 de apeluri, cele mai multe pentru stări febrile. După-amiază, aproape 150 de apeluri erau încă rămase nerezolvate de mai multe ore. Ca să facă faţă asaltului de solicitări, conducerea Serviciului de Ambulanţă a chemat tot personalul medical la muncă şi a anulat concediile de odihnă.
“La urgenţele de gradul 0 şi 1 se ajunge cu întârziere deja de 3 ore. Personalul este nevoit să se deplaseze pe distanţe mari cu aparatura şi cu targa până la adresă şi înapoi cu pacientul până la ambulanţă”, a declarat Alice Grasu, medic coordonator Ambulanţa Bucureşti.
Şi la numărul unic de urgenţă 112 numărul solicitărilor a crescut după miezul nopţii. Purtătorul de cuvânt al Serviciului de Telecomunicaţii Speciale, Adrian Fulea, a făcut un apel la cetăţeni să sune la 112 doar când au cu adevărat o urgenţă.
Şi la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă este stare de alertă. Angajaţii au fost chemaţi să asigure deszăpezirea staţiilor de ambulanţă şi să intervină în cazul blocajelor în trafic.
Peste 500 de oameni din sudul ţării au sunat la numărul de urgenţă 112
<p>Sute de oameni au sunat în ultimele ore la numărul de urgenţă 112 ca să ceară ajutor, fie că a fost vorba de probleme de sănătate sau de blocaje în trafic. Cele mai multe apeluri au venit din sudul ţării, lovit de viscol şi ninsori abundente. </p>
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Pompierii bihoreni au fost mobilizați în cursul zilei de marți, 11 august pentru stingerea a 11 incendii produse la terenuri, pășuni și păduri, fiind afectate în total peste 50 de hectare.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
În vederea finalizării lucrărilor de remediere a avariilor complexe apărute la rețeaua termică de transport din strada Vasile Alecsandri, Termoficare Oradea S.A. anunță prelungirea perioadei de oprire a agentului termic.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Doi bărbați și o femeie, acuzați că au tâlhărit un beiușean peste care au intrat în locuință și i-au furat 300 de lei, au fost trimiși în judecată de Parchetul de pe lângă Judecătoria Beiuș.
Citiți principiile noastre de moderare aici!