BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Politicienii investesc în terenuri si cladiri

Politicienii investesc în terenuri si cladiri

la 16 January 2006 08:10 Reactualizat la: 10 February 2011 04:09
16 January 2006 08:10 Reactualizat la: 10 February 2011 04:09
Adrian Nastase nu este singurul investitor în imobiliare din Partidul Social Democrat. Mihai Tanasescu, Dan Ioan Popescu, Gabriel Oprea si Zamfir Dumitrescu sunt câtiva dintre colegii lui de partid care si-au plasat banii în terenuri si case, o afacere extrem de profitabila pentru cei care au ce investi.
Scris de IM:REALITATEA.TV - Adrian Nastase nu este singurul investitor în imobiliare din Partidul Social Democrat. Mihai Tanasescu, Dan Ioan Popescu, Gabriel Oprea si Zamfir Dumitrescu sunt câtiva dintre colegii lui de partid care si-au plasat banii în terenuri si case, o afacere extrem de profitabila pentru cei care au ce investi.

Trimite articolul

X

De altfel, problema averilor pe care le-au acumulat liderii PSD si în special scandalul în care este implicat Adrian Nastase a fost subiectul mai multor dezbateri în interiorul partidului în ultimele zile. Surse social-democrate sustin ca presedintele Mircea Geoana si Adrian Nastase ar fi avut si ieri o discutie pe aceasta tema, întrucât astazi, presedintele executiv al PSD va fi audiat de catre Departamentul National Anticoruptie.

La o trecere în revista a declaratiilor de avere se pare ca meseria de deputat PSD e mai profitabila decât cea de senator. Cel mai serios concurent al presedintelui executiv al PSD este un alt lider al partidului, Dan Ioan Popescu. Cazul sau este deja cunoscut opiniei publice si asta pentru ca a fost primul social-democrat chemat de autoritati sa dea explicatii în legatura cu modul în care si-a dobândit averea.

Dan Ioan Popescu detine nu mai putin de 9 terenuri, în zone nu tocmai ieftine iar case…aproape tot atâtea cât zilele saptamânii.Urmatorii în top, alti doi deputati PSD, Mihai Tanasescu si Gabriel Oprea. Tanasescu a luat exemplul lui Nastase si a investit în comuna Cornu. Cu lista caselor i-a depasit însa pe colegii sai, pentru ca este singurul social-democrat care are o locuinta în Statele Unite si nu oriunde ci chiar în Washington. Nici Gabriel Oprea nu e mai prejos. 3 terenuri în Pipera si opt cladiri, printre care si doua apartamente la munte si la mare.

Lista investitorilor de succes în afaceri imobiliare poate continua cu deputatul PSD, Zamfir Dumitrescu, care detine mai multe case decât zilele saptamânii si deputatul de Suceava, Tudor Mohora, care a facut o pasiune pentru capitala. Senatorii PSD nu sunt mai prejos. Vârful de atac este Adrian Paunescu, foarte bine reprezentat la capitolul terenuri si cladiri. Paunescu înregistreaza si un record cu doua case, una în Bucuresti si una în localitatea Bârca, primite ca donatie, în 1982. Desi este mai slab reprezentat, presedintele Senatului, Nicolae Vacaroiu completeaza lista.

În ce priveste mostenirile, exista un membru PSD, care îl concureaza serios pe Adrian Nastase. Se numeste Nassar Rodica, este deputat PSD si a mostenit unui teren, o casa si o plantatie de maslini în Liban. Reprezentantii Puterii nu fac nici ei exceptie. Pasiunea imobiliarelor face ravagii si în rândul Aliantei. Un exemplu de întreprinzator ar putea fi liberalul Nicolae Vlad Popa, care sta foarte bine si la capitolul mosteniri, din cele 12 terenuri pe care le detine familia sa, 9 fiind mostenite.

Alaturi, i-ar putea sta foarte bine colegul sau de partid, deputatul Gabriel Zamfir, care a facut o adevarata pasiune pentru zona Otopeni. Democratii s-ar putea lauda cel putin cu deputatul Ioan Oltean, care a investit în terenuri si cladiri în Bistrita si Bucuresti.


Trimite articolul

X
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Înotătorul orădean Tasyürek Denis a traversat înot strâmtoarea Bosfor. La cursă a participat și premierul Moldovei
    Sportivul Tasyürek Denis, legitimat la CS Crișul Oradea, s-a aflat printre cei circa 2.500 de concurenți care au luat parte duminică, 23 august, la cea de-a 38-a ediție a unui eveniment nautic de tradiție, traversarea înot a strâmtorii Bosfor (Turcia).

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Firme de transport din România, paravan pentru traficarea de cocaină și canabis ascunse în camioane. Au fost percheziții și în Oradea
    O operațiune de amploare a DIICOT – Structura Centrală, împreună cu polițiștii de la Serviciul Antidrog - Direcției de Combatere a Criminalității Organizate a dus la destructurarea unei rețele de transport a drogurilor din Spania către mai multe state europene.

    BIHON Sport local

    În vârstă de doar 9 ani, tenismenul orădean Christian Boros a cucerit primul său titlu de campion național
    Christian Boros, sportiv legitimat la secția de tenis a CSM Oradea, traversează un an de excepție.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apa potabilă în Paleu și Săldăbagiu de Munte

    BIHON CAO

    CAO anunță întrerupere alimentării cu apă pentru zona străzilor Gheorghe Doja, Teleki Mihaly, Kabos Endre, Cartier Podgoria

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    Bihon Decese

    Deces 24.08.2026

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce nu vede pacientul din spatele ușilor UPU. Cum se luptă medicii de la Urgențe cu secundele
    Când un pacient ajunge la Unitatea de Primire a Urgențelor, el vede, de cele mai multe ori, doar sala de așteptare și timpul care pare să treacă prea încet. Dincolo de ușile secției însă, fiecare minut înseamnă decizii rapide, echipe care se reorganizează în câteva secunde și o luptă continuă pentru salvarea vieților. Medicul urgentist Natalia Hrihorișan explică motivul pentru care, uneori, cel care a venit primul nu este și primul care intră la consultație și cum arată, în realitate, o gardă la UPU-SMURD Bihor. 2

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Lucrările la noul stadion din Oradea vor începe cu bani de la bugetul local. Când se dă start construcției stadionului
    Consiliul Local Oradea a aprobat, în ședința extraordinară de luni, 24 august, actul adițional la convenția de cofinanțare încheiată cu CNI pentru construirea noului complex sportiv de pe strada Făgărașului nr. 2.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X