Două concluzii unanime se pot desprinde din discursul presei străine: prima, că lupta politică şi instituţională nu se va sfârşi odată cu referendumul; a doua, că România riscă să-şi compromită imaginea şi poziţia în Uniunea Europeană din cauza conflictelor politice interne.
Agenţia Reuters afirmă într-un comentariu că diplomaţii europeni urmează să critice România în raportul din luna iunie şi că Bucureştiul riscă sancţiuni care ar duce la reducerea ajutorului financiar al blocului european. Mai mult, agenţia citează declaraţiile unui înalt oficial de la Bruxelles, conform căruia unele voci afirmă că România a fost primită prea repede în Uniune şi, din acest motiv, românii nu mai sunt motivaţi să continue reformele. Tot Reuters publică şi o listă a şefilor de stat care s-au confruntat în ultimele decenii cu procedura suspendării.
International Herald Tribune relatează despre insistenţa oficialilor europeni privind continuarea reformelor în special în combaterea corupţiei, în timp ce BBC opinează că este de aşteptat ca bătăliile politice să continue, indiferent de rezultatul votului de astăzi. Postul EuroNews precizează că rezultatul referendumului va fi validat indiferent de participarea la vot, în timp ce Le Nouvel Observateur citează comentariile analistului Cristian Pârvulescu, care susţine că împărţirea aproape egală a puterii între preşedinte, guvern şi parlament “promite” continuarea certurilor şi a blocajelor politice.
Revista electronică europeană CafeBabel.com publică un comentariu ironic pe marginea situaţiei de la Bucureşti. Intitulat “România: fraţii duşmani”, articolul afirmă că ţara noastră are dificultăţi în a face faţă tempo-ului impus de Uniunea Europeană, preferând criza politică internă alegerilor europarlamentare.
Referendumul în presa străină
<p>Presa internaţională comentează pe spaţii largi referendumul care se desfăşoară astăzi. Cauzele, evoluţia, dar şi consecinţele probabile ale situaţiei politice actuale din România sunt analizate de mass media din întreaga lume. Inevitabil, nu lipsesc nici luările de poziţie partizane.</p>
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
Bihon CSM Oradea
Suporterii sunt așteptați la acest moment festiv din deschiderea sezonului. Conducerea Cubului Sportiv Municipal Oradea va organiza miercuri, 19 august, cu începere de la ora 20:00, prezentarea oficială a lotului echipei de baschet CSM CSU Raiffeisen Oradea pentru sezonul 2026-2027.
1
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un accident a avut loc duminică, 16 august, pe DN1, în apropierea stației PECO din Aușeu, unde au fost implicate două autoturisme.
2
FC Bihor
Conducerea FC Bihor pune în vânzare biletele de acces la meciul dintre FC Bihor și Farul Constanța, din play off-ul Cupei României, care va avea loc miercuri, 19 august, cu începere de la ora 17:30, pe Stadionul „Iuliu Bodola”.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Meteorologii au emis un Cod galben de caniculă pentru mai multe regiuni, unde temperaturile vor urca până la 37 de grade, dar și o informare pentru vijelii, averse și răcire accentuată, valabilă de luni seara până marți seara.
Stiri Inter(Nationale)
Un accident grav produs în Ungaria, în care a fost implicat un autocar polonez, s-a soldat cu 12 morți și aproximativ 47 de răniți.
1
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Motorina s-a ieftinit duminică, 16 august 2026, cu până la 68 de bani pe litru în unele benzinării din Oradea, însă reducerea nu a fost aplicată de toate marile lanțuri, în ciuda intrării în vigoare a noii accize reduse.
3
Citiți principiile noastre de moderare aici!