Pe locul doi se plasează Ungaria cu 1%, Republica Cehă şi Slovacia cu câte 0,9%. La nivelul Uniunii Europene PIB-ul acrescut cu 0,5%, iar la nivelul zonei euro cu 0,3%. PIB-ul a rămas stabil în Franţa, Italia şi Finlanda. România este lider şi la creşterea PIB în trimestrul II 2016 faţă de trimestrul II 2015, cu o creştere de 5,9%. Pe locul doi se plasează Slovacia cu 3,7%, Spania cu 3,2%, Polonia şi Suedia cu câte 3,1%, Bulgaria cu 3%. O evoluţie negativă a avut PIB-ul Greciei, de -0,5%. Comparativ cu trimestrul II din anul precedent, PIB-ul a crescut în UE cu 1,8%, iar în zona euro cu 1,6%.
România, cea mai mare creştere a PIB din UE
Datele publicate marţi, 6 septembrie, de Eurostat arată că România se plasează pe primul loc în Uniunea Europeană la creşterea produsului intern brut (PIB) în trimestrul II, faţă de trimestrul I, date ajustate sezonier, cu 1,5%.
Trimite articolul
Xpowered by Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 23 aprilie.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Oradea devine, la finalul lunii aprilie, punct de întâlnire între companii aflate în căutare de personal și persoanele interesate de noi oportunități profesionale.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Inspectorii sanitar-veterinari din Bihor au intensificat verificările în perioada premergătoare sărbătorilor pascale, iar bilanțul acțiunilor scoate la iveală nereguli serioase în sectorul alimentar și zootehnic.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate (BCCO) Oradea, împreună cu procurorii DIICOT au documentat activitatea unui bărbat polonez, în vârstă de 41 de ani, care este cercetat pentru trafic internațional și trafic intern de droguri de mare risc.
Citiți principiile noastre de moderare aici!