Conform estimărilor, România va exporta, în acest an, marfă de peste 100 milioane de euro. Cererea de astfel de produse pe pieţele din Uniunea Europeană a dus la o creştere semnificativă a exportului de profil.
În 2006, valoarea exportului de acest tip a fost de 75 milioane de euro. Potrivit datelor Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, suprafaţa de teren cultivată în România în sistem ecologic reprezintă, la ora actuală, mai puţin de unu la sută din suprafaţa agricolă a României, în timp ce, la nivelul Uniunii Europene, suprafaţa consacrată agriculturii ecologice este de 6,11 milioane ha, adică 3,7 la sută din suprafaţa cultivată.
Estimările specialiştilor prevăd că până în 2013 România ar putea ajunge să aibă culturi ecologice pe cinci la sută din totalul suprafeţei agricole.
România - între primii 20 de exportatori de produse ecologice
Reactualizat la:
România se află între primii 20 de exportatori de produse ecologice, la nivel mondial. Peste 50% din exporturile de astfel de produse o reprezintă nucile, fructele de pădure, ciupercile şi cerealele.
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
Cultură
Artistul a realizat desenele de pe marca poştală și de pe plicul „prima zi”, din emisiunea de mărci poștale introduse de Romfilatelia și Poşta Română.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Tribunalul Bihor a pronunțat în această săptămână sentința în cazul unui polițist sătmărean și al soției sale, inspector în cadrul Direcției de Sănătate Publică Satu Mare, judecați într-un dosar în care au fost acuzați de luare de mită.
Economic
De la data de 25 august, regulile care stabilesc modul în care se construiește și se dezvoltă teritoriul României intră într-o nouă etapă.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Vechea clădire a școlii din satul Borșa, comuna Săcădat, care nu mai găzduiește activități educaționale de peste 20 de ani, urmează să fie transformată într-un centru modern pentru organizarea de tabere destinate elevilor și preșcolarilor.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
La mai puțin de doi ani și jumătate de la eliberarea din penitenciar, unde a stat închis timp de 21 de ani pentru un omor comis în Oradea, un bărbat de 48 de ani a fost din nou condamnat pentru o infracțiune comisă cu violență. De această dată a fost vorba de tentativă de tâlhărie, faptă pe care a săvârșit-o în primăvara acestui an.
Citiți principiile noastre de moderare aici!