Printre metodele folosite se afla supravegherea video, localizarea dupa cartela SIM si urmarirea activitatii pe internet sau pe e-mail, relateaza Evenimentul Zilei.
Intr-un studiu realizat de www.HR-Romania.ro, cu tema “Monitorizarea activitatii angajatilor”, 47,12% dintre cei chestionati spun ca sunt controlati la serviciu prin diverse metode.
Studiul arata ca este preferata supravegherea video, in special pentru protectia impotriva furtului. Alta metoda de urmarire a activitatii salariatilor se refera la monitorizarea apelurilor telefonice. Se mai practica si monitorizarea activitatii pe internet: inregistrarea paginilor web accesate, durata vizitei, blocarea anumitor pagini si inregistrarea continutului, atunci cand angajatul posteaza comentarii pe forumuri sau bloguri.
72% dintre respondenti sunt insa de parere ca monitorizarea nu ajuta. Dimpotriva. Produce stres, ceea ce nu duce la randamentul dorit de angajatori. La aflarea vestii ca sunt monitorizati, 33,49% din respondenti s-au declarat dezamagiti.
In schimb, 57,08% dintre cei care au fost chestionati au spus ca n-au nimic impotriva faptului ca sunt monitorizati, mai ales ca, spun ei, nu vor sa-si piarda locul de munca si, in plus, isi fac treaba ca la carte.
Avocatii spun ca, indiferent de metoda aplicata, angajatorul trebuie sa le spuna salariatilor ca sunt supravegheati. In plus, fiecare companie are dreptul sa stabileasca un regulament de ordine interioara care, ulterior, sa fie semnat de angajati.
Specialistii in resurse umane atrag atentia ca, daca un angajat vrea sa piarda vremea, el oricum o face.
Salariatii, "filati" pas cu pas de angajatori
Reactualizat la:
Dorinta companiilor de a creste productivitatea duce de multe ori la urmarirea pas cu pas a angajatilor. Sub acest pretext, computerul si telefonul devin instrumente de monitorizare a salariatilor.
Trimite articolul
Xpowered by Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Pentru 2026, pe lângă numerele lunare ale revistei, lansări de carte, întâlniri cu elevii şi evenimentele clubului de lectură Pragul Vaida, redactorii îşi propun un nou volum de antologie de proză, o antologie de poezie, şi un podcast.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Studenții Universității din Oradea organizează, pe 7 februarie, o seară de muzică și dansuri tradiționale bihorene, în beneficiul micuței Ema, bolnavă de formă extrem de rară de cancer.
România
Ministerul Finanțelor (MF) a pus miercuri în transparență decizională un proiect de Ordonanță care propune completarea Codului de procedură fiscală și introducerea unor măsuri fiscal-bugetare menite să simplifice procedura de înregistrare fiscală a sediilor secundare.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Ștrandul Ioșia revine în circuitul de agrement al orașului, urmând să se redeschidă publicului începând de săptămâna viitoare, după lucrări de modernizare.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
143 de funcții de președinte vacante ori care urmează să devină libere până pe 25 august 2026 la instanțe civile și militare din întreaga țară au fost scoase la concurs de Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) în perioada ianuarie – aprilie 2026.
Citiți principiile noastre de moderare aici!