BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Se construiește mai puțin decât în 2013

Se construiește mai puțin decât în 2013

la 8 August 2014 10:56 Reactualizat la: 8 August 2014 10:57
8 August 2014 10:56 Reactualizat la: 8 August 2014 10:57
În semestrul I 2014, comparativ cu semestrul I 2013, volumul lucrărilor de construcţii a scăzut, atât ca serie brută, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, cu 10,2%, respectiv cu 9,4%, potrivit Institutului Național de Statistică.
Scris de Carmen Ile - În semestrul I 2014, comparativ cu semestrul I 2013, volumul lucrărilor de construcţii a scăzut, atât ca serie brută, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, cu 10,2%, respectiv cu 9,4%, potrivit Institutului Național de Statistică.

Trimite articolul

X

Iunie 2014 comparativ cu mai 2014

În iunie, volumul lucrărilor de construcţii (serie brută) a crescut, faţă de luna mai, cu 11,5%, creştere evidenţiată astfel: lucrările de întreţinere şi reparaţii curente cu 19,5%, lucrările de reparaţii capitale cu 11,7% şi lucrările de construcţii noi cu 8,3%.

Pe obiecte de construcţii, construcţiile inginereşti au crescut cu 23,5%. Scăderi s-au înregistrat la clădirile rezidenţiale cu 4,0% şi la clădirile nerezidenţiale cu 1,1%.

Volumul lucrărilor de construcţii, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna iunie, comparativ cu mai, a înregistrat o scădere cu 2,6%.

Pe elemente de structură s-au înregistrat scăderi la lucrările de construcţii noi şi la lucrările de întreţinere şi reparaţii curente cu 5,2%, respectiv cu 3,6%. Lucrările de reparaţii capitale au crescut cu 0,3%.

Pe obiecte de construcţii, volumul lucrărilor de construcţii a scăzut la clădirile nerezidenţiale şi la clădirile rezidenţiale cu 16,9%, respectiv cu 14,5%. Construcţiile inginereşti au crescut cu 5,0%.

Iunie 2014 comparativ cu iunie 2013

Faţă de luna corespunzătoare a anului precedent, ca serie brută, volumul lucrărilor de construcţii a scăzut cu 13,0%. Pe elemente de structură au avut loc scăderi astfel: lucrările de construcţii noi cu 13,8%, lucrările de reparaţii capitale cu 13,3% şi la lucrările de întreţinere şi reparaţii curente cu 10,9%.

Pe obiecte de construcţii, au scăzut clădirile nerezidenţiale cu 25,9% şi construcţiile inginereşti cu 20,6%. La clădirile rezidenţiale, volumul lucrărilor de construcţii a crescut cu 81,1%.

Volumul lucrărilor de construcţii, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna iunie 2014, comparativ cu luna iunie 2013, a scăzut cu 11,5%. Pe elemente de structură s-au înregistrat scăderi astfel: lucrările de reparaţii capitale cu 14,3%, lucrările de construcţii noi cu 13,7% şi la lucrările de întreţinere şi reparaţii curente cu 10,6%.

Pe obiecte de construcţii, volumul lucrărilor de construcţii a scăzut la construcţiile inginereşti şi la clădirile nerezidenţiale cu 21,8% fiecare şi a crescut la clădirile rezidenţiale cu 91,5%.

Semestrul I 2014 comparativ cu semestrul I 2013

În semestrul I 2014, comparativ cu semestrul I 2013, volumul lucrărilor de construcţii, serie brută, a scăzut cu 10,2%. Pe elemente de structură s-au înregistrat scăderi astfel: lucrările de reparaţii capitale cu 18,4%, lucrările de întreţinere şi reparaţii curente cu 12,0% şi la lucrările de construcţii noi cu 7,7%.

Pe obiecte de construcţii, volumul lucrărilor de construcţii, la construcţiile inginereşti, a scăzut cu 25,4%. La clădirile rezidenţiale şi la clădirile nerezidenţiale, volumul lucrărilor de construcţii a crescut cu 49,6%, respectiv cu 5,5%.

În semestrul I 2014, comparativ cu semestrul I 2013, volumul lucrărilor de construcţii, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, a scăzut cu 9,4%, scădere evidenţiată astfel: lucrările de reparaţii capitale cu 18,9%, lucrările de întreţinere şi reparaţii curente cu 11,0% şi la lucrările de construcţii noi cu 8,0%.

Pe obiecte de construcţii au scăzut construcţiile inginereşti cu 26,7%. Clădirile rezidenţiale şi clădirile nerezidenţiale au crescut cu 41,2%, respectiv cu 6,6%.

Trimite articolul

X
Taguri:
constructii ingineresti ,
institutul national de statistica ,
lucrare de constructie
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Val de solidaritate pentru Oradea Pride: peste 130 de organizații internaționale cer autorităților să aprobe marșul
    Peste 120 de organizații ale societății civile din 30 de țări și-au exprimat solidaritatea cu organizatorii Oradea PRIDE și solicită autorităților locale să respecte dreptul la liberă întrunire și să permită desfășurarea în siguranță a Marșului Oradea PRIDE, care ar urma să aibă loc pe 25 iulie.

    România

    Mai puțină toleranță pentru poluatori: noua lege aduce pedepse de până la 20 de ani de închisoare
    Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor a pus în transparență decizională proiectul de lege care înăsprește semnificativ regimul sancționator pentru infracțiunile de mediu, prin transpunerea în legislația națională a Directivei (UE) 2024/1203 privind criminalitatea de mediu.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Demisie șoc. Purtătoarea de cuvânt a Spitalului Județean Bihor, Lisa Crăiuț, și-a anunțat plecarea din funcție
    1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Întrerupere parțială pentru alimentare cu apă în localitatea Ceișoara

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Canicula pune stăpânire pe județul Bihor. ANM a emis Cod galben iar temperaturile vor ajunge până la 37 de grade
    Meteorologii au emis un Cod galben de caniculă, valabil joi și vineri în patru județe din Banat și Crișana, precum și o informare de vreme călduroasă, care vizează întreaga țară până sâmbătă seara.

    Economic

    România riscă să piardă cursa productivității dacă întârzie adoptarea inteligenței artificiale
    România nu mai poate conta pe aceleași motoare de creștere economică care au susținut dezvoltarea din ultimii aproape 20 de ani, iar productivitatea și digitalizarea trebuie să devină priorități pentru mediul de afaceri, a declarat Leonardo Badea, prim-viceguvernatorul Băncii Naționale a României, într-o analiză dedicată viitorului IMM-urilor.

    România

    OPINII Ar prinde bine o democrație cu vot în funcție de nivelul de cultură și educație
    În ultima vreme s-a aprofundat un tip de propagandă pentru democrație care o înalță pe un piedestal ca pe o super-religie. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X