BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Se va înfiinţa Poliţie Veterinară şi în România

Se va înfiinţa Poliţie Veterinară şi în România

la 18 December 2007 10:07
9 Comentarii
18 December 2007 10:07
<p>Ceea ce vedem pe canalul TV Animal Planet în ţări civilizate are şanse să devină stare de normalitate şi în România. Deputaţii au adoptat, luni, cu 216 voturi "pentru", un vot "împotrivă" şi o abţinere, modificările aduse legii pentru protecţia animalelor, iniţiate de senatorul conservator Marius Marinescu, lege premergătoare înfiinţării Poliţiei animalelor.</p>
Scris de IM:ONLINE - <p>Ceea ce vedem pe canalul TV Animal Planet în ţări civilizate are şanse să devină stare de normalitate şi în România. Deputaţii au adoptat, luni, cu 216 voturi "pentru", un vot "împotrivă" şi o abţinere, modificările aduse legii pentru protecţia animalelor, iniţiate de senatorul conservator Marius Marinescu, lege premergătoare înfiinţării Poliţiei animalelor.</p>

Trimite articolul

X

“După 18 ani, avem o lege bună pentru protecţia animalelor, o lege eficientă. Prin această lege dorim să sancţionăm dur actele de cruzime şi de maltratare a animalor cu amendă penală sau cu închisoare, iar, pe altă parte, dorim să eliminăm cauzele care au dus la atrocităţi, să schimbăm mentalitatea oamenilor. Copiii să iubească animalele, iar adulţii să le respecte”, a spus iniţiatorul acestei legi, senatorul Marius Marinescu.

Reprezentanţii tuturor grupurilor parlamentare s-au exprimat în favoarea acestei legi chiar dacă guvernul nu a agreat-o iniţial susţinând că nu sunt fonduri pentru înfiinţarea serviciilor locale de preluare şi cazare a animalelor fără stăpân,

Deputatul PSD Aura Vasile a afirmat, după anunţarea rezultatului votului, că social-democraţii nu au uitat cum fostul primar general al Capitalei Traian Băsescu, actualul şef de stat, “a dat tonul nimicirii animalelor de pe stradă”.

Pentru susţinerea acestui proiect legislativ, circa 300 de iubitori de animale, printre care Mihai Constantinescu şi Simina Mezincescu, membri ai unor organizaţii non-guvernamentale care acţionează pentru protecţia animalelor, au asistat la şedinţa de luni. Ei le-au oferit deputaţilor câte o garoafă roşie şi le-au cerut să voteze favorabil acest proiect de lege. În timpul şedinţei, susţinătorii au aplaudat fiecare intervenţie a deputaţilor.

Conform noii legi, care modifică Legea 205/2004, constituie infracţiune deţinerea şi comercializarea de animale sălbatice, cu excepţia grădinilor zoologice, folosirea animalelor pentru cerşetorie, omorârea animalelor, organizarea de lupte între animale sau cu animale, maltratatrea şi schingiuirea acestora, despărţirea puilor de mamă până la vârsta de minimum opt săptămâni, precum şi intervenţiiile chirurgicale destinate modificării aspectului unui animal sau altor scopuri necurative.

Modificările adoptate luni de deputaţi creează cadrul legal pentru protecţia animalelor, urmând ca, pe viitor, să fie iniţiată o lege pentru înfiinţarea poliţiei veterinare.

Actul normativ prevede pedepse care pot merge până la amenzi penale de 2.000 lei sau închisoare de până la un an.

Camera Deputaţilor este forul decizional în privinţa acestui act normativ.

Trimite articolul

X
9 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. nacu vicentiu alexandru says:
    January 3, 2008 at 11:58 pm

    legea trEbuia promulgata odata q intrarea in uniunea europeana dar se pare k ai nostri parlamentari au alte prioritati… buzunarele lor…inloc sa aloce fonduri pentru infiintarea serviciilor locale de preluare si cazare a animalelor fara stapan ei nu se gandesc k de la maltratarea unui animal ce nu poate vorbi si spune cat de mult sufera pana la aface acelasi lucru unui om nu este mult acest lucru tine de educatia romanului kre iarasi nu prea se investeste .Un om trebuie edukt pentru asi da seama de consecintele faptelor sale : pe el nu il intereseaza dak raneste sau omoara un animal , dar si el simte durerea si el are propria dorinta de viata nimeni nu are dreptul de a face rau sau sa omoare un animal .AM UN SFAT PTR OAMENI ATUNCI CAND MAI RANESC UN ANIMAL SA ISI IMAGINEZE K IN LOCUL LUI ESTE UN OM TOT ASA AR PROCEDA DAK DA INSEAMNA K AU NEVOIE DE UN PROGRAM INCARCAT LA PSIHOLOG

    Reply
  2. Anonim says:
    February 12, 2008 at 5:43 pm

    ..sunt chiar f de acord cu aceasta idee .de a infiinta politia vet..si sincera sa fiu chiar as vrea sa fac si eu parte din ea.. chiar asa ..astia nu gandesc ca si animalele de orice fel au si ele un suflet si o viata doar ca noi nu le putem intelege tot ceea ce vor sau ce le doare..dar putem sa ne dam seama ca au nevoie de ajutorul nostru al oamenilor.. .. pe curand

    Reply
  3. xxxxxxx says:
    March 21, 2008 at 2:07 pm

    este deja tarziu,acum ca oamenii considera un lucru normal sa isi bata infometeze si abandoneze animalele.acum s-a aprobat, dar unde este mult promisa justitie a animalelor? pana acum nu s-a facut absolut nimic, NIMIC! sunteti oameni josnici,acordati-le si animalelor o sansa!!

    Reply
  4. Anonim says:
    May 30, 2008 at 6:41 pm

    Dna. Danielescu Eleonora,din Buc. str. Vasile Milea Nr.9,Bl. A,SC. A,Ap.2,Parter, dece va bate-ti joc de toti locatarii din Sc.A ? Mentine-ti o mizerie si un miros insuportabil de excremente si urina a unui mare numar de pisici (variaza num.de la 5 la 15 buc.)la sbsolul cu boxele de alimente,inbracaninte si alte bunuri personale . Este un focar de infectii si boli ptr. animale si oameni. Ptr.aceste persoane ce lege este ptr. protectia OAMENILOR dragi legiuitori si beneficiar de bani publici sub acoperite asociatii ce,,iubesc ” animalele ,,DRAGALASE” CE ADUC DISCONFORT animalutelor denumite —OAMENI ? Astept raspuns si fapte; aveti adresele !

    Reply
  5. badea alina carmen says:
    December 11, 2008 at 11:43 am

    Imi doresc din tot sufletu sa se infiinteze Politia de animale.haideti sa ne gandim o data si la ele ca au si ele suflet si simt durerea.poate si dumneavoastra vreodata ati primit vreo lovitura sau ati simtit foamea din romania pe pielea dvs. aducetiva aminte cum a fost si ganditiva ca asa simt si animalele.Am vazut oameni cu bani care sau ridicat vila si au legat un caine acolo s-o pazeasca la marginea unui cartier si n-au mai trecut cu saptamanile, pana si apa era verde cred ca avea si broaste. NU STIU DE CE IL MAI LEGASE ,POATE DEZLEGAT ISI GASEA HRANA. Vreau din toata inima sa fac parte dintr-o astfel de echipa chiar si ca voluntar in timpul liber.Va pup pe toti oamenii cu suflet ,iar pe ceilalti ii rog, pe langa grijile noastre acordati macar 5 min si ganditiva la animalele chinuie. astept raspuns si daca se poate oameni care iubesc animalele,daca pot face ceva pt un suflet anuntati-ma

    Reply
  6. cosmina din alba iulia says:
    January 28, 2009 at 7:42 pm

    iubesc animalele si daca as avea bani as infiinta un centru veterinar in care sa adun cainii si pisicile de pe strada care sunt total neajutorati si chiar priviti cu atata ura de parca sunt de vina pentru simplul fapt ca s-au nascut, ca au ajuns in lumea asta. Exista centre pentru copii strazii si foarte bine dar la niste biete animale moarte de foame si de o vorba buna nu se gandeste nimeni, ele nu pot sa munceasca sa-si faca rost de hrana……ar trebui sa facem ceva sa nu mai fie nevoie cand iesim afara sa dam de privirea unui catel care hasuit de oamenii rai din jur!!!

    Reply
  7. Sorounder says:
    March 10, 2009 at 2:01 pm

    parerea mea este ca ar trebui luate masuri mult mai drastice impotriva asa zisilor organizatori de lupte intre caini.cainele este un animal de companie nu o fiara care este pusa sa lupte.parerea mea.din partea mea cel putin 20 de ani de inchisoare

    Reply
  8. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    UPDATE: Minora de 16 ani care a căzut de la înălțime în centrul Oradiei a fost declarată decedată
    Un incident tragic a avut loc în cursul zilei de vineri, 22 mai, în centrul Oradiei, pe strada Vasile Alecsandri.

    Bihon CSM Oradea

    Victorie la penalty-uri! Gavriș a apărat ultima lovitură. Campionii conduc cu 2-1 în finala cu Steaua
    CSA Steaua București și CSM Oradea s-au întâlnit vineri seara la Bazinul Steaua, în meciul 3 din finala Superligii Naționale de polo. Partida s-a încheiat cu scorul de 15-14, după o dispută echilibrată și tensionată, care a avut nevoie de penalty-uri de departajare.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Flăcări puternice la o casă în construcție de pe Calea Clujului din Oradea: pompierii au intervenit cu patru echipaje
    În cursul zilei de vineri, 22 mai, în jurul orei 19:20, Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Crișana” al județului Bihor a fost solicitat să intervină pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o casă aflată în construcție, situată pe strada Calea Clujului din municipiul Oradea.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă privind înlocuirea și extinderea rețelelor de apă din Cartierul Nufărul

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere a furnizării de apă potabilă Calea Aradului spre DN79 – Aeroportul Internațional Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Zona Ogorului și comunele Sânmartin, Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica, Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Din nou pe contrasens pe Centura Oradea: două incidente aproape identice în mai puțin de 24 de ore
    Un nou incident a avut loc pe Centura Oradea, la doar o zi după ce un șofer a fost filmat circulând pe contrasens în apropierea magazinului Auchan. 1

    Cultură

    Vizite în expoziţii, concert cu Dan Helciug şi spectacol cu Profesorul Trăsnit, în Noaptea Muzeelor. Vezi programul
    În Noaptea Muzeelor se va derula cea de-a XI-a ediție a manifestării Muzeele orădene împreună!

    Educație

    Elevele Liceului de Arte din Oradea au cucerit două premii I la Olimpiada Națională de Arte
    Antonia Cozma și Carla Negruț de la Liceul de Arte au obținut premiul I la faza națională a Olimpiadei de Arte Vizuale.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X