Cei 40 de mii de pensionari n-au mai primit în ultimele luni taloanele de pensii, iar acestea s-au întors la Casele Judeţene. Conform legii, autorităţile au blocat plata pensiilor. Casa Naţională de Pensii dă vina pe Poşta Română, pentru că n-ar fi distribuit taloanele la timp.
“Talonele au fost distribuite prin poştă, pe unii poştaşii i-au găsit acasă pe alţi nu, dar au fost şi multe situaţii în care poştaşii nu şi-au făcut treaba bine în multe judeţe din ţară; taloanele au venit recomandate la poştă şi nu sunt prea profitabile, de asta nu le-au distribuit”, a declarat Mihai Constantin Şeitan, preşedintele Casei Naţionale de Pensii.
În replică, reprezentanţii Poştei Române spun că fluturaşii erau tipăriţi incorect.
“În luna octombrie 9% din taloanele mov, adică 47.500 au venit la poştă fără adrese tipărite pe ele, adică scria pe ele doar Buciu Cristian şi atât; asta se datorează faptului că cei de la Casele Judeţene nu şi-au reactualizat bazele de date”, a precizat Cristian Buciu, director operaţional Poşta Română.
În aceste condiţii, pentru a-şi recupera banii, pensionarii sunt nevoiţi să se prezinte la Casele de Pensii cu actele de identitate şi ultimul talon. Pe viitor, Casa de Pensii vrea să încheie un protocolul prin care informaţiile personale ale pensionarilor să fie extrase din bazele de date ale Ministerului Administraţiei şi Internelor şi Evidenţei Informatizate a Persoanelor.
Zeci de mii de pensionari nu şi-au primit banii
<p>BUCUREŞTI - 40 de mii de pensionari nu şi-au primit luna aceasta banii. Este vorba despre cei care au ales sistemul de plată pe card sau în contul bancar. Poşta Română şi Casele Judeţene de Pensii îşi paseză vina reciproc, iar oamenii sunt puşi pe drumuri pentru a-şi putea recupera banii. </p>
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Lucrările au fost începute luni, 17 august, iar în timpul interveției pe traseu a circulat un tramvai bidirecțional.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Primăria Municipiului Oradea informează participanții la trafic că, în perioada 24 august - 4 septembrie, vor fi instituite restricții de circulație pe strada Matei Corvin, pentru executarea unor lucrări la pasajul feroviar din zonă.
România
Noile reguli care permit liceelor să organizeze propriile examene de admitere, dar și intenția de a nu mai acorda burse sociale în timpul vacanțelor, provoacă îngrijorări privind accentuarea diferențelor dintre elevi.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Activitatea Primăriei Oradea va fi suspendată pe parcursul întregii zile de 21 august , din cauza întreruperii alimentării cu energie electrică a clădirii.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Consilierii județeni bihoreni au aprobat, în ședința extraordinară din 20 august, rectificarea bugetului județului pentru anul 2026, bugetelor instituțiilor publice finanțate din venituri proprii și transferuri de la bugetul județean, precum și a bugetului creditelor interne.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Mai mulți orădeni care au trecut în cursul dimineții de 20 august prin zona părculețului de pe strada Eroului Necunoscut s-au declarat revoltați de apa care curgea pe trotuar și carosabil, devenind un mic pârâu ca și debit.
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!