BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Sport local
A murit fostul campion la atletism Iosif Korodi! A lucrat „o viață” la DJST Bihor!

A murit fostul campion la atletism Iosif Korodi! A lucrat „o viață” la DJST Bihor!

De Teodor Biriș
la 23 October 2024 11:33 Reactualizat la: 23 October 2024 15:59

A murit fostul campion la atletism Iosif Korodi! A lucrat „o viață” la DJST Bihor!

23 October 2024 11:33 Reactualizat la: 23 October 2024 15:59
Un prieten adevărat al sportului bihorean, pe care l-a slujit toată viața, s-a stins din viață miercuri dimineața.
Scris de Teodor Biriș - Un prieten adevărat al sportului bihorean, pe care l-a slujit toată viața, s-a stins din viață miercuri dimineața.

Trimite articolul

X

Mereu jovial, cu zâmbetul pe buze, cu o glumă fină pregătită, dar extrem de respectuos și meticulos. Așa a fost Iosif Korodi, „Koko” pentru prieteni, un om de sport extrem de apreciat de toți cei care l-au cunoscut și care a găsit mereu soluții pentru ca evenimentele pe care le-a organizat să se desfășoare la cel mai înalt nivel posibil. Fost atlet de performanță la Steaua București, apoi antrenor, a lucrat peste 30 de ani ca și inspector de specialitate la Direcția Județeană de Sport Bihor.

„Azi dimineață atletismul și sportul bihorean au rămas mai sărace. Cu sufletul plin de tristețe mă alătur familiei îndoliate acum, la trecerea către nemurire a celui care mi-a fost bun prieten și coleg, Iosif Korodi! Ai plecat mult prea repede dintre noi Koko dragă! Nu te vom uita niciodată! Dumnezeu să te ierte și să te odihnească în pace! Sunt alături de voi Ibi, Andrea, Cristi. Sincere Condoleanțe!”, a postat Petruț Drăgan, directorul DJST Bihor, cel care a lucrat și colaborat mulți ani cu Iosif Korodi.

Iosif Korodi s-a născut în 13 iunie 1954, iar printre performanțele lui ca atlet regăsim titlul de campion național la 400 de metri în 1976 cu 47,8 s, medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice cu ștafeta de 4×400 m în 1979. „Personal best” la 400 metri garduri, conform wordlathletics.org a fost 53,16 secunde, performanță înregistrată la Duisburg (Germania) pe 24 august 1973, la Campionatul European de juniori.

Neașteptata trecere în nefiintă a fostului nostru coleg KORODI IOSIF, KOKO așa cum era alintat și cunoscut, ne-a îndurerat profund. De acum înainte îl vom vedea doar prin fereastra amintirilor și îl vom păstra în amintiri așa cum a fost, jovial și glumeț, răspunzând cu un zâmbet la orice problemă.
Cei 30 de ani puși în slujba sportului bihorean ca antrenor și ca Inspector sportiv la Direcția Județeană pentru Sport au fost precedați de alți 30 de ani ca sportiv. A avut o carieră sportivă prodigioasă, încununată cu multe performanțe si medalii. În perioada 1974-1984, atât ca sportiv legitimat la CSA Steaua București dar și component al lotului national de atletism, Koko a cucerit 8 titluri de Campion National, 4 titluri de Campion Balcanic și a stabilit 2 recorduri nationale la proba de 110 m garduri.
Pentru rezultatele obtinute de-a lungul anilor in 2004 a fost decorat cu Meritul Sportiv clasa I, iar in 2022, in prag de pensionare, a primit din partea Ministrului Tineretului si Sportului o diploma de multumire si recunoaștere pentru întreaga activitate dăruită sportului.
Dumnezeu să-l odihnească in pace!
Sincere condoleanțe îndureratei familii, sotiei Iby, fiului Cristian, fiicei Andrea si ginerelui Adrian, nepotelului Lucas”, este mesajul transmis de conducerea și colectivul Direcției Județene pentru Sport si Tineret Bihor, unde a lucrat 30 de ani. Înmormântarea va avea loc vineri, ora 12:00, la Capela Orășenească.

Dumnezeu să-l odihnească în pace!
Redacțiile Jurnal bihorean și bihon.ro transmit sincere condoleanțe familiei îndoliate!

Trimite articolul

X
Taguri:
atletism ,
Iosif Korodi
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Economic

    Val de firme dizolvate în Bihor: peste 1.000 au dispărut din economia județului, în doar șapte luni
    Numărul firmelor dizolvate din județul Bihor a crescut semnificativ în primele șapte luni ale anului 2026.

    FC Bihor

    Gică Popescu, despre Generația de Aur și anii la națională: „Fiecare meci la echipa națională a fost pentru mine o mare bucurie”
    Fostul mare internațional român Gheorghe Popescu, în prezent președinte al clubului Farul Constanța, s-a aflat recent la Oradea, cu prilejul meciului din play off-ul Cupei României, cu FC Bihor. Gică Popescu ne-a acordat un interviu în exclusivitate.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Hoț dat de gol de claxonul mașinii pe care încerca să o fure. A mai fost condamnat în 6 dosare penale, într-un singur an
    A vrut să fure o mașină, dar a apăsat din greșeală pe claxon și l-a alertat pe proprietar.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Libertății din Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apa potabilă în Paleu și Săldăbagiu de Munte

    BIHON CAO

    CAO anunță întrerupere alimentării cu apă pentru zona străzilor Gheorghe Doja, Teleki Mihaly, Kabos Endre, Cartier Podgoria

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Finanțare de 200.000 de euro pentru documentațiile viitorului parc industrial din Tinca
    Realizarea viitorului Parc de Specializare Inteligentă (PSI) din comuna Tinca a intrat într-o nouă etapă, după ce primăria a obținut o finanțare nerambursabilă de 200.000 de euro prin ADR Nord Vest pentru elaborarea studiului de fezabilitate și a proiectului tehnic. Documentațiile sunt necesare pentru pregătirea investiției și pentru accesarea ulterioară a fondurilor necesare construirii parcului.

    Economic

    Ajutoare pentru crescătorii de animale: până la 50.000 de euro pentru fiecare beneficiar
    Crescătorii de porci și bovine ar putea beneficia de sprijin financiar de până la 50.000 de euro pe fermă, după ce președintele Nicușor Dan a promulgat, luni, 24 august, cele două legi care instituie schemele de ajutor de stat.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primăria Șoimi finanțează din bugetul local podul de 21 de metri peste Valea Săliștea
    În comuna Șoimi continuă investițiile în infrastructura rutieră, cu lucrări care vizează atât construirea unor poduri noi, care vor completa modernizarea mai multor drumuri comunale.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X