
FOTO: FR BASCHET FB
Din nefericire, echipa națională a României a avut un debut realmente catastrofal în Grupa A, fiind surclasată de Polonia, scor 62-105 (11-26, 22-19, 11-37, 18-23).
Meciul în sine a fost fără istoric. Polonia s-a detașat încă din primul sfert la o diferență de 15 puncte. Tricolorii și-au adjudecat sfertul secund la o posesie, dar totul a fost doar un „foc de paie”. Naționala poloneză s-a dezlănțuit din nou în cea de-a treia secvență a întâlnirii, când scorul a luat proporții, câștigând apoi și sfertul patru. Rezultatul final, 62-105, este extrem de dezamăgitor, dovedind faptul că naționala noastră nu este competitivă la acest nivel.
Pentru România au evoluat: Eric Crăciun 6, Luca Andrei Dogaru 4, Radu Ioan Dușan 6 (1×3), Robert Andrei Vlădeanu 2, Balogh Viktor József 2, David Stelian Micu 7, Ianis Seleși, Rashard Prodan 4, Alexandru Ștefan Hațegan 7, George Mircea Ciurea, Sebastian Petru Lăpuște 19 (1×3), Andrei Vomir Bizo 6 (1×3). Antrenor: Alexandru Gliga. Asistenți: Răzvan Bratoloveanu, Alexandru Bogdan Ispas. Balogh Viktor și Ionuț Seleși provin de la Academia de Baschet CSM Oradea.
În cel de-al doilea meci al său din Grupa A, România va întâlni Serbia. Partida va avea loc sâmbătă, 8 august, cu începere de la ora 18:00, tot la Oradea Arena.
Citiți principiile noastre de moderare aici!