BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Sport local
Diosigul a revenit în Liga 4 după 23 de ani!

Diosigul a revenit în Liga 4 după 23 de ani!

la 17 June 2015 16:01 Reactualizat la: 17 June 2015 16:02
17 June 2015 16:01 Reactualizat la: 17 June 2015 16:02
„Faraonul” Ramses Gado a primit trofeul de golgeter al Seriei 1 din Liga 5.
Scris de erdei - „Faraonul” Ramses Gado a primit trofeul de golgeter al Seriei 1 din Liga 5.

Trimite articolul

X

Cel mai palpitant duel pentru promovare din Liga a V-a s-a dus în Seria I. Abia după fluierul final al arbitrului din ultima etapă, CS Diosig s-a putut bucura pentru obţinerea promovării. O promovare muncită şi meritată venită după 23 de ani. Un sezon început cu Dănuţ Baba la cârma echipei, dar care înainte de debutul pregătirilor pentru retur a decis să plece la muncă în Germania. Munca a fost continuată de Vig Zoltan, care a beneficiat în retur de un lot substanţial îmbunătăţit. Diosigul a reuşit o parte a doua extraordinară în care a marcat 85 de goluri şi a primit doar unul în 13 jocuri. Distanţa faţă de Locadin Ţeţchea a fost remontată, rivalii impiedicându-se şi în deplasarea de la Voinţa Suplac. „În acest retur fiecare meci a fost ca o finală pentru noi. Spre lauda lor, băieţii şi-au menţinut ridicat nivelul de concentrare, reuşind să le câştige pe toate. Chiar şi la acest nivel nu e uşor să rezişti presiunii. Ne aşteaptă un sezon şi mai dificil în Liga a IV-a, dar am încredere în potenţialul echipei. Tocmai de aceea lotul nu va suferi modificări prea mari”, spune antrenorul Vig Zoltan.

„Investiţie eficientă”

Rezultatele n-ar fi fost posibile fără susţinerea venită din partea Primăriei Diosig condusă de primarul Mados Attila, viceprimarul Constantin Sabău fiind omul de legătură între club şi administraţia locală, mereu lângă echipă, la care s-a adăugat şi contribuţia unor sponsori locali. „Investiţia făcută de Primărie a fost eficientă atât prin prisma rezultatului final, promovarea. În campionatul următor ţintim o clasare în primele cinci locuri, precum şi un parcurs cât mai lung în Cupa României, competiţie în care în 1978 Recolta Diosig a ajuns până în „16-imile fazei naţionale”, a precizat Constantin Sabău.

Ramses Gado a fost vedeta Diosigului FOTO: SZANTO ZOLTAN

Premierea echipei de către AJF Bihor a avut loc la finalul meciului amical cu Voinţa Suplac, după care secretarul AJF Petru Boros şi Gheorghe Rusu, responsabilul Ligii a V-a au acordat tricourile, medaliile şi diploma cuvenită câştigătorilor Seriei I.

Golgeterul seriei a fost Ramses Gado cu 29 de goluri, la egalitate cu Andrei Şipoş (Minerul Voivozi). De asemenea, CS Diosig a fost prima şi în clasamentul fair play, a avut 156 de goluri marcate şi 14 primite.

Lotul CS Diosig:

Portari: Vlad Ghețe, Costantin Peter Sabău, Emanuel Man

Jucători de câmp: Szücs Tibor (căpitanul echipei), Karácsonyi Gergö Loránt, Florian Marc, Marcel Madar, Hegedüs Szabolcs, Gabriel Costea, Coriolan Hodișan, Bogdan Iambor, Gheorghe Mădălin Vaida, Alin Maghiar, Flaviu Filimon, Petru Ciorba, Lolo Tibor Mark, Mircea Onița, Cristian Morar, Sergiu Selegian, Emil Dănuț Popa, Ramses Gado – Antrenori: Vig Zoltán – principal, Marcel Madar – secund.

Președinte: Sebastian Tamaș.

Organizator de competiții: Sztojka Dezsö.

Trimite articolul

X
Taguri:
cs diosig ,
liga 5 ,
promovare ,
ramses gado
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Record la Loto 6/49: peste 52,8 milioane de lei, câștigați cu un bilet de doar 8,50 lei, la Oradea
    Un bilet a adus joi, 13 august, cel mai mare premiu de categoria I din istoria Loto 6/49, acesta fiind în valoare de 52.839.623,04 lei, echivalentul a aproximativ 10,07 milioane de euro.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Lucrările de pe Bulevardul Dacia ridică semne de întrebare privind soarta parcărilor și copacilor. Ce spune primarul Florin Birta
    Mai mulți locuitori din zona Bulevardului Dacia, din zona amplasată dincolo de intersecția cu Bulevardul Decebal înspre Șoseaua Borșului, au transmis redacției bihon.ro o serie de sesizări privind lucrările care se desfășoară în aceste zile de-o parte și de alta a arterei. 5

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Se caută înlocuitor pentru Carp. Licitație pentru desemnarea firmei care să preia conducerea Spitalului Județean Bihor
    Primăria Oradea, împreună cu Consiliul de Administrație al spitalului, a demarat procedura de achiziție publică pentru serviciile de management ale unității medicale. Conducerea spitalului ar urma să fie asigurată de o persoană juridică specializată, selectată prin licitație deschisă, potrivit informațiilor incluse într-un comunicat de presă. 1

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în zona străzii Doina

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în Oradea – strada Tudor Vladimirescu

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Se deschide oficial traficul la pasajul rutier Tram-tren de pe Centura Oradea
    Vineri, 14 august, de la ora 7:00, se va deschide oficial traficul pe pasajul rutier suprateran de pe Centura Oradea, la intersecția cu calea ferată care leagă Oradea de Băile Felix. 1

    FC Bihor

    Misiune grea pentru FC Bihor. Echipa roș-abastră va întâlni Farul Constanța în play off-ul Cupei României
    Joi, 13 august a avut loc tragerea la sorți pentru programul meciurilor din play off-ul Cupei României. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    7 ani de închisoare pentru tentativă de omor. Un orădean l-ar fi lovit în gât, cu o sticlă spartă, pe un amic de pahar
    Tribunalul Bihor a hotărât să-l condamne la 7 ani și 10 zile de închisoare, cu executare, pe Attila Csoka, un orădean de 49 de ani, acuzat de tentativă de omor după ce l-a lovit în gât, cu o sticlă spartă, pe un bărbat cu care băuse timp de mai multe ore.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X