BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Sport local
„Dublă” România – Ungaria la Oradea! Doi bihoreni campioni mondiali fac parte din lotul național!

„Dublă” România – Ungaria la Oradea! Doi bihoreni campioni mondiali fac parte din lotul național!

De Teodor Biriș
la 21 March 2024 17:58
1 Comentarii

„Dublă” România – Ungaria la Oradea! Doi bihoreni campioni mondiali fac parte din lotul național!

România a învins Ungaria la Campionatul Mondial FOTO: FR MINIFOTBAL
21 March 2024 17:58
Sâmbătă și duminică, naționala de minifotbal a României are programate două jocuri amicale la Oradea.
Scris de Teodor Biriș - Sâmbătă și duminică, naționala de minifotbal a României are programate două jocuri amicale la Oradea.

Trimite articolul

X

Campioana mondială en-titre și vicecampioană europeană, naționala de minifotbal a României începe programul de pregătire pentru EMF Euro 2024, care va avea loc în perioada 1-9 iunie, la Sarajevo, în Bosnia&Herțegovina. Prima acțiune se va desfășura la Oradea, unde tricolorii se vor duela în 23 și 24 martie cu reprezentativa similară a Ungariei.

[eadvert]

Cele două echipe s-a în semifinalele Campionatului Mondial de anul trecut, când România învins cu scorul de 3-0, câștigând ulterior trofeul, în timp ce Ungaria s-a impus în finala mică și a luat medaliile de bronz. Selecționerul Virgil Bejenaru a convocat un lot format din 17 jucători, în care nu se regăsește bihoreanul Marius Balogh. Golgheterul Campionatului Mondial și omul care a schimbat cursul finalei din Emiratele Arabe Unite a decis să nu onoreze convocarea la această acțiune.

Doi bihoreni în lot, lipsește Balogh!

Vor fi prezenți ceilalți doi bihoreni, campioni mondiali, Andrei Ferik și Andrei Șumălan, ambii de la Bad Boys Oradea, prima clasată în Liga 1 din campionatul județean. Lotul pentru confruntările cu Ungaria este format din Daniel Constantinescu (Tazmannschaft București), Dragoș Nițu (Sam Vig CCM Bistrița), Ionuț Neacșa (Nova Vita Târgu Mureș) – portari; Mircea Popa (Extratereștrii Bistrița), Mircea Ungur (Nova Vita), Gabriel Dumitrașcu (Chedra Tax Ploiești), Raul Dumitrovici (Sam Vig), Ciprian Timiș (RAAL Bistrița), Vasile Pop (Sam Vig), Saron Chirică (Old Boys București), Alexandru Nechita (Luxury& Maria și Ion București), Andrei Ferik (Bad Boys Oradea), Viorel Șaim, Iulian Sîplăcan (ambii Nova Vita), Marius Ionescu, Sorin Acatrinei (ambii Sam Vig), Andrei Șumălan (Bad Boys). Staff-ul tehnic este format din Virgil Bejenaru – antrenor, Laszlo Klein – antrenor secund, Dan Cojocaru – manager general, Cristian Lupu – director tehnic.

„Zece dintre jucătorii de mai sus sunt campioni mondiali, în timp ce alți șapte iau contact în premieră sau aproape în premieră cu lotul național. Dintre cei 7, doar Șaim a mai fost convocat anul trecut la acțiunea naționalei de la Bistrița, premergătoare participării la Mondial, în timp ce Nechita, Sîplăcan, Ionescu, Acatrinei, Dumitrovici sau Timiș, ultimii doi jucători foarte tineri, sunt la primul contact cu naționala de minifotbal”, informează Federația Română de Minifotbal.

Meciul de sâmbătă se va desfășura la Baza Tineretului, începând cu ora 19:00, iar duelul de duminică la Baza AEK, de la ora 11:00, intrarea spectatorilor fiind liberă.

„Este prima apariție a naționalei României după câștigarea Campionatului Mondial și ne bucurăm că vine la Oradea. Regretăm faptul că în lot nu se regăsește și Marius Balogh, un jucător emblematic al naționalei, dar este decizia lui și o respectăm. Sperăm să vină cât mai multă lume la cele două meciuri și România să obțină rezultatele dorite cu susținerea publicului bihorean”, ne-a declarat Spiros Baltsavias, președintele Asociației Județene de Minifotbal Bihor.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
baza tineretului ,
minifotbal ,
romania ,
ungaria
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Name sandu 2100 prostul orazii says:
    March 22, 2024 at 5:16 am

    serviciile… antena

    Reply
  2. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Curtea de Apel Oradea: 4 ani de închisoare pentru un spaniol ce avea 14 kilograme de canabis într-o locuință din Marghita
    Antonio Jesús Aguilera Herrada, un spaniol de 45 de ani, stabilit în România, a fost condamnat definitiv de Curtea de Apel Oradea la 4 ani de închisoare pentru trafic de droguri.

    FC Bihor

    VIDEO
    Fotbalistul accidentat în meciul FC Voluntari – FC Bihor a fost operat. „Sacrificiul este prea mare pentru cele trei puncte”
    Fotbalistul Alexandru Gîț a suferit o intervenție chirurgicală în noaptea de joi spre vineri și va lipsi circa 7-8 luni, potrivit declarației făcute de președintele echipei FC Voluntari.

    Bihon CSM Oradea

    CSM Oradea va întâlni CSA Steaua în finala Superligii Naționale de polo
    Joi seară s-a disputat meciul doi al semifinalei dintre CSA Steaua București și Dinamo București, din semifinalele turneului play off al Superligii Naționale de polo.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    Bihon CSM Oradea

    Clasamentul din play off se echilibrează. Steaua a fost depunctată!
    CSA Steaua București era lidera detașată a clasamentului din play off-ul de promovare al Diviziei A de handbal masculin, cu 6 puncte avans față de cea de-a doua clasată, CSO Teutonii Ghimbav. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    1 Mai înghețat în Bihor: temperaturi negative neașteptate și minime de până la -6°C, în plină primăvară
    În dimineața zilei de vineri, 1 mai au fost înregistrate în numeroase zone din Bihor temperaturi negative.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ultimul dar al unei doctorițe din Oradea: mai multe vieți salvate după un destin frânt la 53 de ani
    O doctoriță în vârstă de 53 de ani, internată după un anevrism cerebral rupt, a devenit donator de organe, dorința ei fiind respectată de familie.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X