BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Sport local
Duc ideile medicilor în legislativ, pentru pacienți

Duc ideile medicilor în legislativ, pentru pacienți

la 3 April 2019 14:11
3 April 2019 14:11
A avut loc o întâlnire a reprezentanților Colegiului Pacienților cu medici și manageri din sistemul medical, în favoarea pacientilor si al medicilor.
Scris de demeter1 - A avut loc o întâlnire a reprezentanților Colegiului Pacienților cu medici și manageri din sistemul medical, în favoarea pacientilor si al medicilor.

Trimite articolul

X

La întâlnirea de zilele trecute organizată de Colegiul Pacienților au participat manageri de unități sanitare din Bihor și medici implicați în sistemul de sănătate publică si privata.

Au fost dezbateri pe subiecte arzătoare, ce vizează accesul facil al bolnavilor la servicii medicale si de cresterea calitatii actului medical.

Pe baza discuțiilor, reprezentanții Colegiului Pacienților au făcut o serie de propuneri importante pentru pacienți, legate de facilitarea obținerii accesului la medici de diferite competențe profesionale pentru creșterea calității actului medical. S-au făcut propuneri legate de decontarea serviciilor medicale de către casele de asigurări de sănătate pentru centrele de îngrijiri, fie că e vorba de azile pentru vârstnici sau centre speciale pentru persoane cu dizabilități.

Pentru nedeplasabili

Tot la această întâlnire, pe baza realităților transmise de medici, Colegiul Pacienților a identificat o altă propunere pentru decontarea de către casele de asigurări de sănătate a serviciilor de consultații la domiciliu pentru persoanele nedeplasabile.
Mai exact, dr. Gheorghe Oros, fostul manager al fostului Spital de Neuropsihiatrie Oradea, acum medic la o clinică privată de psihiatrie, a făcut apel la necesitatea decontării de către casele de asigurări de sănătate a consultațiilor la domiciliu pentru bolnavii nedeplasabili care suferă de afecțiuni neurologie sau/și psihice. Aceste consultații nu presupune transport de aparatură sofisticată și nici salar mai mare pentru doctori, ci doar acces mai ușor al bolnavilor care nu pot să se deplaseze la cabinetele medicilor.

Toate propunerile adunate de către reprezentanții Colegiului Pacientilor de la managerii și doctorii prezenți la întâlnire, vor fi centralizate și înaintate ulterior (pentru a fi introduse în noul contract cadru pe acest an ce urmează a se semna cu Casa de Asigurări și alte acte legislative) Ministerului Sănătății, Casei Naționale de Asigurări de Sănătate, Guvernului României, tuturor partidelor politice din țară, dar și formațiunilor profesionale din Uniunea Europeană.

Urmatoarea dezbatere pe acest subiect va fi in luna mai pe data de 17 mai ora 15:00 in aceeasi locatie precum si in 30 mai oar 15:00 la Hilton Oradea.

Trimite articolul

X
Taguri:
Colegiul Pacienţilor ,
manageri ,
medici ,
sistemul medical
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    ACS Transilvania Sport Academy a învins CSC Ghiroda și Giarmata Vii într-un meci amical. Autorul unicului gol are doar 16 ani
    Continuându-și pregătirile pentru viitorul sezon, echipa Transilvania Sport Academy a susținut o partidă de verificare în compania formației CSC Ghiroda și Giarmata Vii.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    A murit Cornel Bubui, cel cunoscut drept Moș Crăciun de la Oradea!
    Cornel Bubui s-a stins din viață. Anunțul a fost făcut public de soția sa, Margareta Bubui, printr-un mesaj postat pe Facebook.

    Cultură

    Poveşti în imagini, din Uganda. Tamás Tóth semnează expoziţia „Pe urmele trestiei de zahăr”, deschisă în Cetate
    Expoziţia reuneşte 75 de lucrări color care oferă o perspectivă aparte asupra oamenilor simpli din Uganda.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON Sport local

    Meciuri amicale în Liga 3. Lotus Băile Felix a remizat cu Unirea Sântana, iar Bihorul Beiuș a învins Viitorul Arad
    Două dintre cele patru echipe bihorene din Liga 3 au susținut sâmbătă dimineață meciuri de pregătire în vederea noului sezon.

    Cultură

    Festivalul de Teatru pentru Copii Arcadia revine după 8 ani în cadrul FITO. Vezi ce spectacole se vor juca
    Programul ediţiei a VI-a prezintă nouă spectacole pentru copii de toate vârstele și familii, care se vor juca la Sala Arcadia.

    Economic

    Pensia de invaliditate poate deveni pensie pentru limită de vârstă, dar regulile s-au schimbat
    Trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru limită de vârstă poate aduce surprize pentru persoanele ale căror drepturi au fost stabilite înainte de 1 septembrie 2024. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X