„Marea mea dorinţă de când am fost instalat la conducerea sportului bihorean a fost să reunesc toată lumea din acest domeniu într-o mare şi unică familie. Chiar dacă între timp am preluat conducerea clubului sportiv municipal, îmi menţin acest deziderat. Am convingerea că deja s-au făcut paşi însemnaţi în acest sens. În anul care vine, sper să putem spune că întregul sport bihorean face parte dintr-o familie, iar membrii ei se vor respecta reciproc, indiferent de ramurile sau domeniile în care activează”, a declarat Ionel Bungău, actualul preşedinte al CS Municipal.
Obiectiv major: JO
Referitor la performanţele realizate în anul 2008 de către sportul bihorean, Ionel Bungău apreciază că acestea au fost mai degrabă modeste. „În afara medaliilor şi titlurilor cucerite, rămâne marele regret că sportul bihorean nu a avut niciun reprezentant la Jocurile Olimpice de la Beijing. Intrăm acum într-un nou ciclu olimpic, iar acum toate gândurile noastre se îndreaptă spre Londra 2012, unde ne propunem să fim şi noi reprezentaţi. Ţelul nostru pentru 2009 este să aducem victorii şi satisfacţii iubitorilor sportului local”, a conchis Ionel Bungău.
Festivităţile propriu-zise de premiere au fost completate cu momente diverse: demonstraţii sportive de show-dance, majorete, karate, taekwon-do, parada modei, cântece şi muzică. Primarul Ilie Bolojan a spus că Primăria şi Consiliul Local vor continua să sprijine sportul. „Noi vom continua să ne oferim sprijinul pentru sportul local. Acesta va trebui, la rândul său, să ofere rezultate şi performanţe”, a declarat edilul şef al Oradiei. Recompensele financiare oferite performerilor sportului bihorean din 2008 s-au ridicat la suma de 25.000 RON.
PERFORMERII SPORTULUI 2008
Oradea – Laureaţii Galei Sportului Bihorean pe anul 2008:
Cel mai bun sportiv (probe olimpice):
Daniel Matei – judo – CSM Oradea – bronz la CE de tineret, aur la CN de seniori cu echipa, argint la CN de seniori individual, aur la CN de tineret cu echipa – antrenori Emil Morar şi Alexandru Lungu
Cel mai bun sportiv (probe neolimpice):
Iulian Surlă, Fleisz Aurelian – judo-kata – CSM Oradea – aur la CE, aur la CM, aur la CN de seniori – antrenor Alexandru Chirilă
Cea mai bună echipă (probe olimpice):
Echipa de polo CSM Leonardo Oradea – Campioană naţională de seniori a României
Componenţa echipei: Barat Ferenc, Andrei Creţu, Alexandru Popoviciu, Mircea Mălai, Dorin Creţu, Cosmin Baidoc, George Tarnoveţchi, Kadar Kalman, Zentai Tamaş, Mircea Samuilă, Nicolae Diaconu, Bogdan Cîmpeanu, Monostori Attila, Freundlich Adam, Sergiu Olcean. Antrenor: Cornel Gordan.
Probe neolimpice individual:
Bagosi Istvan – fotbal-tenis – Tengo Salonta – argint la CM de juniori pe echipe – antrenor George Bobiş
Vasile Sorean – fotbal-tenis – Tengo Salonta – argint la CM de juniori pe echipe – antrenor George Bobiş
Mirel Matei – karate tradiţional – UAMT U Agora – aur la CE de Enbu şi kata juniori şi tineret – antrenor Pavel Vancea
Piroska Katalin – taekwon-do – Royal Kwon – bronz la CE de juniori – antrenor Tripa Francisc
Sandru Brigitta – karate tradiţional – UAMT U Agora – aur la CE de kumite individual juniori – antrenor Pavel Vancea
Wallmen Anca – kyokushin – Gym Oradea – aur la CE de kata seniori – antrenor Wallmen Harris
Cristian Acs – fotbal-tenis – Tengo Salonta – aur la CM de juniori individual – antrenor George Bobiş
Raul Tudorică – karate tradiţional – UAMT U Agora – 5 aur la Campionatele Europene de tineret şi juniori – antrenor Pavel Vancea
Viviana Chirilă – kyokushin – Gym Oradea – aur CE de seniori – antrenor Wallmen Harris
Probe olimpice jocuri sportive:
Echipa de polo juniori Crişul Oradea – campioană naţională juniori I
Componenţa echipei: Furtos Mircea, Medges Falyi Mate, Popoviciu Alexandru, Cîmpianu Bogdan, Sergiu Olbean, Răzvan Galos, Raul Băruţă, Sabău Giuliano, Nytrai Tamaş, Nemeş Andraş, Juhasz Gergo, Szarkozi Greco, Horia Popa, Freundlich Adam, Tuderici Dan. Antrenor: Ciprian Cîmpeanu.
Echipa de baschet juniori I LPS CSS „Bihorul” – vicecampioană naţională
Componenţa echipei: Torok Rolland, Stretea Mate, Cătălin Horga, Sergiu Pop, Daragiu David Levi, Mihai Bungău, Zoltan Hidi, Roland Botoş, Szenteşi Roland, Darius Vesa, Octavian Maghiar, Alexandru Darii, Roland Bagoşi. Antrenor Valeria Scheiner.
Probe olimpice individual:
Cornelia Deiac – atletism – CSU Oradea – aur la CN de tineret, argint la CN de seniori, bronz la CN de seniori – antrenor Virgil Preda
Adrian Pop – atletism – CS Crişul – aur la CN de tineret sală, argint la CN de seniori, bronz la CN de seniori – antrenor Meheş Livia
Antonia Miclău – tir – CSU Oradea – 2 aur la CN de seniori cu echipa, aur la CN de seniori puşcă, aur la CN de jun. I cu echipa – antrenor Vasile Leţ
Andrada Anton – gimnastică ritmică – CSU Oradea – 5 aur CN de seniori la coardă, măciuci, panglică, individual compus – antrenor Anca Sabău
Ioana Matei – judo – CS Crişul – aur la Jocurile Balcanice, aur la CN de seniori, argint la CN de tineret, bronz la CN de juniori – antrenor Olimpia Ianc
Nyisztor Alexandru – scrimă – CS Crişul – locul 9 la Cupa Campionilor Europeni, aur la CN de spadă seniori, aur la CN de spadă pe echipe – antrenor Nicolae Ille
Denisa Morar – judo – CS Crişul – aur la Jocurile Balcanice juniori şi aur la seniori individual, aur la CN de juniori individual, aur la CN de tineret individual – antrenor Olimpia Ianc
Andrea Işpan – atletism – CSU Oradea – aur la Jocurile Balcanice, 2 aur la CN de seniori (sală, aer liber), 2 aur la 2 Grand Prix-uri – antrenor Virgil Preda
Dan Fâşie – judo – CSM Oradea – bronz la CE de tineret, aur la CN de seniori cu echipa, aur la CN de seniori individual, aur CN tineret individual, aur la CN de tineret cu echipa – antrenori: Emil Morar şi Alexandru Lungu
Gavril Nutiu
Trimite articolul
Xtuturor sportivilor,si SARBATORI FERECITE SI LA MULTI ANI!!
As dori sa stiu cine a fost reprezentatul dansatorilor sportivi din acest oras. Exista 5 cluburi de dans sportiv in acest oras care numara citeva zeci de dansatori sportivi (poate chiar peste 100) care au obtinut locuri importante in anul 2008 pe plan national si international. Ei nu merita atentie?
BUNGAU VA DISTRUGE SI PUTINUL CARE MAI ESTE DIN SPORTUL BIHOREAN.ACEASTA PACOSTE, TREBUIE ELIMINATA,PTR.BINELE SPORTULUI DE LA NOI.
ECHIPA DE POLO E CEA MAI CAMPIOANA? OARE ECHIPA DE JUDO DE 12 ANI CONSECUTIV CAMPIONA A ROMANIEI NU MERITA SI EA LOCUL 1 ALATURI DE CEA DE POLO?
A TI CAM RATAT CHESTIA ASTA DRAGI ORGANIZATORI.
echipa de polo e cea mai campioana?oare?
echipa de judo de 14 ori campiona a Romaniei nu merita si ea locul 1? nici macar nu a fost amintita. o bulina neagra organizatorilor.
FACETI REFERIRE LA ECHIPA DE POLO DUBLA CAMPIOANA IN ULTIMILE DOUA EDITII DE CAPIONAT???NU STIU CE CAUTA ACOLO O JUMATATE DE ECHIPA CARE NU AU AVUT NIMIC DE A FACE CU CASTIGAREA ULTIMULUI TITLTU.
AAAA,VOI ATI ENUMERAT SI FOTOGRAFIAT ECHIPA CARE A FOST LA DECERNAREA PREMIILOR???CREDEAM CA ERA VORBA DE ECHIPA CAMPIOANANA…
NU SE SCHIMBA NIMIC,ACELEASI GRESELI ACELASI NEPROFESIONALISM ATAT DIN PARTEA ZIARISTILOR CAT SI DIN PARTEA AUTORITATILOR CARE HABAR N-AU PE LUME SUNT,DACA VA PLACE ASA MULT SA VA VADA LUMEA CE BUNI SI RECUNOSCATORI SUNTETI MACAR FACETI-O CORECT.DIN PACATE ASTA SE INTAMPLA DE OBICEI IN SCUMPA NOASTRA PATRIE ADEVARUL E PUS LA O PARTE DINTR-UN MOTIV SAU ALTUL SI LAURII SI-I IAU ITOTDEAUNA CEI CARE N-AU NICI O TREABA CU CELE INAPLATE.
SA VA FIE RUSINE!NU PENTRU PRIMA DATA SI SUNT SIGUR CA NICI PENTRU ULTIMA…
FACETI REFERIRE LA ECHIPA DE POLO DUBLA CAMPIOANA IN ULTIMILE DOUA EDITII DE CAPIONAT???NU STIU CE CAUTA ACOLO O JUMATATE DE ECHIPA CARE NU AU AVUT NIMIC DE A FACE CU CASTIGAREA ULTIMULUI TITLTU.
NU CRED CA E NECESAR SA VA RAMINTESC CINE SUNT ADEVARATII CAMPIONI PENTRU CA STITI BINE CINE SUNT ASA CA NU INTELEG DE CE NU I-ATI AMIMTIT!
AAAA ,DE FAPT VOI ATI ENUMERAT SI FOTOGRAFIAT ECHIPA CARE A FOST LA DECERNAREA PREMIILOR???CREDEAM CA ERA VORBA DE ECHIPA CAMPIOANANA…
NU SE SCHIMBA NIMIC,ACELEASI GRESELI ACELASI NEPROFESIONALISM ATAT DIN PARTEA ZIARISTILOR CAT SI DIN PARTEA AUTORITATILOR CARE HABAR N-AU PE LUME SUNT(SAU AU???),DACA VA PLACE ASA MULT SA VA VADA LUMEA CE BUNI SI RECUNOSCATORI SUNTETI MACAR FACETI-O CORECT.DIN PACATE ASTA SE INTAMPLA DE OBICEI IN SCUMPA NOASTRA PATRIE ADEVARUL E PUS LA O PARTE DINTR-UN MOTIV SAU ALTUL SI LAURII SI-I IAU ITOTDEAUNA CEI CARE N-AU NICI O TREABA CU REALITATEA.
SA VA FIE RUSINE!!!NU PENTRU PRIMA DATA SI SUNT SIGUR CA NICI PENTRU ULTIMA…
BUNGAU VA AVEA ACEIASI SOARTA CA DRAGAN DEGEABA TOT SE SCUZA CA NA VRUT SA_I IA LOCUL LUI DRAGAN…Miroase a hoit
echipa de polo din poze e chiar cea care a obtinut titlul…nu e nimeni in plus,iar cei mai mici sunt de la echipa de juniori a CS Crisul,si ei campioni nationali la juniori I.diferenta intre echipa de polo si cea de judo e ca echipa de polo a obtinut in sezonul acesta si performante europene.din pacate…in oradea nu se premiaza performanta…ci sporturile care aduc spectatori…vezi handbal…spectatori cat de cat multi…dar performante slabe.
Bungau este depasit.Un amator,vezi competitii gen Daciada sau sportul ptr. toti,dar cand vine vorba de sportul de performanta e in aer.Bolojan o sa moara pe mana lui,pacat,mare pacat.
Pt cei care nu stiu, inclusiv acest vehement JUDOKA, judo-ul nu face parte din categoria jocurilor sportive de echipa. Cine nu cunoaste acest lucru ar fi mai bine sa stea in banca lui k, si asa se crede k sportivii sunt inculti … dac amai si semnalizeaza .. uite ce iese, vor sa fie premiati judoka si la echipe, poate at cand se vor bate toti o data cu adversarii lor, sau at cad fiecare poloist se va dulela separat, in parte, cu poloistii din cealalta echipa, SPER CA V-ATI PRINS CARE E DIFERENTA, DECI …. !!!
acest clasament este unul mincinos,s-a facut numai pe baza de interes,rusine organizatorilor.si referitor la suma care este afisata ca s-a ajuns in total cu premierile este o minciuna au furat si sefii ceva de acolo,au spus ca in total s-a ajuns la 25.000 ron si cel mai bun sportiv a primit 800 ron