bihon.ro Web analytics

Învingători în inferioritate numerică

Scris de Demian - La fel ca în tur, Luceafărul a câștigat cu 3-2 duelul cu UTA Arad desfășurat în etapa a 34-a la Sînmartin.

Bihorenii au început foarte bine confruntarea cu UTA, iar după trei minute a trecut în avantaj: Dulca a pătruns în dribling pe partea stângă, a pasat în centrul careului şi Ţegle a şutat de la 12 metri fără speranţe pentru Bodea (1-0). Şapte minute mai târziu o fază identică pe flancul opus, dar de data aceasta şutul lui Ţegle, din pasa lui Antohi, a trecut puţin pe lângă bară.

În tot acest timp arădenii au oferit replicit tăioase pe contraatac, iar după o deviere nefericită, Tănase a scăpat singur în careu şi a fost deposedat în ultimul moment de Goia, care i-a suflat balonul cu o intervenţie de fundaş veritabil (30). La poarta cealaltă, „luceferii” au mai irosit o şansă pentru golul doi, şutul din voleu trimis de Feher pe colţul scurt fiind respins salvator de Bodea (36).

O nouă greşeală defensivă a făcut ca prima repriză să se termine la egalitate. Hlistei a executat o lovitură liberă din lateral stânga, Goia a ieşit pe sub balon şi M. Roşca a trimis mingea în poartă cu capul (1-1).

Repriza a doua a fost la fel de dinamică, cu echipa bihoreană la cârma jocului.

„Dublă” din penalty

În minutul 61, Bruno Rocha a centrat şi V. Rusu a fost busculat de Manea în momentul când se pregătea să preia balonul, iar centralul a indicat punctul cu var. Tot Rusu a executat, plasat în stânga lui Bodea, şi a ajuns la golul 20 în acest sezon (2-1). Riposta arădenilor a venit imediat la capătul unei faze ciudate la care D. Popa a trimis mingea în plasă din 4 metri, asistentul era cu fanionul sus indicând ofsaid, centralul s-a consultat cu el dar a validat golul (2-2). Tot mureşeanul Florin Andrei a fost în prim plan în minutul 76 când a considerat că Bruno Rocha a simulat şi i-a acordat al doilea galben, portughezul fiind trimis la vestiar. În inferioritate numerică, bihorenii au căutat golul victoriei şi l-au reuşit, în cele din urmăă, tot din penalty. V. Rusu a centrat, mingea l-a lovit în braţ pe M. Roşca iar arbitrul a acordat lovituă de pedeapsă. Golgheterul Rusu şi-a făcut datoria şi a executat excelent, de data aceasta în dreapta portarului, lângă bară (3-2). Cele cinci minute de prelungiri au fost dramatice! La al treilea corner consecutiv al arădenilor, Roşca a reluat cu capul şi nou intratul Valies a respins cu capul din zona linie porţii, salvând egalarea. „Luceferii” şi-au păstrat avantajul şi au bifat a 12-a victorie în aceast sezon, care are darul să aducă liniştea în tabăra bihoreană.

Luceafărul Oradea – UTA Arad 3-2 (1-1)

Stadion Luceafărul din Sînmartin. Teren ecelent. Spectatori: 400
Au marcat: Ţegle 3, V. Rusu 62, 82, ambele din penalty / M. Roşca 40, D. Popa 65

Luceafărul: Goia – Torişte, C. Oros, Tînc, R. Trif – Ţegle, Feher – Antohi, Neacşa (34 Bruno Rocha), Al. Dulca (73 Ban) – V. Rusu. Antrenor: Cristian Lupuț

UTA: Bodea – D. Dan (24 Polgar), Manea, M. Roşca, Burlă – I. Tănase, Petra (46 Jorza), Hlistei, D. Buia, D. Popa, M. Curtuiuş (67 Iuga). Antrenor: Ionuţ Popa

Cartonaşe galbene: Ţegle 7, Bruno Rocha 49, 76 / Curtuiuş 14, M. Petra 28
Cartonaşe roşii: Bruno Rocha 76 / –
Arbitri: Florin Andrei (Târgu Mureş) – Peter Jozsef (Sfântu Gheorghe), Răzvan Nistoran (Reşiţa)
Observatori FRF: Dan Jiga (Bistriţa), Mircea Bucur (Târgu Mureş)