bihon.ro Web analytics

Luceafărul a fost eliminată de Astra în optimile Cupei României

Scris de Demian - Şumudică nu şi-a menajat nicio vedetă în confruntarea cu Luceafărul. Cu echipa tip şi Budescu trimis pe teren din minutul 70, campioana a făcut pasul în „sferturile” Cupei României.

Nu fără emoţii, pentru că jucătorii Luceafărului au jucat cu ambiţie şi determinare şi au pus probleme. O echipă bihoreană din care au lipsit fundaşii Salif Nogo şi Moga, accidentaţi, Lupuţ fiind nevoit să improvizeze cu Feher ca fundaş central.

Încă din start, Roşu a încălzit tribunele îngheţate, populate cu circa 5.000 de bihoreni cu foame de fotbal, dar Cigan nu a făcut joncţiunea cu balonul centrat prin faţa porţii. La capătul primului sfert de oră, Hlinca şi Feher nu s-au sincronizat, mingea a ricoşat la Alibec, care a şutat de la 14 metri în transversală. Acelaşi Alibec l-a pus la încercate pe Edi Pap cu un şut din 10 metri, la care portarul bihorean a avut un reflex salvator (25).

Cele două avertismente au anunţat golul marcat de Junior Morais, cu un şut în dreapta lui Pap trimis de la 14 metri, după o pasă de efect a lui Alibec (0-1). „Luceferii” nu au dezarmat şi după o fază fixă au restabilit egalitatea: Păcurar a executat un corner, Roşu a deviat şi Cigan a marcat cu o lovitură de cap (1-1).
luceafarul-oradea-astra-giurgiu-cupa-romaniei-7

Ratarea lui Arnăutu

Golul le-a ridicat moralul şi elevii lui Cristi Lupuţ au jucat de la egal la egal cu campioana minute bune. În minutul 58, Cigan a căzut în careu după duelul cu Geraldo, a solictat penalty, însă centralul Haidiner a lăsat jocul să continue. Momentul psihologic al jocului s-a consumat în minutul 65: Roşu a pătruns pe partea stângă, a centrat, mingea l-a depăşit pe Săpunaru, a ajuns la Arnăutu, care singur în colţul careului de 6 metri, a ratat incredibil, trimiţând balonul pe lângă bară!

Scăpaţi cu faţa curată, giurgiuvenii au preluat conducerea trei minute mai târziu, când Daniel Niculae a scăpat singur şi a trimis pe lângă portar pentru 2-1. Bihorenii au continuat să spere, iar Cigan a fost aproape de egalare, însă lovitura lui de cap din 6 metri a trecut pe lângă (75). Finalul pe contre a mai adus un gol în plasa bihoreană, Hlinca reluând în propria poartă mingea centrată de D. Niculae (1-3).

Luceafărul a părăsit astfel Cupa României în faza „optimilor”, dar rămâne cu satisfacţia de a fi oferit o replică dârză campioanei României, iar aplauzele de la final au răsplătit prestaţia şi dăruirea jucătorilor.

Un joc în care numerosul public bihorean a redescoperit plăcerea de a asista la meciuri importante, după o pauză destul de lungă, în ciuda frigului. O dovadă că acest sport este iubit în Bihor!