BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Sport local
Pregatiti pentru noi medalii

Pregatiti pentru noi medalii

la 14 February 2013 09:55
14 February 2013 09:55
Sportivii de la LPS Bihorul a încheiat perioada de pregătire centralizată din această iarnă.
Scris de erdei - Sportivii de la LPS Bihorul a încheiat perioada de pregătire centralizată din această iarnă.

Trimite articolul

X

Din 5 ianuarie până în 11 februarie, „lepesiștii” au acumulat la Arieșeni și Băile Felix. Au fost angrenați 255 de sportivi de la secțiile fotbal, baschet, volei, judo, atletism și lupte. Majoritatea dintre ei s-au pregătit la munte, la 950 de metri altitudine, beneficiind de condiții foarte bune de pregătire, cazare, masă și refacere la Vila Giulia, unde sportivii orădeni vin de șase ani. „Au fost în cantonament toți sportivii participanți în campionatele naționale de jocuri sportive, toți copiii medaliați și cei de perspectivă. Conducerea LPS Bihorul este de principiul de a oferi condiții de pregătire cât mai bune și după aceea de a cere rezultate. Putem spune că din punctul de vedere al rezultatelor, anul 2012 ne-a adus multe satisfacții prin numărul de medalii obținute”, ne-a declarat directorul adjunct Lucian Stance.

Bilanț în creștere

Trecând la bilanțul pe 2012 se poate constata o creștere constantă a numărului de medalii în ultimii ani. Anul trecut sportivii de la LPS Bihorul au adunat 20 de medalii în competițiile internaționale (11 de aur – două de argint și 7 de bronz) și 108 medalii în competițiile naționale (32 de aur, 37 de argint și 39 de bronz). Cele mai multe medalii au fost adjudecate de judoka – 63 (24 de aur, 17 de argint și 22 de bronz), secondați de atleți – 33 (7 de aur, 16 de argint și 10 de bronz) și de luptătorii greco-romani – 9 (una de aur, 4 de argint și 4 de bronz). „Se poate constata o creștere permenanetă a numărului de medalii din 2005 încoace”, concluzionează Lucian Stance. Spre comparație, în 2010 au fost 95 de medalii, în 2011 – 98 și în 2012 – 108 în concursurile naționale.

În 2012, LPS CSȘ Bihorul Oradea a înregistrat un număr de 1288 de sportivi dintre care 532 sunt legitimați, secțiile cu cei mai mulți fiind fotbalul are 412, atletismul – 243, iar voleiul – 218.

Promovați la alte cluburi

Directorul Dan Matei a anunțat și sportivii plecați de la LPS spre alte entități sportive în 2012. „La nivelul jocurilor de echipă și mă refer la fotbal, baschet și volei, am promovat copii în eșaloane superioare. Avem un protocol la fotbal cu Luceafărul, acolo unde am dat 6 jucători, dintre care 3 au debutat. Îi avem și pe George Cornea și Ionuț Cervinschi, componenți ai loturilor naționale. La baschet, îl avem cu dublă legitimare pe Andrei Ciordaș la CSM Oradea, iar la volei, Vlad Tebieș a ajuns la Remat Zalău, campioana en-titre”, spune Matei.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
LPS Bihorul
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Prima reacție a lui Bolojan la adresa moțiunii de cenzură: „Cei care au generat această criză să găsească soluția”
    Moțiunea de cenzură anunțată de PSD și AUR a generat o reacție critică din partea lui Ilie Bolojan, care pune sub semnul întrebării nu doar oportunitatea demersului, ci mai ales lipsa unei alternative guvernamentale clare.

    Economic

    ANAF anunță bonificații pentru zeci de mii de români care și-au plătit impozitele anticipat
    Un număr semnificativ de români care și-au achitat din timp obligațiile fiscale au fost recompensați financiar, potrivit unui anunț făcut luni de Agenția Națională de Administrare Fiscală.

    Educație

    Elevii bihoreni, provocați să gândească financiar: competiția CECCAR ajunge la a IV-a ediție
    Ministerul Educației și Cercetării, în parteneriat cu Corpul Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România (CECCAR), a organizat cea de-a IV-a ediție a Concursului de cultură și educație financiar-contabilă, un demers care își propune să apropie elevii de realitățile economice și de importanța gestionării responsabile a resurselor financiare.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Operațiunea Jupiter. Magazin clandestin cu produse contrafăcute, descoperit în Oradea, în urma a 3 percheziții
    Un magazin clandestin cu zeci de articole vestimentare și de încălțăminte, în valoare de peste 30.000 de lei, a fost descoperite cu ocazia a trei percheziții făcute, luni, în Oradea de polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice (SICE) Bihor. 1

    Cultură

    „Lumina ce o ducem mai departe”, expoziție itinerantă a fotografilor Emil Pușcașu şi Liviu Florin Cionca
    Expoziţia cuprinde o serie de peste 30 de fotografii vechi, reprezentând chipuri ale locuitorilor din Valea de Sus, comuna Câmpani.

    România

    Bătălia pentru 233: calcule tensionate și voturi decisive pentru căderea Guvernului Bolojan
    Criza din Parlament se intensifică după ce reprezentanții Partidului Social Democrat (PSD) și Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) au anunțat în cursul zilei de luni, 27 aprilie au anunțat că vor depunde o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X