BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Sport local
Primul eşec pe teren propriu pentru Luceafărul Oradea

Primul eşec pe teren propriu pentru Luceafărul Oradea

la 8 September 2018 15:24
8 September 2018 15:24
Devenit deja tradiţional, duelul dintre Luceafărul şi UTA a fost unul dinamic, cu ritm bun între cele două careuri. Mai greu a fost în suprafeţele de pedeapsă, unde ocaziile clare de gol au fost rare.
Scris de Demian - Devenit deja tradiţional, duelul dintre Luceafărul şi UTA a fost unul dinamic, cu ritm bun între cele două careuri. Mai greu a fost în suprafeţele de pedeapsă, unde ocaziile clare de gol au fost rare.

Trimite articolul

X

Finalmente, „luceferii” au plătit tribut tinereţii, UTA profitând de o greşeală a defensivei adverse şi a plecat cu toate punctele de la Sînmartin.

Extrem de motivaţi, bihorenii au început bine şi în minutul 2 V. Pop a făcut o cursă pe partea stângă încheiată cu un şut de la 14 metri puţin pe lângă colţiul lung. O fază controversată s-a consumat în minutul 17, când V. Pop a căzut în careu după un duel cu Benga, la o fază la care bihoreanul avea prim planul, însă centralul Ovidiu Mazilu a acordat cartonaş galben pentru simulare.

Singura şansă a oaspeţilor i-a aparţinut lui Cr. Matei, care din unghi închis a şutat pe lângă colţul lung (23). Pe finalul primei părţi, şuturile lui Dulca din situaţii favorabile au fost blocate de fundaşi (44 şi 45+1).
În debutul părţii a doua a fost rândul arădenilor să solicite penalty la căderea lui Costin, dar arbitrul a lăsat jocul să continue (49).

Entuziaşti în joc, „luceferii” au dominat în continuare partida în special pe benzi. În minutul 52 Paraschiv a pătruns pe partea stângă, a pasat înapoi şi Mitrică, din centrul careului, a şutat cu latul de la 14 metri, prea slab, şi Bodea a reţinut fără probleme.

Fazele s-au succedat rapid la cele două porţi, iar după şutul lui C. Rus în plasa laterală, a urmat reluarea lui Lăsconi din 12 metri, şut deviat pe lângă de un fundaş (61).

După o combinaţie frumoasă, Mitrică a scăpat singur, dar Costin a avut o intervenţie salvatoare şi l-a deposedat în momentul şutului din 8 metri (68).

Final nefericit

Ultimul sfert de oră le-a aparţinut oaspeţilor. După un nou şut trimis de C. Rus periculos în plasa laterală (70), arădenii au susprins defensiva bihoreană şi au deschis scorul profitând de indecizia lui Ban: Costin a urcat nestingherit pe flancul drept, a centrat în faţa porţii şi Cr. Matei a împins balonul în plasă (0-1). Acelaşi Matei a fost aproape să realizeze dubla, şutul său de la 16 metri fiind respins de Moga (83).

La cealaltă poartă, Codoban putea egala în minutul 87 însă şutul său de la 10 metri, poziție bună, a fost imprecis. În prelungiri, orădenii au rămas în inferioritate după ce Tînc a văzut al doilea galben, iar Vădrariu a trimis din drop la încheietura barelor.

S-a terminat 0-1, la capătul unui joc în care mai echitabil ar fi fost un rezultat de egalitate.

CASETA TEHNICĂ

Luceafărul Oradea – UTA Arad 0-1 (0-0)
Stadion Luceafărul. Gazon excelent. Spectatori: 300
Au marcat: Cr. Matei 76
Luceafărul: B. Moga – Cr. Oros (73 Gunie), Tînc, V. Opriș, I. Ban – Prejmerean, Preoteasa –P. Mitrică, V. Pop, Al. Dulca – G. Paraschiv. Antrenor: Cristian Lupuț
UTA: R. Bodea – Cr. Costin, S. Benga (22 El Hasni Oualid) Al. Manea, Copaci – A. Enescu, Coulibaly (46 L. Oprea) – Cr. Matei, Cubleşan (82 Stahl), D. Vădrariu – C. Rus. Antrenor: Ionuţ Popa
Cartonaşe galbene: G. Paraschiv 8, Prejmerean 12, V. Pop 17, Tînc 32, 90+1,V. Opriş 38 / Coulibaly 9, S. Benga 32 (de pe banca de rezerve), Cr. Matei 56, El Hasni Oualid 66, Al. Manea 77, Copaci 89, Stahl 90+2
Cartonaşe roşii: Tînc 90+1 / –
Arbitri: Ovidiu Mazilu (Satu Mare) – Mihai Florin Cosma (Piatra Neamţ), Aleandru Roman (Târgu Neamţ)
Observatori FRF: Zoltan Szekely (Baia Mare), Daniel Sabău (Zalău)

Trimite articolul

X
Taguri:
liga 2 ,
luceafarul oradea ,
rezultat ,
uta
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    UNTOLD 2026 bate noi recorduri: Peste 500.000 de participanți și sold out la abonamentele pentru ediția 2027
    Patru nopți albe, nouă scene, sute de decibeli și un stadion transformat într-un cazan sub presiune al muzicii electronice și pop-rock. Ediția UNTOLD 2026 s-a tras la linie la Cluj-Napoca, lăsând în urmă o cifră impresionantă: peste jumătate de milion de festivalieri au tranzitat incinta Cluj Arena și Parcul Central pe parcursul celor patru zile de festival.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Celebrarea hramului Sanctuarului Eparhial „Adormirea Maicii Domnului” din Oradea
    În Anul Jubiliar Franciscan, sărbătoarea hramului readuce în lumină legătura profundă dintre spiritualitatea franciscană și devoțiunea față de Preasfânta Fecioară Maria.

    Cultură

    „Ave Maria”, concert cu intrare liberă în Catedrala Romano-Catolică din Oradea
    Concertul va cuprinde, printre altele, lucrări de Bach, Beethoven, Dvořák sau Mozart.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în zona străzii Doina

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în Oradea – strada Tudor Vladimirescu

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Uzinei din Tileagd

    BIHON Sport local

    Debut victorios pentru România la Campionatul European de polo U20 de ani. Orădeanul Orsós Roland a marcat două goluri
    La Varna (Bulgaria) a început luni Campionatul European de polo U20 de ani.

    BIHON Sport local

    Sprinterul bihorean Mihai Sorin Dringo s-a calificat în semifinalele probei de 400 metri la Campionatul European de atletism
    Mihai Sorin Dringo a concurat astăzi în seriile probei de 400 metri, în prima zi a Campionatului European de atletism în aer liber. Competiția are loc pe Stadionul Alexander din Birmingham (Marea Britanie).

    Cultură

    VIDEO
    „Carmina Burana” la Oradea: tenorul bihorean Ştefan von Korch revine acasă într-un concert eveniment
    Concertul face parte dintr-o serie prin care tenorul Ştefan von Korch propune publicului să descopere sau redescopere magistrala cantată a lui Carl Orff.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X