BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Sport local
România întâlneşte Muntenegrul

România întâlneşte Muntenegrul

la 4 May 2009 08:34
4 May 2009 08:34
ORADEA - Poloiştii tricolori au parte marti de o întâlnire dintre cele mai dificile, urmând să primească vizita campioanei europene, Muntenegrul. Partida contează pentru penultima etapă a grupei a II-a din cadrul Ligii Mondiale, din care mai face parte şi Italia.
Scris de IM:BIHOR_ONLINE - ORADEA - Poloiştii tricolori au parte marti de o întâlnire dintre cele mai dificile, urmând să primească vizita campioanei europene, Muntenegrul. Partida contează pentru penultima etapă a grupei a II-a din cadrul Ligii Mondiale, din care mai face parte şi Italia.

Trimite articolul

X

Naţionala României a obţinut în urmă cu o lună o victorie remarcabilă în faţa Italiei şi îşi doreşte acum un alt rezultat pozitiv, în compania Muntenegrului. Echipa noastră ar putea spera chiar la o clasare pe locul secund în grupă şi implicit la calificarea în faza următoare a Ligii Mondiale, în cazul unui joc favorabil al rezultatelor. Dacă vom obţine marti o victorie sau un egal, iar Muntenegrul va învinge Italia în ultima etapă, în bazinul propriu, România ar putea ocupa locul secund în grupă. Acestea sunt însă simple calcule ale hârtiei, important fiind ca România să joace cât mai bine.

 

Fără Iosep

Lotul naţional s-a pregătit timp de o săptămână la Oradea, antrenorii Kovács István şi Ladislau Balanov având la dispoziţie un număr de 15 jucători: Drăguşin (Steaua), Stoenescu (Dinamo) – portari; C. Radu (Firenze, Italia), Dunca (PAOK Salonic, Grecia) – centri; Kádár (CSM Leonardo), Buşilă, Ghiban (Steaua), Goanţă (Dinamo) – fundaşi; R. Georgescu (Firenze, Italia), Negrean (Steaua), Al. Matei, E. Andrei (Dinamo), Diaconu, Tarnoveţchi (CSM Leonardo), P. Popescu (Rapid) – interi, extreme. Din păcate, din echipa noastră nu va face parte Andrei Iosep, care a avut o prestaţie excelentă în meciul precedent, cu Italia. Iosep nu a fost învoit de echipa sa de club, Honvéd Budapesta. Din lot fac parte cinci jucători orădeni, „stranierii” Dunca şi Ramiro Georgescu, precum şi Kádár, Diaconu şi Tarnoveţchi, de la CSM Leonardo.
Partida România – Muntenegru are loc marti, la Bazinul Olimpic „Ioan Alexandrescu”, cu începere de la ora 18:15. Meciul va fi condus de cuplul de arbitri Golikov (Rusia), Rodriguez (Spania), observator FINA fiind Gianni Lonzi (Italia). Biletele de intrare se pot procura de la casieriile Bazinului Olimpic. Suporterii orădeni sunt aşteptaţi să fie prezenţi în număr cât mai mare la meci, pentru a-şi încuraja favoriţii în tentativa lor de a învinge campioana europeană.

Gavril Nuţiu

Trimite articolul

X
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Din nou pe contrasens pe Centura Oradea: două incidente aproape identice în mai puțin de 24 de ore
    Un nou incident a avut loc pe Centura Oradea, la doar o zi după ce un șofer a fost filmat circulând pe contrasens în apropierea magazinului Auchan. 1

    Cultură

    Vizite în expoziţii, concert cu Dan Helciug şi spectacol cu Profesorul Trăsnit, în Noaptea Muzeelor. Vezi programul
    În Noaptea Muzeelor se va derula cea de-a XI-a ediție a manifestării Muzeele orădene împreună!

    Educație

    Elevele Liceului de Arte din Oradea au cucerit două premii I la Olimpiada Națională de Arte
    Antonia Cozma și Carla Negruț de la Liceul de Arte au obținut premiul I la faza națională a Olimpiadei de Arte Vizuale.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă privind înlocuirea și extinderea rețelelor de apă din Cartierul Nufărul

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere a furnizării de apă potabilă Calea Aradului spre DN79 – Aeroportul Internațional Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Zona Ogorului și comunele Sânmartin, Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica, Lăzăreni

    Cultură

    Lucrări din colecția Marianei Florescu, semnate de 30 de artiști importanți, expuse la Casa Darvas-La Roche
    Expoziția „În corpul casei. Locuiri suprapuse de la Brâncuși la Ghenie - o selecție din colecția Marianei Florescu” va fi deschisă până în 30 august.

    Cultură

    Tatiana Niculescu îşi va lansa la Oradea volumul "Viețile și morțile lui Constantin Noica"
    Tatiana Niculescu este scriitoarea care a impus în literatura română contemporană genul biografiei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Spitalul Județean Bihor, premiat internațional pentru tratamentul pacienților cu accident vascular cerebral
    Spitalul Clinic Județean de Urgență Bihor a fost distins cu Premiul „Angels” pentru anul 2025, o recunoaștere internațională acordată spitalelor care demonstrează excelență în diagnosticarea și tratamentul pacienților cu accident vascular cerebral (AVC). 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X