BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Sport local
Să ne bucurăm! România s-a calificat la Euro 2024! Bihoreanul George Pușcaș a marcat în Ungaria!

Să ne bucurăm! România s-a calificat la Euro 2024! Bihoreanul George Pușcaș a marcat în Ungaria!

De Teodor Biriș
la 19 November 2023 00:48 Reactualizat la: 19 November 2023 11:09
4 Comentarii

Să ne bucurăm! România s-a calificat la Euro 2024! Bihoreanul George Pușcaș a marcat în Ungaria!

Bucuria jucătorilor care au contribuit la primul gol FOTO: FRF.Ro
19 November 2023 00:48 Reactualizat la: 19 November 2023 11:09
Campanie de calificare finalizată cu succes pentru naționala României. În țara cu cei mai mulți specialiști în fotbal, s-a produs și minunea! Criticați, huliți, tricolorii și-au văzut de drumul lor și România va concura din nou la un turneu final.
Scris de Teodor Biriș - Campanie de calificare finalizată cu succes pentru naționala României. În țara cu cei mai mulți specialiști în fotbal, s-a produs și minunea! Criticați, huliți, tricolorii și-au văzut de drumul lor și România va concura din nou la un turneu final.

Trimite articolul

X

Poate cel mai criticat și ironizat a fost bihoreanul George Pușcaș. Atacantul din Serie A, de parcă am avea o duzină de fotbaliști în campionatele puternice, a băgat capul în pământ, a trecut peste toate și sâmbătă seara a readus România în cărțile calificării după ce Eran Zahavi a deschis scorul în minutul 2.
George, bihoreanul originar din Balc, fost jucător în județ la Viitorul Marghita, CF Liberty și FC Bihor, a înscris cu o lovitură de cap și a ajuns la 11 goluri sub tricolor. O cifră excelentă în 39 de prezențe! Pentru cei care au uitat, Pușcaș este și golgheterul all-tine al naționalei de tineret cu 16 goluri marcate.
Golul victoriei a fost reușit de Ianis Hagi, alt jucător care a avut parte de multe critici, în minutul 63. A rămas 2-1 pentru tricolori, care s-au calificat la Campionatul European din Germania pe Pancho Arena din Felcsut (Ungaria), în penultimul său meci din Grupa I a preliminariilor.

„George este un jucător care muncește foarte mult. Și-a câștigat dreptul să joace în Serie A și uităm prea repede lucrurile bune făcute la națională. Haideți să fim mai toleranți”
Edward Iordănescu

 

„Mă simt unul dintre cel mai fericiți români. A fost un drum cu dificultăți. Aveam foarte mare nevoie de acest gol. Am crezut că voi putea. Lumea nu mă cunoaște. Am avut meciuri mai puțin bune. Am luat criticile constructive, chiar dacă nu mi-a fost ușor. Sunt un băiat care nu renunță, care dă totul pentru națională. Nu există mândrie mai mare pentru mine decât să reprezint țara, să pot juca la cel mai înalt nivel pentru România. Cred că această calificare aduce bucurie românilor de pretutindeni”
George Pușcaș

România va fi pentru a şasea oară la un turneu final al Campionatului European, după ediţiile din 1984, 1996, 2000, 2008 şi 2016.
Pentru România au evoluat: 12. Horaţiu Moldovan – 2. Andrei Raţiu, 3. Radu Drăguşin, 15. Andrei Burcă, 11. Nicuşor Bancu – 18. Răzvan Marin (8. Alexandru Cicâldău, 87), 5. Vladimir Screciu (6. Marius Marin, 77), 10. Nicolae Stanciu (căpitan; 4. Adrian Rus, 87) – 14. Ianis Hagi (17. Florinel Coman, 65), 9. George Puşcaş, 19. Denis Drăguş (13. Valentin Mihăilă, 65). Selecţioner: Edward Iordănescu.
Rezerve neutilizate: 1. Florin Niţă, 16. Ionuţ Radu – 7. Denis Alibec, 20. Darius Olaru, 21. Olimpiu Moruţan, 22. Vasile Mogoş, 23. Andres Dumitrescu.

[eadvert]

Trimite articolul

X
Taguri:
george puscas ,
Hagi ,
iordanescu ,
romania
4 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Tautu says:
    November 19, 2023 at 11:11 am

    Ma bucur cel mai mult pt Pușcaș. Era pe o pantă intristatoare de “fostă mare speranță”. Doamne ajută!

    Reply
  2. Hai Romania. says:
    November 19, 2023 at 11:16 am

    Felicitări și succes la turneul final!

    Reply
  3. Anonimul says:
    November 19, 2023 at 1:22 pm

    Felicitari si mult succes in continuare. Marele greu de abia incepe.

    Reply
  4. sandu2100 says:
    November 19, 2023 at 7:18 pm

    Alo PZD
    Hai ma si tu cu un proiect ca faci mai multe pasaje, tuneluri, bagi metrou, faci aeroportul Oradea precum CDG si PLM, dar trebuie sa justifici si ca ai fonduri, nu doar blablabla.

    Reply
  5. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Hotărâre finală în cazul crimei de pe Oneștilor. Una dintre inculpate a scăpat de închisoarea pe viață
    Roxana Alexandra Gal, una dintre cele două femei acuzate de uciderea, în iunie 2024, a unei tinere de 31 de ani, Henrietta Toth, al cărei cadavru a fost găsit într-un geamantan, pe pe Strada Oneștilor, din Oradea, a scăpat de condamnarea la închisoare pe viață, dictată de Tribunalul Bihor.

    FC Bihor

    FC Bihor își consolidează lotul. Echipa orădeană a transferat un mijlocaș sloven
    FC Bihor a anunțat joi transferul jucătorului Nik Jermol, de la ND Primorje Ajdovščina (Slovenia).

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Oradea Pride ajunge în atenția Consiliului Europei. Comisarul pentru drepturile omului: „Sunt îngrijorat. Autoritățile să asigure un traseu”
    Comisarul pentru drepturile omului al Consiliului Europei, Michael O’Flaherty, și-a exprimat îngrijorarea în legătură cu informațiile potrivit cărora ediția din acest an a Oradea Pride ar putea fi din nou blocată de autoritățile locale.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Întrerupere parțială pentru alimentare cu apă în localitatea Ceișoara

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Istoricul și profesorul universitar Blaga Mihoc a decedat la vârsta de 83 de ani
     Anunțul a fost făcut vineri, 17 iulie de Episcopia Greco-Catolică de Oradea, care a adus un omagiu celui care și-a dedicat activitatea cercetării istoriei și recuperării memoriei Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Fostul director al școlii din Aușeu, Adrian Botici, nu scapă de arest. Măsura preventivă a fost prelungită a doua oară
    Judecătoria Oradea a admis o cerere a Parchetului Bihor și a hotărât să prelungească, pentru a doua oară, cu 30 de zile, măsura arestului preventiv în cazul fostului director al școlii gimnaziale din Aușeu, Adrian Botici, cercetat într-un dosar de agresiune sexuală asupra a trei minori cu vârste cuprinse între 13 și 15 ani.

    FC Bihor

    FOTO
    Concurență mare pentru rolul de jucător „under” la FC Bihor. Șapte pe două locuri!
    Concurența pentru rolul de „under” titular la FC Bihor se anunță una acerbă, atât în poartă, cât și în zona ofensivă a echipei. În cantonamentul din Slovenia, majoritatea dintre ei au avut evoluții prin care s-au remarcat, contribuind cu goluri, pase decisive sau penalty-uri obținute.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X