Proiectul îşi propune să fie un mecanism sustenabil care să producă o schimbare socială pozitivă la nivelul comunităţii orădene. Pista de atletism respectivă nu a fost schimbată de mai bine de 40 de ani şi nu mai corespunde în mod evident exigenţelor actuale ale atletismului mondial. Chiar şi în aceste condiţii, atletismul orădean a dat mari campioni care s-au antrenat şi pregătit pe această pistă: Ligia Grozav, Cornelia Deiac, Szoboszlai Andreea, Edward Sebestyen, Ion Vasile, Pásztai Zoltán, Boros Csaba, Monika Tóth, Ella Kovacs şi alţii. Fundaţia Comunitară Oradea vizează finanţarea unui proiect inovator „Start pentru prima pistă sintetică de atletism din Oradea”, care vine în întâmpinarea tuturor cetăţenilor comunităţii, aceştia putându-se antrena indiferent de vârstă sau de nivelul de pregătire fizică. „Dorinţa noastră este de a reda această pistă circuitului sportiv, sportivilor de performanţă dar şi cetăţenilor care au nevoie şi doresc să facă mişcare, cu toate condiţiile şi dotările. Dacă nu îndrăznim şi nu încercăm, atunci sigur nu vom putea face nimic. Pornim cu mare încredere acest demers, sunt sigur că orădenii vor răspunde afirmativ iniţiativei noastre. În doi ani, sperăm să putem avea noua pistă sintetică”, afirmă directorul Fundaţiei Comunitare Oradea, Andreea Maier. Cetăţenii şi firmele orădene pot contribui la finanţarea acestui proiect prin donare de sume sau direcţionând 2% din impozitul pe venit (pentru persoane fizice) sau 2% din impozitul pe profit (pentru companii).
„Start pentru prima pistă sintetica”
Fundaţia Comunitară Oradea va lansa cu prilejul Oradea City Running Day proiectul „Aleargă pentru comunitate”, prin care îşi propune colectarea de fonduri pentru înnoirea pistei de atletism de la Stadionul Tineretului.
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 24 iunie.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Lucrările la lotul 3C2 Chiribiș–Biharia al Autostrăzii A3 Transilvania au ajuns la un stadiu fizic de execuție de 51% la finalul lunii mai, potrivit datelor transmise de Compania Națională de Investiții Rutiere.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Avertizarea vizează o mare parte din județul Bihor, fiind valabilă între orele 20:30 și 22:00.
FC Bihor
Președintele George Tătar a anunțat că antrenorul Dacian Nastai se alătură proiectului FC Bihor și va pregăti echipa U19.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un bărbat de 33 de ani, din Piatra Neamț, a fost arestat pentru 30 de zile, de un judecător de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Bihor, pentru acuzațiile de pornografie infantilă și coruperea sexuală a minorilor.
Economic
Inspectorii Direcției Regionale Antifraudă Fiscală (DRAF) Oradea au identificat în municipiul Satu Mare o operațiune clandestină de minare a criptomonedelor, desfășurată într-o clădire dezafectată și nedeclarată autorităților fiscale.
Citiți principiile noastre de moderare aici!