BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Sport local
„Este o clasare mulţumitoare”

„Este o clasare mulţumitoare”

la 29 November 2007 13:17
29 November 2007 13:17
ORADEA - Locul opt, cu 25 de puncte, ocupat de FC Bihor, la sfârşitul turului, este considerat acceptabil de antrenorul Gheorghe Silaghi. „Este o clasare mulţumitoare, având în vedere că avem un lot tânăr.
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - ORADEA - Locul opt, cu 25 de puncte, ocupat de FC Bihor, la sfârşitul turului, este considerat acceptabil de antrenorul Gheorghe Silaghi. „Este o clasare mulţumitoare, având în vedere că avem un lot tânăr.

Trimite articolul

X

Sigur, putea fi şi mai bine. Îmi vin acum în minte remizele de pe teren propriu cu Reşiţa şi Poli II sau eşecul de la FC Caracal, în care am pierdut puncte importante, care ne-ar fi asigurat un loc mai fruntaş. Totuşi, per total, ne putem declara mulţumiţi pentru că putem sta mai liniştiţi decât anul trecut”, crede Silaghi, care are un merit important în rezultatele echipei.

În sezonul trecut, FC Bihor a terminat turul pe locul 14 cu doar 18 puncte şi -9 în clasamentul adevărului, la un singur punct de primul loc retrogradant. Din echipa de atunci, care a câştigat în ultima etapă a turului cu Auxerre Lugoj (3-1) la Oradea, au făcut parte jucători precum Lăzăreanu, Pătraşcu, Oros, Cistean, Foro, Fele, Gr. Tudor, Voiculeţ, Iacob, Lupaşcu sau Miculescu. Nici unul dintre ei nu se mai află acum în lotul pregătit de Silaghi.

Fără jucători în probe

Antrenorul orădean spune că au fost mai multe momente psihologice în acest tur de campionat: „Primul a fost cu Liberty, în etapa a II-a. A fost ca o piatră de incercare pentru noi. Apoi, după jocul cu Poli II a fost un moment mai critic pentru că intrasem într-o zonă periculoasă. Ne-am revenit şi am reuşit să aducem puncte de afară”. Silaghi a dezvăluit care va fi politica sa de transferări. „Am transmis conducerii că nu mai vreau să aducem jucători doar de dragul de a da probe. În curtea noastră sunt tineri de perspectivă pe care, cu chibzuinţă, putem să-i promovăm. Când spun asta mă gândesc la jucătorii de la echipa a doua şi chiar la doi jucători din judeţ, unul din Liga a III-a, celălalt din Liga a IV-a”, spune tehnicianul. Dacă ar fi să-şi aleagă un jucător din serie, Silaghi a anunţat că şi-ar dori un atacant de tipul lui Vidakovici (CSM Rm. Vâlcea).

Tehnicianul nu a dorit să facă nominalizări referitoare la jucătorii care s-au evidenţiat în acest tur, afirmând că rezultatele sunte meritul grupului unit care s-a creat la FCB.

Probleme financiare

Devenite o obişnuinţă la FC Bihor, problemele financiare nu ocolesc echipa nici în acest sezon. Jucătorii au un salariu restant şi nu au primit prime de la meciul cu Liberty. Antrenorii o duc chiar mai rău, ultimul salariu este cel primit pe luna august, iar prime de joc nu au văzut. „Ştim că preşedintele face eforturi mari pentru a atrage bani. Finanţatorii clubului ar trebui să înţeleagă că suntem şi noi oameni şi trăim din munca pe care o facem. Avem şi noi familii de întreţinut şi toate au o limită. Să sperăm totuşi că vom avea sărbători fericite”, spune Silaghi.

Pentru pregătirea de iarnă, tehnicianul şi-ar dori două cantonamente, unul de şapte zile la munte, iar al doilea, de 15 zile, axat preponderent pe meciuri de verificare.

Teodor Biris

Trimite articolul

X
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Echipa Universitatea Oradea va lupta pentru titlul de campioană națională universitară la volei
    Turneul final al competiției se va disputa la 9-10 mai, la Sala polivalentă a Universității din Oradea. Este pentru a doua oară când Oradea găzduiește turneul final al Campionatului Național Universitar, după ediția din 2023., când Universitatea Oradea a cucerit medaliile de argint.

    România

    Bolojan și Fritz, front comun în criza politică: „Nu mai putem accepta argumentul unei false stabilităţi”
    Partidul Naţional Liberal şi Uniunea Salvaţi România, prin preşedinţii lor, au convenit să-şi coordoneze paşii următori în Parlament, în Guvernul interimar şi la consultările de la Palatul Cotroceni, ca răspuns la „acţiunea distructivă a PSD împotriva bunei guvernări", a anunţat Ilie Bolojan.

    FC Bihor

    VIDEO
    Suspendare record pentru fotbalistul lui FC Bihor Oradea eliminat la Voluntari
    Comisia de Disciplină din cadrul Federația Române de Fotbal a dat verdictul în cazul lui Răzvan Nicolae Gunie, jucătorul lui FC Bihor eliminat pe finalul meciului de la Voluntari după accidentarea suferită de Alexandru Gîț.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    ANPC și patronii bihoreni, față în față la Oradea: accent pe prevenție și dialog, nu doar pe sancțiuni
    Reprezentanții ANPC și ai ECC România s-au întâlnit, la Oradea, cu oamenii de afaceri bihoreni.

    BIHON Sport local

    Ediția a patra a evenimentului Budureasa Mountain Running se va desfășura sâmbătă și duminică
    Comuna Budureasa va găzdui la 9-10 mai cea de-a patra ediție a evenimentului Budureasa Mountain Running, care va include, spre deosebire de edițiile anterioare, Campionatul Național de alergare montană. Competițiile sunt organizate de Primăria și Consiliul Local Budureasa și ACS Bihorul Oradea, sub egida Federației Române de Atletism.

    Bihon CSM Oradea

    Federația Română de Polo a comunicat programul finalei
    CSM Oradea și CSA Steaua București se vor întâlni în finala actualei ediții a Superligii Naționale de polo.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X