BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Mapamond
ADN-ul unei adolescente care a murit cu 7.000 de ani în urmă a dezvăluit un grup uman necunoscut

ADN-ul unei adolescente care a murit cu 7.000 de ani în urmă a dezvăluit un grup uman necunoscut

la 25 August 2021 22:45
5 Comentarii

ADN-ul unei adolescente care a murit cu 7.000 de ani în urmă a dezvăluit un grup uman necunoscut

FOTO: : University of Hasanuddin
25 August 2021 22:45
Oasele unei adolescente care a murit acum mai bine de 7.000 de ani pe insula indoneziană Sulawesi au dezvăluit povestea unui grup uman necunoscut până acum, relatează CNN.
Oasele unei adolescente care a murit acum mai bine de 7.000 de ani pe insula indoneziană Sulawesi au dezvăluit povestea unui grup uman necunoscut până acum, relatează CNN.

Trimite articolul

X

Această ramură umană distinctă nu a fost găsită în altă parte a lumii, potrivit unui studiu publicat miercuri în revista Nature.

[eadvert]

„Am descoperit primul ADN uman din regiunea insulară dintre Asia și Australia, cunoscută drept „Wallacea”, care oferă o nouă perspectivă asupra diversității genetice și a istoriei populației timpurii din această parte a lumii”, a spus Adam Brumm, profesor de arheologie la Australian Research Centre for Human Evolution din universitatea Griffith, prin e-mail.

Primii oameni moderni au populat insulele Wallacea, în principal insulele indoneziene care includ Sulawesi, Lombok și Flores, în timp ce migrau din Eurasia către continentul australian, acum mai bine de 50.000 de ani, cred cercetătorii. Cu toate acestea, ruta exactă sau modul în care au efectuat această traversare sunt necunoscute.

Uneltele și picturile rupestre au sugerat că oamenii trăiau pe aceste insule cu 47.000 de ani în urmă, dar descoperirile de fosile sunt rare iar ADN-ul se degradează mai rapid în climatul tropical.

Cu toate acestea, cercetătorii au descoperit scheletul unei femele cu vârsta între 17 și 18 ani într-o peșteră din Sulawesi în 2015. Rămășițele ei au fost îngropate în peșteră acum 7200 de ani. Ea făcea parte din cultura toaleană, găsită doar într-o mică zonă a peninsulei de sud-vestul Sulawesi. Peștera face parte dintr-un sit arheologic numit Leang Panninge.

„Toaleanii” este numele pe care arheologii l-au dat unei culturi destul de enigmatice de vânători-culegători preistorici, care au trăit în câmpiile împădurite și munții din Sulawesi de Sud, a spus Brumm prin e-mail. „Au fabricat unelte de piatră extrem de distincte (inclusiv vârfuri de săgeți minuscule, fin lucrate, cunoscute sub numele de „puncte Maros”) care nu se găsesc nicăieri altundeva pe insulă sau în Indonezia.”

Scheletul tinerei este primul aproape complet și bine conservat asociat cu cultura toaleană, a spus Brumm.

În același timp scheletul a dezvăluit un grup de oameni necunoscuți anterior. Tânăra avea strămoși comuni cu un grup separat și distinct care probabil a sosit din Asia după colonizarea Australiei, a spus Brumm. În aacelași timp genomul ei include și urme ale unui alt grup enigmatic și dispărut de oameni: denisovanii, care au populat zona dintre Siberia și Tibet.

(sursa: Mediafax)

Trimite articolul

X
Taguri:
ADN
5 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Ionică says:
    August 25, 2021 at 11:18 pm

    Mai dăvă-n sulă !
    Și a murit de Covid-19 ?

    Reply
    • Ati says:
      August 26, 2021 at 9:25 am

      Comentariu de la Ionică , cu genele 110% neanderthal , specie rară

      Reply
      • deacumtrolez says:
        August 26, 2021 at 9:43 am

        Ungurii au si acolo primi , ugyi Attila?

        Reply
        • Tautu says:
          August 26, 2021 at 12:13 pm

          Peste tot…

          Reply
  2. Ionică says:
    August 25, 2021 at 11:43 pm

    Nu. Era vaccinata.

    Reply
  3. powered by Surfing Waves

    FC Bihor

    Destin tragic pentru un fost fotbalist la FC Bihor Oradea! S-a stins din viață la doar 43 de ani!
    O veste tristă a venit marți seara de la Arad, unde fostul fotbalist Radu Leon Mărginean a decedat la doar 43 de ani.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Furtuna a făcut ravagii în Bihor: nouă intervenții ale pompierilor și patru mesaje RO-Alert
    Marți, 30 iunie, începând cu ora 18:00, pompierii militari bihoreni au fost mobilizați pentru înlăturarea efectelor fenomenelor meteorologice.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ANM a emis un cod portocaliu nowcasting pentru Bihor. Vezi localitățile vizate de furtuni puternice
    Avertizarea a fost emisă de Administrația Națională de Meteorologie în seara zilei de marți, 30 iunie.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    România

    Mai multă relaxare pe stadioane: vot pentru consumul de alcool în timpul meciurilor
    Camera Deputaților a adoptat marți, în calitate de for decizional, proiectul de lege care modifică regulile privind organizarea competițiilor sportive și permite vânzarea și consumul băuturilor slab alcoolizate în incinta stadioanelor. 1

    Cultură

    Orădeanul Andrei Arad cucereşte Roma. Tânărul artist a câştigat Trofeul secțiunii Muzică Internațională a concursului ROMA-NIA
    Tânărul orădean a impresionat juriul internațional cu o interpretare sensibilă și complexă a piesei „Purple Rain”.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Atac în plină zi într-o stație de tramvai din Oradea. Un tânăr i-a smuls lănțișorul unei femei de 70 de ani
    Un tânăr de 21 de ani, din Oșorhei, a fost arestat de Judecătoria Oradea pentru 30 de zile, pentru o tâlhărie comisă ziua în amiaza mare, într-o stație de tramvai din cartierul Nufărul. 2
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X