BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Mapamond
Cel mai scump oraș din România, după costul vieții cotidiene

Cel mai scump oraș din România, după costul vieții cotidiene

la 3 February 2024 08:27 Reactualizat la: 3 February 2024 10:27
3 Comentarii

Cel mai scump oraș din România, după costul vieții cotidiene

3 February 2024 08:27 Reactualizat la: 3 February 2024 10:27
Portalul Numbeo a postat un clasament al orașelor în funcție de costului vieții la început de 2024.
Portalul Numbeo a postat un clasament al orașelor în funcție de costului vieții la început de 2024.

Trimite articolul

X

Cel mai scump oraș din Europa este, la începutul anului 2024 Zurich – cu indexul 122, urmat de Basel, Lausanne, Geneva și Berna, toate din Elveția.

[eadvert]

Ca standard în privința prețului vieții e luat New York cu 100 de puncte. Datele pentru fiecare oraș sunt apoi înmulțite cu costul vieții din New York, cost care nu include chiria.

Cel mai scump oraş din România este Cluj, cu indicele 41,5, urmat de Bucureşti, Braşov, Timiş, Sibiu şi Iaşi, la intervale foarte apropiate. Capitala Republicii Moldova, Chișinau(36,9) este mai scumpă decât Moscova de exemplu, sau Istanbul, dar mai ieftină decât Bucureşti.

Indicele Numbeo sintetizează și compară prețurile bunurilor de consum, cum ar fi alimentele, restaurantele, transportul, energia casnică și serviciile publice, în atribuirea punctajului.

Deloc surpinzător, cele mai scumpe orașe de pe bătrânul continent sunt cele din, Vest, în timp ce cele mai ieftine se află în jumătatea estică a continentului.

Viața în Bratislava este cea mai scumpă din Europa de Est, în timp ce în capitala poloneză Varșovia, viaţa este mai ieftină decât în Budapesta.

Ungaria este a 30-a cea mai ieftină țară din Europa în ceea ce privește costul mediu al vieții. Și aici, Elveția se află pe primul loc (114,3), în timp ce Austria este mai scumpă (67,3) decât Germania (63,5) sau Suedia (62,5).

Prețurile restaurantelor sunt, de asemenea, în aceeași ordine, prețurile din Austria, de exemplu, fiind cu 22% mai mari decât cele din Ungaria. În România, prețurile restaurantelor sunt mici, comparativ cu centrul și vestul continentului.

Trimite articolul

X
Taguri:
budapesta ,
capitale europene ,
cel mai scazut ,
cost ,
trai
3 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Tautu says:
    February 3, 2024 at 6:12 pm

    Un fel de Storia…localitatea Timiș, Chișinău mai scump decât Moscova și Istanbul. Am înțeles.

    Reply
  2. sandu2100 says:
    February 3, 2024 at 6:19 pm

    Oradea va fi cat de curand locul 1 , dupa ce vor fi taxate cu parcarea cele 100mii masini, se va elimina subventia la caldura si transport, iar impozitele vor fi ca in New York, vom fi numarul 1.

    Reply
    • anonim says:
      February 4, 2024 at 8:36 am

      M…da ,in Oradea va fi cea mai bogata primarie din tara , dar cu locuitorii cei mai saraci .

      Reply
  3. powered by Surfing Waves

    Economic

    Contestații la pensii: decizie esențială a ÎCCJ pentru dosarele aflate pe rol
    ÎCCJ a stabilit că, în procesele privind recalcularea pensiilor, instanțele pot analiza toate motivele invocate de pensionar, nu doar pe cele din decizia inițială.

    Cultură

    Obiceiuri tradiționale de Anul Nou Chinezesc surprinse în imaginile unei expoziţii-dialog
    La Oradea va fi vernisată cea de a 3-a ediție a Expoziției de colaborare de Artă Fotografică China-România „Sărbătorirea Anului Nou Chinezesc”

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Fără permis la 67 de ani: un bărbat din Remetea a lovit cu tractorul un autoturism aflat în depășire
    În cursul zilei de 5 mai, la ora 17:30, polițiștii Secției nr.2 de Poliție Rurală Beiuș din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Bihor au fost sesizați că, în localitatea Remetea, s-a produs un eveniment rutier.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    Economic

    Cerere mare pe transport și industrie: cele mai căutate joburi în Bihor și Oradea
    La începutul lunii mai 2026, piața muncii din județul Bihor rămâne activă, însă fără a oferi un volum spectaculos de oportunități raportat la nevoile reale ale forței de muncă.

    Economic

    APIA Bihor: Fermierii mai au 22 de zile lucrătoare pentru depunerea cererilor de plată
    Fermierii din județul Bihor mai au mai puțin de o lună la dispoziție pentru a depune cererile de plată la APIA.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un nou termen pentru închiderea circulației pe strada Barcăului. Vezi până când se prelungește
    Potrivit unui comunicat al Primăriei Oradea, a fost aprobată prelungirea perioadei de închidere a circulației pe strada Barcăului, tronsonul cuprins între străzile Ovidiu Densușianu și Lipovei, până la data de 11 mai.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X