BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Mapamond
Furtul tezaurului românesc: Suspecții sunt din Olanda de Nord

Furtul tezaurului românesc: Suspecții sunt din Olanda de Nord

la 29 January 2025 10:00
2 Comentarii

Furtul tezaurului românesc: Suspecții sunt din Olanda de Nord

foto: EPA
29 January 2025 10:00
Poliția olandeză a declarat marți seară că dispune de elemente indicând că mai mulți suspecți ai spargerii de sâmbătă, în care au fost furate mai multe capodopere arheologice din România, vin dintr-o provincie din nord-vestul Țărilor de Jos, scrie Agerpres.
Poliția olandeză a declarat marți seară că dispune de elemente indicând că mai mulți suspecți ai spargerii de sâmbătă, în care au fost furate mai multe capodopere arheologice din România, vin dintr-o provincie din nord-vestul Țărilor de Jos, scrie Agerpres.

Trimite articolul

X

Furtul care a avut loc sâmbătă a agitat spiritele în România și l-a costat postul său pe directorul Muzeului Național de Istorie din București.

Trei brățări de aur și un coif de aur, piesa centrală a unei expoziții, au fost furate în Olanda dintr-un muzeu din Assen, după o spargere cu explozibili în cursul nopții de vineri spre sâmbătă.

Muzeul Drents găzduia expoziția „Dacia. Regatul aurului și argintului”, cu peste 500 de piese împrumutate de România.

Poliția dispune de mai multe piste în anchetă care indică faptul că mai mulți suspecți vin din Olanda de Nord. O echipă formată din zeci de anchetatori și specialiști lucrează la caz în scopul recuperării bunurilor furate și arestării suspecților.

Poliția a mai spus că un Ford Transit de culoare închisă ar fi putut fi implicat în furt.

La București, premierul social-democrat Marcel Ciolacu își rezervă dreptul de a solicita despăgubiri fără precedent de la un muzeu care, în opinia sa, că nu este suficient protejat.

La rândul său, guvernul olandez a asigurat că va face tot posibilul pentru a-i găsi pe vinovați și prada acestora.

Sursa: Tion.ro

Trimite articolul

X
Taguri:
furt ,
Olanda ,
suspecti ,
tezaur
2 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Piesele din tezaur ar trebui interzise sa fie scoase din țară. says:
    January 29, 2025 at 10:27 am

    Este o prostie și iresponsabilitate crasă ca sa trimiți piese din aur de patrimoniu național originale valoroase ca sa fie expuse la muzee submediocre din lume cum e cel din Olanda, și fără pază permanentă, ar trebui interzise astfel de acțiuni interzicerea scoaterii lor din țară, in cel mai rău caz faci o copie a pieselor respective din inox și poleite cu aur, că da nu trimiți originalul niciodată.

    Reply
    • cetatean says:
      January 29, 2025 at 11:33 am

      Expozitiile astea fara nici un rost in locatii nesemnificative sunt facute doar de ochii lumi, sa mai aiba si ei ceva activitate , sa nu para ca cei din ministerul culturii isi iau salariile babane chiar degeaba …

      Reply
  2. powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Nouă jucători noi, plus alții zece în probe, la reunirea CS Bihorul Beiuș
    Luni, 13 iulie, de la ora 18:00, a fost programată reunirea echipei CS Lotus Băile Felix, revelația play-out-ului din Liga 3, Seria 8.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Apa caldă, oprită în mai multe zone din Oradea din cauza lucrărilor la pasajul de pe Magheru
    Furnizarea apei calde se va întrerupe începând de miercuri, 15 iulie, ora 8:00.

    Bihon CSM Oradea

    Conducerea CSM Oradea a stabilit prețul biletelor și abonamentelor pentru viitorul sezon
    Clubul Sportiv Municipal Oradea pune în vânzare noile abonamente și bilete pentru sezonul competițional 2026-2027 al echipei de baschet.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    Economic

    Schimbare istorică pentru euro: UE renunță la o bancnotă și pregătește un nou design pentru toate celelalte
    Uniunea Europeană se apropie de o schimbare importantă în ceea ce privește aspectul bancnotelor euro. Banca Centrală Europeană (BCE) lucrează la o nouă serie de cupiuri, iar în competiția pentru design au rămas două concepte majore: unul inspirat din patrimoniul cultural european, iar celălalt dedicat naturii și biodiversității continentului. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    De la bodycam pentru Poliția Locală la sprijin pentru familii. Bilanțul activității deputatei liberale Arina Moș în Parlament
    Deputatul PNL de Bihor Arina Moș, și-a prezentat, într-un document trimis redacției, raportul privind activitatea desfășurată în sesiunea parlamentară februarie – iunie 2026. 2

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cod galben de furtuni în zona montană din Bihor: averse torențiale, vijelii și grindină
    Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o atenționare Cod galben de instabilitate atmosferică, averse torențiale și vijelii, valabilă miercuri în regiunile montane.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X