BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Mapamond
România ocupă ultimul loc în UE în privinţa proporţiei absolvenţilor de învăţământ superior

România ocupă ultimul loc în UE în privinţa proporţiei absolvenţilor de învăţământ superior

la 19 October 2021 15:29
2 Comentarii

România ocupă ultimul loc în UE în privinţa proporţiei absolvenţilor de învăţământ superior

19 October 2021 15:29
România ocupă ultimul loc în Uniunea Europeană în privinţa proporţiei absolvenţilor de învăţământ superior - 16% din populaţia de 15-64 ani, faţă de 29% media Uniunii Europene în 2020, conform unui Infograficul publicat de Monitorul Social, proiect al fundaţiei Friedrich-Ebert-Stiftung România.
România ocupă ultimul loc în Uniunea Europeană în privinţa proporţiei absolvenţilor de învăţământ superior - 16% din populaţia de 15-64 ani, faţă de 29% media Uniunii Europene în 2020, conform unui Infograficul publicat de Monitorul Social, proiect al fundaţiei Friedrich-Ebert-Stiftung România.

Trimite articolul

X

Infograficul conţine şi informaţii despre discrepanţele regionale în ceea ce priveşte capitalul educaţional.

”Disparităţile dintre regiunile ţării sunt considerabile: în timp ce Bucureşti-Ilfov înregistrează o pondere a absolvenţilor de învăţământ superior (40%) superioară mediei europene, în alte regiuni situaţia e dramatică: regiunile Nord-Est (12%), Sud – Muntenia şi Sud-Est (13%) sunt regiunile cu cele mai mici ponderi ale absolvenţilor de învâţământ superior din Uniunea Europeană, fiind astfel condamnate la subdezvoltare pe termen lung”, conform informaţiilor publicate de Monitorul Social.

Conform sursei citate, în regiunea Nord-Vest, ponderea absolvenţilor de studii superioare a fost de 20,1% în 2020, a doua cea mai mare valoare după cea din Bucureşti-Ilfov. În regiunea Centru, această pondere a ajuns la 17,1% anul trecut, în Vest a fost de 17%, iar în Sud-Vest Oltenia a fost de 16,7%.

[eadvert]

SURSA: MEDIAFAX

Trimite articolul

X
Taguri:
absolventi ,
romania ,
studii universitare
2 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. stefanoradea2021 says:
    October 20, 2021 at 11:36 am

    Normal că nu e nimeni interesat să își piardă timpul cu așa ceva.

    Eu nu am mai auzit de meseriaș căruia să îi fie foame.

    După 10 ani de experiență în inginerie ai noroc dacă primești un salariu amărât de 3500 de lei net.

    Ca obiect de comparație să zicem un apartament sau o casă care arată bine costă 70 de mii de euro minim.

    Dacă lunar economisesc 200 de euro în cazuri bune atunci când îmi iau din salariile din parcul industrial acea locuință ?

    Nici măcar nu trăiesc destul să plătesc ultima rată.

    Normal că după ce se liniștește pandemia mă duc în Germania la muncă.

    Reply
  2. drop says:
    October 20, 2021 at 12:29 pm

    Oradea se descurca cu taranoi si vinituri cu 8 clase foarte bine. Te poti dezvolta si fara scoala

    Reply
  3. powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    GALERIE FOTO
    Trei puncte pentru Lotus Băile Felix. Un jucător nou venit a marcat golul decisiv
    Lotus Băile Felix și-a adjudecat cele trei puncte la debutul în noul sezon din Liga 3, Seria 8, la capătul unui meci destul de complicat cu tânăra echipă Viitorul Cluj.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    UPDATE Incendiu violent pe strada Calea Mareșal Alexandru Averescu din Oradea. Bărbatul resuscitat a murit: era un fotbalist cunoscut
    Incidentul s-a petrecut în seara zilei de vineri, 28 august.

    România

    Vești bune pentru șoferi: acciza la motorină scade din nou în septembrie
    Ministerul Finanţelor (MF) majorează la 25% reducerea temporară a accizei aplicabile motorinei standard pentru intervalul 1 - 15 septembrie 2026, ca urmare a noii evaluări bilunare prevăzute de mecanismul instituit prin Legea nr. 162/2026 privind declararea situaţiei de criză pe piaţa ţiţeiului şi/sau a produselor petroliere.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Libertății din Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apa potabilă în Paleu și Săldăbagiu de Munte

    BIHON CAO

    CAO anunță întrerupere alimentării cu apă pentru zona străzilor Gheorghe Doja, Teleki Mihaly, Kabos Endre, Cartier Podgoria

    Economic

    Terenurile din România care s-ar putea scumpi cu până la 20%. Ce schimbă noul Cod al Urbanismului
    Piața terenurilor din România intră într-o etapă în care nu doar locația și suprafața vor conta la stabilirea prețului.

    Economic

    Facturi mai mari fără aparate noi în casă. Cum crește consumul de energie din septembrie
    Schimbarea anotimpului se poate vedea și pe factura la energie electrică. Odată cu venirea toamnei, unele aparate din locuință sunt folosite mai des, iar diferența de consum poate deveni vizibilă de la o lună la alta.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tăieri de arbori în mai multe zone din Oradea. Ce străzi sunt incluse în programul Primăriei
    Primăria Oradea anunță o nouă serie de intervenții pentru tăierea și doborârea arborilor de pe domeniul public, lucrările fiind programate în mai multe zone ale orașului în perioada 31 august – 4 septembrie.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X