BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Mapamond
Shein, amendată cu 40 de milioane de euro în Franța. Află de ce

Shein, amendată cu 40 de milioane de euro în Franța. Află de ce

De Maria Oprea
la 5 July 2025 16:52

Shein, amendată cu 40 de milioane de euro în Franța. Află de ce

Foto: The New York Times
5 July 2025 16:52
Autoritatea antitrust din Franța a aplicat o amendă de 40 de milioane de euro retailerului de modă rapidă Shein, acuzând compania de practici comerciale înșelătoare, în special în ceea ce privește modul de afișare a reducerilor de preț.
Scris de Maria Oprea - Autoritatea antitrust din Franța a aplicat o amendă de 40 de milioane de euro retailerului de modă rapidă Shein, acuzând compania de practici comerciale înșelătoare, în special în ceea ce privește modul de afișare a reducerilor de preț.

Trimite articolul

X

Ancheta, desfășurată pe parcursul a aproape un an, a scos la iveală manipulări ale prețurilor și reduceri fictive menite să inducă în eroare consumatorii, potrivit Reuters.

Potrivit autorităților franceze, firma Infinite Style E-Commerce Co Ltd, care gestionează vânzările Shein în Franța, a manipulat prețurile afișate pe site, încălcând reglementările locale. Concret, compania a ignorat prețul real anterior la calculul reducerilor, a crescut artificial prețul produselor înainte de a aplica „discounturi” și a prezentat reduceri care fie nu existau, fie erau exagerate.

Reduceri false sau înșelătoare

Analiza s-a concentrat pe mii de produse listate pe site-ul Shein între 1 octombrie 2022 și 31 august 2023, iar concluziile sunt:

  • 57% dintre ofertele analizate nu presupuneau reduceri reale,
  • 19% aveau reduceri mai mici decât cele afișate,
  • iar 11% reprezentau de fapt creșteri de preț, mascate sub forma unor promoții.

Potrivit legislației franceze, orice reducere trebuie calculată raportat la cel mai mic preț practicat în ultimele 30 de zile, condiție pe care Shein a ignorat-o în mod sistematic.

Franța devine astfel una dintre primele țări din Uniunea Europeană care sancționează dur platformele de fast fashion pentru nerespectarea normelor privind transparența prețurilor și protecția consumatorului în mediul online.

Reacția Shein

Într-un comunicat oficial, Shein a declarat că a fost informată despre nereguli în martie 2023 și că, între timp, a corectat toate aspectele sesizate, inclusiv cele legate de prețuri de referință și reglementări de mediu. Potrivit companiei, măsurile de conformare au fost implementate în decurs de două luni.

„ISEL este angajată în respectarea legislației franceze,” a transmis compania.

Trimite articolul

X
Taguri:
amenda ,
franta ,
shein
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Exproprieri în Bihor pentru Autostrada A3. Peste 120.000 mp trec la stat pentru construirea nodului rutier de la Spinuș
    Compania Națională de Investiții Rutiere a anunțat că a fost emisă decizia de expropriere pentru terenurile pe care se va construi viitorul nod rutier de la Spinuș, care va asigura legătura dintre DN1P și Autostrada A3.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Gala Umorului cu Divertis, Festivalul de lavandă și Târgul de Viniluri. Vezi ce poți face în acest weekend în Oradea
    Bihon.ro îți prezintă evenimentele care vor avea loc în Oradea în perioada 26-28 iunie.

    Economic

    Schimbare importantă la plata pensiilor în iulie 2026. Când intră banii
    Pensionarii care își primesc veniturile prin transfer bancar vor beneficia de o modificare a calendarului de plată în luna iulie 2026.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    România

    Șoferii care uită permisul sau talonul acasă ar putea scăpa de amendă. Proiectul a trecut de Senat
    Senatul a adoptat un proiect de lege care prevede faptul că șoferii care nu pot prezenta permisul de conducere și talonul mașinii pot scăpa de amenzi.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cu barca pe Crișul Repede. Autoritățile și asociațiile locale lansează un program integrat de agrement
    Consilierii locali orădeni au aprobat, în ședința ordinară din 25 iunie, hotărârea privind implementarea inițiativei „Sport, natură și comunitate pe Crișul Repede”, un program care urmărește transformarea râului într-un spațiu destinat activităților sportive, recreative și educative desfășurate în centrul orașului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    De la lac uitat la barieră împotriva viiturilor: Primăria Oradea vrea să salveze acumularea de pe Valea Izvor
    Consiliul Local Oradea a aprobat, în ședința din 25 iunie, solicitarea de transfer a barajului și lacului de acumulare Izvor din domeniul public al statului în domeniul public al municipiului Oradea.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X