BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Mapamond
Târg(uri) de Crăciun la Viena! Bun gust, puține luminițe pe străzi, brazi „goi” și roată panoramică cu 3 euro pe tură

Târg(uri) de Crăciun la Viena! Bun gust, puține luminițe pe străzi, brazi „goi” și roată panoramică cu 3 euro pe tură

la 4 December 2022 08:38 Reactualizat la: 4 December 2022 08:53
15 Comentarii

Târg(uri) de Crăciun la Viena! Bun gust, puține luminițe pe străzi, brazi „goi” și roată panoramică cu 3 euro pe tură

Foto: Adrian Panduru/Tion
4 December 2022 08:38 Reactualizat la: 4 December 2022 08:53
Viena, în această perioadă, dă tonul în organizarea târgurilor de Crăciun. Cel mai cunoscut e cel din Rathausplatz, „la primărie”, unde afluxul de oameni e mai mare.
Viena, în această perioadă, dă tonul în organizarea târgurilor de Crăciun. Cel mai cunoscut e cel din Rathausplatz, „la primărie”, unde afluxul de oameni e mai mare.

Trimite articolul

X
Târgul de Crăciun de la Viena se numără printre cele mai cunoscute târguri din lume, și unul dintre cele mai vechi din Europa. Este și cel mai colorat și luminat? Nu chiar… Este realizat cu bun gust? Da!

[eadvert]

Atunci când intri în deja celebrul târg de Crăciun vienez te întâmpină o poartă luminoasă, pe sub care treci bucuros că ai ajuns în Rathausplatz, după o tură cu tramvaiul care bănuiai că te duce unde trebuie, deoarece cuvântul de pe „firmament” era prea lung, plin de consoane, și nu știai dacă ai luat mijlocul de transport în comun care trebuie. Dar ai ajuns, transportul în comun în Austria e de nota 10 plus. Târgul?

Globuri de sticlă cu 12 sau 25 de euro și vin fiert cu 5 euro

Nu rămâne repetent, e realizat cu bun gust și… fără „bling bling”. Are decorațiuni luminoase ca cele din România, un brad frumos și înalt, căsuțe în care poți cumpăra globuri de sticlă cu 12 sau 25 de euro și vin fiert cu 5 euro. O roată panoramică care seamănă cu cea din Timișoara (da, aia dintre fântâna cu pești „roz-fondantă” și catedrală), parcă e sora roții din Mica Vienă, și unde dai trei euro să te dai o tură (care cuprinde trei rotiri complete) și să vezi printre gratiile roții ramurile copacului unde sunt atârnate inimi roșii – aici efectul e unul într-adevăr superb. Un copac mare plin de inimi, se pot face și donații pentru inimi sănătoase.

Sunt și reni din luminițe la acest târg, arată bine pe pajiștea de iarbă, nu sunt înghesuiți unii în alții și au loc să zburde. O ramă mare, cu „neoane” pe spate îți oferă cadrul perfect pentru o poză și lumina de care ai nevoie pentru a te vedea cum trebuie. Nu sunt mulți oameni la coadă și nici nu e pe bani. Scena nașterii Domnului e acolo, pomi cu luminițe, trei globuri roșii pe iarbă, carusel și căsuțe cu diverse lucruri de care, evident, te poți lipsi. A doua limbă vorbită la târg e româna, la concurență cu italiana, chineza și sârba. Un balon cu heliu începe de la 12 euro și se duce spre… cer… ca un unicorn în galop…

De la 21.30… închiderea!

Nu e nimic spectaculos, îi poate concura aproape orice târg din România, dar e făcut cu bun gust și fără a „împopoțona” prea mult – uneori, la noi există această tendință, la ei, la austrieci, nu. Sunt brazi pe la colțurile străzilor, „goi”, fără luminițe sau globuri. Sunt mici târguri de Crăciun în diferite zone ale Vienei, de la Schonbrunn la Muzeul de Științe Naturale și alte zone din Viena – unde sunt câteva căsuțe care vând „nuștiuce-uri”.

Luminițe pe străzi, „îngerași” care să-ți cânte din flori la colțul semaforului? Nu! Din loc în loc câte o decorațiune luminoasă, câte o panglică pe o clădire, discret, roșu pe alb. La noi, unele târguri de Crăciun sunt ca și… Praterul – dau uneori în kitsch (unii ar spune că prin definiție sunt așa). Ei bine, la Viena ai impresia că vor să combată kitschul și, vorba americanului, „to keep it simple” (să facă lucrurile simple, să nu le complice – traducere și adaptare aproximativă).

E bine că sunt mai multe târguri, iar populația și turiștii nu sunt concentrați într-o singură zonă și nu se „încalecă” claie peste grămadă la singurul târg din oraș. A, și la ora 21.30 precupeții de la căsuțe au început să-și închidă tarabele și… „cius”, băieții „de la roată” au pus gardul, mirosul de vin și scorțișoară pleacă spre turnul primăriei din Viena, iar aleile parcului unde are loc unul dintre cele mai vechi târguri de Crăciun încep să se golească. A rămas curățenie în urma târgului și regretul unui român care a cumpărat mai multe produse decât americanca de lângă, și nu a primit o plasă de hârtie „tradițională” cu Frohe Weihnachten (Crăciun fericit), ci o plasă de plastic…

E Viena, e un articol subiectiv, în urma unei experiențe trăite înainte de exodul românilor de Ziua Națională spre… capitala muzicii…

sursa: tion.ro

Trimite articolul

X
Taguri:
comparatii ,
craciun ,
preturi ,
targ ,
viena
15 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. sandu2100 says:
    December 4, 2022 at 9:56 am

    Nu degeaba Oradea a depasit Viena . In toate sondajele suntem peste Viena. Si va mai plangeti ca parcarea e mai scumpa in Oradea, e normal sa fie, doar suntem peste Viena la dezvoltare

    Reply
    • :::::)))))))))))) says:
      December 4, 2022 at 10:54 am

      ok..ok… suntem, dar nu te agita prea mult ca te poti accidenta tot dand din taste.
      Si sa nu uiti sa-ti iei medicamentele.
      Ca sa nu se agraveze.

      Reply
      • Tautu says:
        December 4, 2022 at 1:05 pm

        E o boala insidioasa asta cu “dezvoltarea”. E scuza pt orice inapoiere, scumpește etc. Iar comparația cu Viena e halucinanta

        Reply
    • claudiu says:
      December 4, 2022 at 12:10 pm

      racni asistatul social

      Reply
    • vasi says:
      December 4, 2022 at 2:49 pm

      Ai dreptate, si Parcul Salca e peste parcul Prater, niste inapoiati vienezii, aia nu stiu ce e dezvoltarea. Nici naiba nu a auzit de primarul Vienei, dar Bolojan e cunoscut de la Washintgton, la Tokyo, si de la Cape Town la Oslo, tot universul nu a mai vazut asemena”dezvolatre”. Mult caca mancati unii si creierul de gaina al tau sandu.

      Reply
      • Alex says:
        December 4, 2022 at 6:45 pm

        Tu esti lumina pe care o asteptam Vasi, restul sunt prosti, ai dreptate

        Reply
  2. Oana says:
    December 4, 2022 at 1:43 pm

    Ok, târgul ca târgul. Da cât e salariul cât e în Viena?

    Reply
    • Alex says:
      December 4, 2022 at 6:42 pm

      2000-2500, poate

      Reply
  3. bolovan says:
    December 4, 2022 at 3:34 pm

    Nu se merita sa megri la asa o saracie de targ pana in Viena , mult mai bine la targul nostru de lux din Oradea 🙂

    Reply
    • vasi says:
      December 4, 2022 at 4:21 pm

      Se pare ca PMO aplica foarte agresiv aceasta propaganda tipic sovietica. Si prinde , prinde foarte bine ca deja multi oradeni care majoritatea din ei sunt batrani si nu au mai iesit din oras de ani de zile, incep sa creada si multi cred ca noi suntem cel mai oras din tara si din lume. Vai da rau am ajuns sa fim intoxicati zi de zi cu gargara si propaganda primariei.

      Reply
      • Isav says:
        December 4, 2022 at 5:36 pm

        Sau ca doare invidia… când alții nu fac nimic pentru acest oraș, numai sa il improaste cu noroi! Vede-ti sa nu faceti vreun AVC, de la atata invidie… Oradea e bine asa cum este, și va fi și mai bine, oricât te vei agita tu…

        Reply
        • asta e nivelul adulatorilor says:
          December 4, 2022 at 9:13 pm

          “Vede-ti”, clar
          Si daca nu il vede pe ti?

          Reply
        • vasi says:
          December 5, 2022 at 12:27 pm

          Cu ce anume o duci bine? Ai salar mai mare, ai cumva cheltuieli mai mici? Ai invatamant mai bun, sau sistem sanitar ca sa nu mergi la Cluj? Ai aeroport? Ce naiba ai aici de e asa de bine. Salarii de ultimul loc, taxe de primu loc? Adiulator prost, nici sa scrii nu stii

          Reply
          • roman adevarat says:
            December 6, 2022 at 11:12 am

            mai rau sa nu ne fie !

  4. Ion says:
    December 5, 2022 at 12:34 am

    3 euro/ 3ture cu roata la Viena, 30 lei la Oradea (6 euro)… Bogatie, ce sa mai…

    Reply
  5. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primarul Florin Birta, despre noul stadion: „municipiul Oradea își va asuma cota de cofinanțare de 25%”
    După tumultoasele lupte politice din ultimele săptămâni, primarul Florin Birta a evidențiat pasul înainte făcut în perspectiva construirii noului stadion de 16.000 de locuri în Oradea. După zece luni de contestații, constructorul desemnat inițial își va putea duce planul. Lucrările ar urma să înceapă în primăvara anului 2027, dar până atunci trebuie mutată și Grădina Zoologică.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Tragedie în Bihor. Un adolescent a murit înecat după ce a ieșit la scăldat alături de un prieten
    Incidentul s-a petrecut în cursul zilei de miercuri, 24 iunie.

    FC Bihor

    Ioan Filip: „Vrem să obținem mai mult sezonul acesta, ca să se vadă o evoluție”
    Ioan Filip are 37 de ani și se pregătește pentru un nou sezon în Liga 2 cu FC Bihor. Revenit la Oradea în 2024, căpitanul echipei speră la un sezon și mai bun al „roș-albaștrilor”.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    Cultură

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Cu coroniţe şi bucheţele de sânziene, fete îmbrăcate în costume tradiţionale au marcat Ziua Internaţională a Iei, la Oradea
    Parada costumelor a fost organizată de Centrul de Cultură al Județului Bihor.

    FC Bihor

    GALERIE FOTO+VIDEO
    31 de jucători au fost prezenți la primul antrenament al FC Bihor. „Obiectivul este să încercăm să ajungem din nou în play-off ”
    Plecați în vacanță după antrenamentul din 20 mai, jucătorii de la FC Bihor au revenit miercuri pe iarbă, dornici să pregătească sezonul 2026/2027.

    Economic

    Oradea: un teren valoros cu potențial economic, ținut pe loc în mijlocul unei povești naționale de pierderi
    Declarațiile recente ale Oanei Gheorghiu au readus în atenție situația companiei de stat Active Conexe SA, o societate înființată în urma reorganizării activelor rezultate din privatizarea Automobile Craiova către Ford.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X