BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Mapamond
Un Airbus A380 a zburat 14 ore cu o gaură uriașă în fuselaj

Un Airbus A380 a zburat 14 ore cu o gaură uriașă în fuselaj

la 7 July 2022 11:22

Un Airbus A380 a zburat 14 ore cu o gaură uriașă în fuselaj

7 July 2022 11:22
Pasagerii care călătoreau cu un zbor Emirates spre Brisbane, Australia, au rămas uimiți când au observat o gaură uriașă în lateralul aeronavei, în timp ce debarcau.
Pasagerii care călătoreau cu un zbor Emirates spre Brisbane, Australia, au rămas uimiți când au observat o gaură uriașă în lateralul aeronavei, în timp ce debarcau.

Trimite articolul

X

Cei aflați la bordul avionului Airbus A380 au realizat avaria în momentul în care au coborât din avion după zborul de aproximativ 14 ore, pe 1 iulie.

[eadvert]

Imagini ale aeronavei apărute pe rețelele de socializare relevă amploarea găurii, care s-a datorat ruperii unui pneu provocată de o “defecțiune tehnică” în timpul călătoriei, potrivit companiei aeriene.

“A fost absolut înspăimântător la început, iar echipajul de cabină știa că s-ar fi putut întâmpla ceva grav – au fost imediat în contact cu cabina de pilotaj”, a scris Andrew Morris, profesor de limba engleză la Universitatea Loughborough din Marea Britanie. “La scurt timp după aceea, și-au reluat activitatea în mod normal. Comportamentul lor calm a fost liniștitor – știau că nu a fost o catastrofă”.

Deși nu se știe exact de cât timp se afla avionul în aer atunci când s-a produs problema, unele rapoarte sugerează că ar fi fost vorba de aproximativ 45 de minute de zbor.

Site-ul de aviație comercială Aviation Herald relatează că echipajul i-a anunțat din timp pe controlorii de trafic aerian de pe aeroportul Brisbane despre situație și a cerut ca aparatul de zbor să fie întâmpinat de serviciile de urgență la aterizare

Ulterior, Emirates a emis o declarație în care a subliniat că spărtura nu a avut impact asupra “fuselajului, cadrului sau structurii aeronavei”. “Zborul nostru EK430 care zbura de la Dubai la Brisbane pe 1 iulie a avut o defecțiune tehnică”, se arată în comunicat.

Compania aeriană a spus că aeronava a aterizat în siguranță în Australia, iar pasagerii au debarcat conform programului. Avariile de la exteriorul avionului au fost între timp reparate.

“Carenajul a fost complet înlocuit, verificat și autorizat de ingineri, Airbus și de toate autoritățile relevante”, adaugă Emirates. “Siguranța pasagerilor și a echipajului nostru a fost întotdeauna prioritatea noastră principală.”

MEDIAFAX

 

Trimite articolul

X
Taguri:
a380 ,
Emirates ,
gaura in fuselaj ,
zbor
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Ilie Bolojan pune PSD pe tușă: premierul ar putea demite politicienii social - democrați din administrație
    Premierul ar fi pregătit să demită toți oamenii numiți de PSD, începând de la prefecți și secretari de stat până la șefi de agenți în cazul în care social-democrații decid să se retragă de la guvernare.

    BIHON Sport local

    Circuitul „Oradea joacă padel” a continuat cu etapa a IV-a
    A patra etapă din circuitul „Oradea joacă padel” s-a desfășurat în week-end la Padel Arena Oradea la masculin și feminin.

    BIHON Sport local

    GALERIE FOTO
    Echipa de baschet U15 ani a CS Crișul Oradea a devenit vicecampioană națională
    La București s-a disputat pe parcursul săptămânii trecute turneul final al Campionatului Național de baschet pentru junioare U15 ani.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    Bihon CSM Oradea

    Medalie de bronz pentru CSM Oradea la Campionatul Național de baschet masculin U15 ani
    Sala Olimpia din Ploiești a găzduit la finele săptămânii trecute turneul final al Campionatului Național de baschet masculin pentru juniori U15 ani (sportivi născuți după 1 ianuarie 2011). La turneul final au luat parte cele mai bune opt echipe din țară, calificate în urma turneelor zonale.

    BIHON Sport local

    Adunare Generală la AJF Bihor. „Obiectivul principal este atragerea de noi sponsori care să își asocieze imaginea cu fotbalul bihorean”
    Prima Adunare Generală anuală a Asociației Județene de Fotbal Bihor din mandatul lui Zeno Bundea s-a desfășurat vineri la Hotel Duble Three by Hilton, într-un cadru elegant.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Incendiu violent în Paleu: mai multe construcții cuprinse de flăcări, intervenție de peste trei ore
    Luni, 20 aprilie, pompierii orădeni au fost mobilizați pentru lichidarea unui incendiu de mare amploare, care a cuprins trei gospodării din localitatea Paleu.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X