BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Ilie Bolojan pune PSD pe tușă: premierul ar putea demite politicienii social - democrați din administrație

Ilie Bolojan pune PSD pe tușă: premierul ar putea demite politicienii social - democrați din administrație

De Alexandra Szabo
la 20 April 2026 13:18
6 Comentarii

Ilie Bolojan pune PSD pe tușă: premierul ar putea demite politicienii social - democrați din administrație

foto: Antena 3 CNN
20 April 2026 13:18
Premierul ar fi pregătit să demită toți oamenii numiți de PSD, începând de la prefecți și secretari de stat până la șefi de agenți în cazul în care social-democrații decid să se retragă de la guvernare.
Scris de Alexandra Szabo - Premierul ar fi pregătit să demită toți oamenii numiți de PSD, începând de la prefecți și secretari de stat până la șefi de agenți în cazul în care social-democrații decid să se retragă de la guvernare.

Trimite articolul

X

Sub perspectiva pierderii controlului asupra sutelor de funcții-cheie, liderii PSD ar fi decis deja să urgenteze depunerea unei moțiuni de cenzură, scrie Cotidianul.

Demiterea tuturor oamenilor PSD din funcții

În cazul în care PSD decide să iasă de la guvernare, ar putea urma un val masiv de demiteri din diverse instituții ale statului. Conform informațiilor publicate de Cotidianul, citând surse, vizați ar fi prefecții, subprefecții, secretarii și subsecretarii de stat, precum și șefii de agenții centrale și alte persoane care își desfășoară activitatea în instituțiile centrale.

Surse din interiorul PNL susțin că Ilie Bolojan ar vrea să evite orice compromis și să transmită un mesaj clar că nu acceptă „jumătăți de măsură”, după atacurile recente venite din partea PSD, mai scrie sursa citată, a scris Libertatea.

PSD intenționează să plece, dar nu de tot

PSD ar intenționa să se retragă doar din Guvern, prin demisia miniștrilor, însă partidul ar vrea să păstreze oamenii din eșaloanele doi și trei, mai precis cei care se află în funcțiile administrative și tehnice din instituții. Însă, această variantă nu este agreată de mulți dintre liberali: „Să le redăm demnitatea până la capăt, dacă le miroase urât guvernarea”, este declarația unui lider PNL citat de Cotidianul.

Discuțiile privind trecerea în opoziție a PSD sunt tot mai prezente în partidul lui Ilie Bolojan, decizia urmând să fie dezbătută în următoarele ședințe interne care se vor desfășura în următoarele zile.

Partidul Social Democrat s-a reunit în dimineața zilei de luni, 20 aprilie, la ora 10:00 la o ședință scurtă, online în care s-a stabilit întrebarea – cheie la care vor răspunde cei 5.000 de membrii ai partidului în cadrul evenimentului care poartă numele „Momentul adevărului”, care se va desfășura începând de la ora 17:00 în Parlament: „Considerați că PSD trebuie să îi retragă sprijinul politic prim-ministrului Ilie Bolojan?”

Partidul urmează să voteze pentru a decide dacă PSD iese sau nu din coaliția de guvernare în cazul în care prim-ministrul nu va demisiona în termen de 3 zile.

Situația din 2009, readusă în discuție

Mai mulți lideri din partidul liberal au făcut trimitere la situația din 2009, când PSD a ieșit de la guvernare. În acel moment, președintele Traian Băsescu a acceptat rapid demisiile, iar premierul Emil Boc a dat startul unui val amplu de demiteri.

Cu ajutorul lui Vasile Blaga, numit interimar la Interne, au fost demiși prefecții și subprefecții PSD, ulterior fiind înlocuiți cu alți funcționari numiți politic. Acest scenariu este analizat din nou de PNL, deși există temeri că o mișcare de acest gen ar putea provoca probleme în funcționarea instituțiilor.

PSD ar putea grăbi depunerea unei moțiuni de cenzură

Pentru a evita pierderea controlului asupra funcțiilor din administrație, PSD ar putea grăbi depunerea unei moțiuni de cenzură. Potrivit acelorași surse, dacă social-democrații întârzie prea mult, Guvernul ar putea începe demiterile masive, afectând rețeaua de funcții ocupate de oameni ai partidului în teritoriu și la nivel central. Ilie Bolojan poate rămâne prim-ministru și fără PSD. În cazul în care miniștrii PSD își dau demisia, premierul are mai multe scenarii și poate numi miniștri interimari pentru un termen de 45 de zile, așa cum prevede Constituția României, a mai scris Libertatea.

Trimite articolul

X
Taguri:
ilie bolojan ,
politicieni demisi ,
psd pe tusa
6 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. S.S. says:
    April 20, 2026 at 2:10 pm

    Domnul Bolojan ar trebui, inainte de toate, sa isi aduca aminte cum echipa PNL – Aeroport Oradea a semnat receptia lucrarilor pe fonduri europene – terminal pasageri si pista. Suna ceasul pentru dosarul fondurilor europene. Sunteti pregatiti cu totii ?

    Reply
    • Gheorghe says:
      April 20, 2026 at 4:42 pm

      … cam uită aceste lucruri tovarășul premier !Sper să-l debarce pe el cât mai departe din orice funcție de conducere publică !

      Reply
  2. xxx says:
    April 20, 2026 at 6:10 pm

    Acum e momentul sa mai mareasca taxele si impozitele la fraieri

    Reply
  3. Marius says:
    April 20, 2026 at 7:04 pm

    După care peste o lună psd il pune pe premier pe tușă. Impreuna cu cei nou numiti in functii. Ce ti-e si cu corectitudinea asta politică a unora.

    Reply
    • Bine face Bolo ! says:
      April 20, 2026 at 10:56 pm

      Vă vine să vă tăiați, nu-i așa ?
      Numai sustinatorii si fanii PSD s-au găsit să comenteze….
      Bine face Bolo.
      Jos si afară cu toți PSD-istii.
      Si acces interzis la banii din vistieria țării la care aveau acces nemăsurat pina acum.
      Că de aia s-au retras de la guvernare.
      Le-a luat cașcavalul de pe la buze si le-a aruncat o gramadă de ai lor de pe functii deosebit de bine plătite si full de șpăgi.
      Bine Bolo !!

      Reply
  4. SILVIA NEACȘU says:
    April 20, 2026 at 9:42 pm

    GURILE RELE SPJN CA NICI HORGA RAZVAN DE LA AEROPORT. SINGURUL DIRECTOR DIN ROMANIA CARE ERBICIDEAZA INCLUSIV TERENURILE PRIVATE SI CULTIVATE DIN PREAJMA AEROPORTULUI. RUȘINOS !!!!!

    Reply
  5. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Peste 4 ani de închisoare pentru un bihorean care a înșelat zeci de firme de transport cu aproape 1.000.000 de lei
    Curtea de Apel Oradea a pronunțat hotărârea definitivă în cazul lui Daniel Radu Știube, un bărbat de 46 de ani, din localitatea bihoreană Sârbi, acuzat de înșelăciune, după ce a produs o pagubă totală de aproape 1.000.000 de lei în bugetul a zeci de societăți de transport din întreaga țară.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Doi bărbați au fost arestați pentru 30 de zile în cazul crimei din Vășad
    Un judecător de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Bihor a admis, luni, propunerea de arestare preventivă formulată de Parchetul Bihor în cazul a doi bărbați suspectați de comiterea crimei din Vășad, unde un localnic de 44 de ani a murit în urma unui scandal violent.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Viperele își extind arealul în Bihor. Ce recomandă salvamontiștii dacă ești mușcat de acestea
    Viperele au început să apară și în zone din Bihor în care până acum nu erau întâlnite, spune șeful Salvamont Salvaspeo Bihor, Pintér István. În ultimii ani au fost înregistrate mai multe mușcături în Apuseni, însă niciuna dintre victime nu a decedat. Salvatorii montani atrag atenția că, în majoritatea cazurilor, reacția victimei este mai importantă decât mușcătura în sine.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ianoșda

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă străzile Piața București, Săvineștilor, Berzei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ceica, Lăzăreni, Drăgești și Hidișelu de Sus

    BIHON Sport local

    Pugilistul orădean Mădălin Călugăr a punctat pentru România în confruntarea cu Ungaria
    În sala Vasas din Budapesta a avut loc duminică o întâlnire bilaterală amicală de box între echipele Ungariei și României la categoria de vârstă U19.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Accident pe Centura Sânmartin. O femeie și un minor au rămas încarcerați
    Evenimentul rutier a avut loc luni, 27 iulie. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un bărbat a ajuns în stare critică la spital după ce s-a urcat pe un stâlp de electricitate din Groși și s-a electrocutat
    Incidentul grav s-a petrecut duminică, 26 iulie.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X