BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Mapamond
Vietnameză condamnată la moarte pentru cea mai mare fraudă financiară din istoria ţării sale

Vietnameză condamnată la moarte pentru cea mai mare fraudă financiară din istoria ţării sale

la 13 April 2024 09:00 Reactualizat la: 12 April 2024 12:05
2 Comentarii

Vietnameză condamnată la moarte pentru cea mai mare fraudă financiară din istoria ţării sale

FOTO: CAND.COM.VN
13 April 2024 09:00 Reactualizat la: 12 April 2024 12:05
Un tribunal din Vietnam a condamnat-o joi la moarte pe Truong My Lan, un magnat în imobiliare, pentru rolul jucat într-o fraudă financiară de 304 trilioane de dong (12,46 miliarde de dolari), cea mai mare din istoria ţării, relatează Reuters.
Un tribunal din Vietnam a condamnat-o joi la moarte pe Truong My Lan, un magnat în imobiliare, pentru rolul jucat într-o fraudă financiară de 304 trilioane de dong (12,46 miliarde de dolari), cea mai mare din istoria ţării, relatează Reuters.

Trimite articolul

X

Truong My Lan, preşedinta dezvoltatorului imobiliar Van Thinh Phat Holdings Group, a fost găsită vinovată de deturnare de fonduri, mită şi încălcări ale reglementărilor bancare, la finalul unui proces în oraşul Ho Chi Minh, principalul hub de afaceri al ţării, relatează media de stat.

[eadvert]

Procesul, care a început pe 5 martie şi s-a încheiat mai devreme decât era planificat, este parte a campaniei anticorupţie pe care liderul Partidului comunist, Nguyen Phu Trong, a promis-o de mulţi ani, cu puţine rezultate tangibile însă, comentează Reuters.

Campania, numită “furnalul incadescent”, a dus la punerea sub acuzare sau înlăturarea a sute de oficiali de stat de rang înalt sau oameni de afaceri cunoscuţi.

La un anumit moment în 2022, bursa din Vietnam a înregistrat o pierdere de 40 de miliarde de dolari după o serie de mari arestări în lumea corporaţiilor, afectând încrederea investitorilor într-un moment delicat pentru economia care creşte în ritm accelerat.

Avocaţii lui Lan nu au putut fi contactaţi pentru a comenta verdictul, notează Reuters.

Truong My Lan şi complicii ei au fost acuzaţi de sifonarea a peste 304 trilioane de dong de la Joint Stock Commercial Bank (SCB) din Saigon, pe care ea o controla prin zeci de intermediari, potrivit investigatorilor.

Între începutul lui 2018 şi octombrie 2022, când statul vietnamez a salvat banca SCB, Lan şi-a însuşit mari sume de bani aranjând credite ilegale către companii fantomă, au mai menţionat anchetatorii. Femeia de afaceri va face apel împotriva verdictului, a declarat pentru Reuters un membru al familiei înainte ca acesta să fie anunţat.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
deturnare ,
fonduri ,
frauda ,
mita ,
moarte ,
vitnam
2 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Unu says:
    April 13, 2024 at 10:53 am

    Noi nu am avea politicieni sa avem asemenea lege

    Reply
    • Doi says:
      April 13, 2024 at 4:53 pm

      Ce-ai vrut să zici și nu ți-a ieșit.

      Reply
  2. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    O mamă din Beiuș a primit interdicție să-și vadă fiul de 14 ani. L-a pus să doarmă în frig, l-a lovit și l-a lăsat singur 2 săptămâni
    Caz cutremurător în Beiuș, unde o localnică a fost pusă de judecători sub control judiciar pentru 60 de zile și i s-a interzis să comunice cu fiul său de 14 ani, după ce l-a agresat de mai multe ori, l-a pus să doarmă afară, în frig, și l-a lăsat singur acasă două săptămâni, timp în care ea a plecat în străinătate.

    BIHON Sport local

    Sportivi bihoreni medaliați la Campionatul European de Powerlifting din Cehia
    La începutul lunii mai s-a desfășurat Campionatul European de Powerlifting echipat în localitatea Plzen (Cehia).

    România

    Grindeanu atac dur la adresa lui Bolojan: „Te culci sănătos și te trezești mort economic”
    Președintele PSD, Sorin Grindeanu a lansat un nou atac la adresa lui Ilie Bolojan după ce Institutul Național de Statistică a anunțat că în luna aprilie inflația anuală a trecut de 10%. 2

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    „Marșul lui Iancu” nu se mai aude din Turnul Primăriei Oradea. Care este motivul
    Potrivit unui comunicat transmis de Primăria Oradea, începând de miercuri, 13 mai, la ora 08:40, ceasul din Turnul Primăriei a fost oprit temporar ca urmare a lucrărilor desfășurate în clădirea Primăriei Oradea, care includ și înlocuirea tabloului electric aferent instalației turnului.

    România

    Summit B9 la Palatul Cotroceni. Liderii NATO, primiți de Nicușor Dan
    Președintele României, Nicușor Dan, și președintele Poloniei, Karol Nawrocki, i-au primit miercuri, la Palatul Cotroceni, pe șefii delegațiilor care participă la cel de-al 11-lea Summit al Formatului București 9 (B9), cu participarea statelor nordice, SUA și Ucrainei. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Incendiu violent la un vagon dezafectat din Gara Velența. Pompierii au intervenit de urgență
    Incidentul s-a petrecut în cursul zilei de miercuri, 13 mai.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X