BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
10.000 de euro amendă pentru o sală de fitness care a postat pe Facebook video cu bătaia dintre doi clienți

10.000 de euro amendă pentru o sală de fitness care a postat pe Facebook video cu bătaia dintre doi clienți

De Adrian Laboș
la 27 August 2023 10:22

10.000 de euro amendă pentru o sală de fitness care a postat pe Facebook video cu bătaia dintre doi clienți

27 August 2023 10:22
Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal a amendat cu 10.000 de euro o sală de fitness pentru postarea, pe pagina acesteia de Facebook, a unui video cu bătaia dintre doi clienți.
Scris de Adrian Laboș - Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal a amendat cu 10.000 de euro o sală de fitness pentru postarea, pe pagina acesteia de Facebook, a unui video cu bătaia dintre doi clienți.

Trimite articolul

X

Sancțiunea a fost dată pe motiv că, prin publicarea imaginilor – care nu au fost șterse la solicitarea unuia dintre clienți -, au fost divulgate datele personale ale acestuia. În plus, în textul ce însoțea imaginile ar fi folosit ”un apelativ ce dezvăluia originea etnică a acestuia, fără a avea temei legal”.

[eadvert]

Incidentul surprins de camerele de supraveghere ale sălii din fitness din Iași s-a petrecut în luna noiembrie 2022. În imagini apar doi clienți care trec unul pe lângă altul și, după ce se ating cu umerii, încep o discuție aprinsă, urmată de un schimb de lovituri.

Personalul și ceilalți clienți sar să îi despartă și reușesc cu greu să-i stăpânească. Înregistrarea a fost postată pe contul de Facebook al sălii de sport, însoțită de comentarii despre cei doi combatanți. Despre unul se arată că ”lucrează în poliție și face fel de fel de probleme în Iași. Este arțăgos, provoacă”. Despre celălalt bărbat implicat în conflict se precizează că ar fi un arab care, deși ”nu e cheie de biserică, (…) nu a făcut probleme în sală până acum”.

ANS: au fost divulgate date personale ale unui client

În urma scandalului, celor doi li s-a interzis să mai vină în sala de fitness. Unul dintre ei a cerut reprezentanților sălii să șteargă imaginile de pe Facebook și comentariul referitor la originea sa etnică, dar a fost refuzat. S-a adresat Autorității Naționale de Supraveghere, care a stabilit că prin publicarea online a clipului video au fost încălcate reglementări referitoare la protecția datelor personale.

Pe lângă amenda de 10.000 de euro, reprezentanții sălii de fitness au fost obligați să elaboreze norme care să prevină divulgarea neautorizată a datelor personale ale clienților și să șteargă clipul video cu bătaia dintre cei doi clienți. Deocamdată, imaginile sunt în continuare online.

Amenda dată de Autoritatea Națională de Supraveghere poate fi contestată în instanță.

Trimite articolul

X
Taguri:
10.000 de euro ,
amenda ,
bataie dintre doi clienti ,
postare ,
romania ,
sala de fitness
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Dezbatere aprinsă la Primăria Oradea pe tema mutării sălilor de noroc. Locuri de muncă sau vieți distruse de dependența de păcănele
    Sala mare de ședințe a Primăriei Oradea a găzduit, în 28 aprilie, dezbaterea publică privind proiectul regulamentului privind amplasarea păcănelelor pe raza municipiului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Braț de mari dimensiuni al unui copac din Parcul Libertății, prăbușit peste două mașini. Incidentul, în ziua în care Birta chema orădenii la plimbare
    O creangă uriașă s-a prăbușit peste două mașini în Parcul Libertății din Oradea, fără victime, la scurt timp după modernizarea zonei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Extindere importantă în industria auto: fabrica IWIS își mărește capacitatea de producție
    CTP a finalizat extinderea unei unități de producție din cadrul CTPark Oradea City, unde va fi compania Iwis, proiect în cadrul căreia au fost adăugați 4.000 de metri pătrați în spațiul existent.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    Economic

    Marketing fără consimțământ și date inexacte: un operator online de jocuri de noroc, amendat cu 35.000 de euro
    Un operator de gambling a fost amendat pentru SMS-uri nesolicitate și date inexacte.

    România

    Moțiunea de cenzură împotriva guvernului Bolojan a fost depusă la Parlament. De câti parlamentari a fost semnată
    Moțiunea de cenzură inițiată de grupurile parlamentare PSD, AUR și PACE - Întâi România a fost depusă marți la Parlament. 7

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Motocicletele SMURD din Bihor, intervenții la secundă: peste 270 de misiuni și vieți salvate înaintea ambulanței
    Evenimentul în care s-a prezentat bilanțul activității serviciului moto, precum și importanța acestuia s-a desfășurat în dimineața zilei de marți, 28 aprilie, în cadrul Pieței 100.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X